Omezení hypoték je už několik týdnů žhavé téma, které se řeší v televizním zpravodajství, denním tisku, všude možně na pracovištích i kancelářích, ale zejména ve spoustě domácností. Obecně je tato regulace ČNB brána jako špatné řešení, protože to omezí minimálně 30% zájemců o vlastní bydlení, kteří chtějí využít hypotéku.
Osobně vidím regulaci ČNB jako potřebné řešení. Ano, střílím si do vlastních řad. Samozřejmě díky tomu bude méně bonitních žadatelů o hypoték a tím pádem i méně odměn za zprostředkování. Zároveň ale nehrozí situace, že se klienti bez dostatečné finanční rezervy domácnosti a zajištění závazků dostanou do potíží se splácením a třeba i do dluhové pasti. To by bylo opravdu nepříjemné. Právě proto stanovila ČNB přísnější pravidla.
Nejde o žádnou novinku! Některé banky podle plánovaných doporučení posuzují žadatele o hypotéku už několik měsíců
Nejde o žádnou novinku! Některé banky podle plánovaných doporučení posuzují žadatele o hypotéku už několik měsíců. Sice se u jednotlivých bank mírně liší hranice maximální zadluženosti (od 55% do 76%), ale samozřejmě se řeší LTV hypotéky a počet let pro maximální dobu splacení hypotéky.
Dopad omezení hypoték na mladé páry a rodiny
Ano, zejména mladých páru a rodin bez větších příjmů se regulace ČNB dotkne nejvíce. Nic ale není ztraceno a občas je potřeba přehodnotit svojí situaci a své požadavky. V současné době si totiž spousta mladých nastavuje laťku vlastního bydlení opravdu hodně vysoko a proto není divu, že omezení hypoték dopadne právě na jejich představy o bydlení. Skoro všichni chtějí bydlet v Praze nebo nějakém větším městě, mít byt pokud možno 3+1 a v něm moderní vybavení.
Je jasné, že je příjemné mít k dispozici hned od začátku vlastní velký byt, pokud možno 3+1 a větší. Mladí mají ale jednu nespornou výhodu. Tou je čas a postupný růst majetku. První největší náklady pro mladé je samozřejmě vlastní bydlení a pak i vlastní dítě. S tím souvisí i pokles příjmů partnerky/manželky na mateřské a počáteční i následné náklady za vybavení pro dítě. Ano, jsme zpět u finanční rezervy, kterou si musí mladí připravit. Pokud se ale už na začátku koupí velkého bytu připraví o vlastní zdroje nebo naspořené peníze, hrozí opět potíže se splácením hypotéky a běžných nákladů.
Jak tedy řešit vlastní bydlení pro mladé? Začínejte v menším bytě, vytvořte si co největší finanční rezervy. Postupně si naspoříte další prostředky, nabídnete svůj byt k prodeji a ze splacené části a naspořených peněz si pořídíte větší byt. Finance jsou běh na dlouhou trať a pokud naplánujeme vše postupně krok za krokem, lze takto dosáhnout na větší byt nebo i rodinný byt.
Omezení hypoték nejspíše přinese dražší nájmy
Hlavně před začátkem omezení a v následujících měsících platnosti omezení hypoték se dá očekávat znatelný nárůst cen za pronájmy nemovitostí. Je to situace, která je samozřejmě spojená s vyšší poptávkou těch, kteří už dopředu vědí, že jim nové podmínky stanovené od ČNB znemožní získat hypotéku a nechtějí čekat, jestli na ne zůstane nějaký vhodný byt k pronájmu. Není ale třeba se hned upisovat na drahý pronájem. Mladé páry a rodiny mají možnost získat vlastní bydlení a nebudou tak muset hledat drahý pronájem bytu. V jedné variantě je totiž neomezuje omezení hypoték od ČNB v takové míře, takže spousta mladých lidí, párů i lidí s nižším příjmem mohou získat vlastní bydlení.
Jak na to? Málo známé možnosti jsem se věnoval v jednom z předchozích článků: Nové byty pro mladé páry a rodiny získáte i bez hypotéky. Stačí 30% ceny!