Lidé často přeceňují možnosti zisku a naopak nedoceňují možnosti ztráty

Co je pro vás lepší? Možnosti zisku nebo možnosti ztráty. Srovnejme si dvě následující pravděpodobnosti a sami uvidíte. Ta první je 1:14 000 000 a ta druhá je 1:5. O co jde? Statistika nuda je, má však cenné údaje. O tom jste se mohli přesvědčit v mém článku o spoření na penzi „Kdy půjdu do důchodu …“ Když se tedy vrátíme k uváděným pravděpodobnostem: Pravděpodobnost 1:14 000 000 je pravděpodobnost, že vyhrajete hlavní výhru ve Sportce. Samozřejmě není žádný návod ,jak vyhrát ve Sportce a vše je jen otázkou náhody. Další pravděpodobnost 1:5 je, že zemřete v produktivním věku. Prostě čísla, statistika a propočtená pravděpodobnost. Sami tak vidíte, co je pravděpodobnější a s čím musíme více počítat a na co se připravit.

I přes tato jasně daná čísla ale lidé stále sází každý týden na nejistotu a očekávají tak možnosti zisku bez námahy. Málokdo z nich je ale dostatečně zajištěn na případné následky nejen smrti, ale i nemoci, invalidity a dalších rizik, která následně omezí příjmy domácnosti. Stejně tak spousta z nich nemá dostatečnou finanční rezervu pro případ nemoci a pod. Místo toho ale každý týden posílají peníze pryč za jakési herní tikety.

Možnosti zisku jako velký příjem….pro sázkové kanceláře

Kolik myslíte, že se v prvních šesti měsících roku prosázelo v České republice? Částka se pohybuje kolem 2,5 miliardy Kč. Kolik myslíte, že bylo zaplaceno na nových, běžně placených životních pojištěních? Šlo o 447 500 000,- Kč, takže skoro 6x méně. Jediný, kdo tak na sázení vydělá, je provozovatel sázkové hry a několik málo šťastlivců. Naopak prodělat na tom můžete třeba právě Vy, pokud nemáte vhodně nastaveno zajištění příjmů a závazků a dostatečnou finanční rezervu.

Změňte pochybné možnosti zisku na jistotu zajištění

Jedna plná sázenka Sportky stojí 220,- Kč a tak Sportky je 2x týdně, rok má 52 týdnů a jednoduchým výpočtem (220×2)x52 zjistíme, že roční náklad na sázení je 22.800,- Kč. Průměr nákladů na sázení je každý měsíc 1.906,- Kč. Přesně tolik s pravděpodobností 1:14 000 000 vyhazujete oknem, a to nezapočítávám speciální tahy Sportky, kterých je hned několik každý rok.

Jak získat jistotu a peníze navíc, tedy skutečné možnosti zisku

Návod určitě není pro každého a vždy je potřeba postup řešit individuálně. Hrubý scénář lze ale využít k prezentaci, jak místo nesmyslného sázení získat jistotu pro Vaše závazky i rodinu a jak si postupem času přilepšit.

Pro začátek si rozdělíme částku na 2 díly. 1.000,- Kč budeme každý měsíc pravidelně investovat třeba do otevřených podílových fondů a za 906 Kč si každý měsíc sjednáme životní pojištění, které nám bude krýt možná rizika. Výpočty dělám na jednu osobu – dospělého muže ve věku 35 let, manuálně prracujícího. Samozřejmě lze částku 1.906,- Kč rozdělit i na vyšší částku pro pojištění rodiny a zbytek dát na investice.

Pojištění rizik

Jak jsem uvedl, nastavím pojištění na manuálně pracujícího muže ve věku 35 let bez závazků a hypotéky. Jakékoliv jiné další varianty se dají uzpůsobit podle toho, jestli jde o jednotlivce (muž/žena), pár nebo rodinu s dítětem a pod. Nyní tedy máme měsíční limit úhrady pojistného 906,- Kč.

Základní krytí rizik je nastaveno takto: 2.riziková skupina, manuálně pracující dělník, smrt z jakýchkoliv příčin: 50.000,- Kč (je bez závazků a úvěrů. V podstatě jde o peníze na pohřeb), vážné nemoci a úrazy (kompletní) s klesající částkou: 500.000,- Kč, Invalidita nebo dlouhodobá péče 3, 2 a 1.stupeň vše na 300.000,- Kč, pracovní neschopnost nemocí, včetně úrazem: 350,- Kč/den od 15 dne.

Pracovní neschopnost je nastavena kvůli nulové výši finanční rezervy klienta. Tím pádem bude mít možnost pokrýt výpadek příjmů

Jako třešničku na dortu ještě ušetříme každý rok, když si dáme zaplacené pojistné do daňových odpisů a tím se nám sníží daňový základ. V našem případě jde o částku každý rok.

Investice

Jak dlouho si nastavit investici na zbývajících 1.000,- Kč?  Ve výpočtu si budeme odkládat  10 / 15 / 20 a 25 let. Sami pak uvidíte rozdíl. I v tomto případě je výhoda, že neplatíme daň z příjmu z výnosu investice, peníze máme v případě potřeby do 5 pracovních dnů k dispozici a pokud zrovna nemáme peníze na odkládání, nikdo nás nenutí je zpětně doplatit ani nám nevypoví smlouvu. Jen musíme počítat, že výnos nebude dle očekávání, ale aspoň vyřešíte své závazky.

doba spoření vloženo vybráno zisk navíc
10 let 120.000,- Kč 147.823,- Kč 27.823,- Kč
15 let 180.000,- Kč 265.867,- Kč 85.867,- Kč
20 let 240.000,- Kč 434.548,- Kč 194.548,- Kč
25 let 300.000,- Kč 675.588,- Kč 375.558,- Kč

Správně by u každého zisku navíc měl být započten i vklad, protože při sázení byste o něj přišli, zde se Vám vrátí. Argument, že během doby 10 až 25 let můžete přeci jen vyhrát nějakou tu výhru ve Sportce je slabý. Výhra by jistě nepokryla ani část vzniklých nákladů během pravidelného sázení.

Ještě jedno důležité upozornění! Nikdy nespojujte tyto dvě služby dohromady a nenechte si zhodnocovat peníze v pojistce! Tímto způsobem se dříve i nyní prodává v některých Multi level marketingových společnostech a Česká národní banka toto označila nejen za vysoce nákladové, ale hlavně neetické.

Chcete získat vhodné nastavení pojištění a investice nebo jen jednoho z výše uvedeného? Odešlete svoje kontakty a zajistím pro Vás bezplatnou konzultaci k následnému řešení potřeb.

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

 

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek