Omezení hypoték bude mít dopad na mladé, ale také na výši nájemného

Omezení hypoték bude mít dopad na mladé, ale také na výši nájemného

Omezení hypoték je už několik týdnů žhavé téma, které se řeší v televizním zpravodajství, denním tisku, všude možně na pracovištích i kancelářích, ale zejména ve spoustě domácností. Obecně je tato regulace ČNB brána jako špatné řešení, protože to omezí minimálně 30% zájemců o vlastní bydlení, kteří chtějí využít hypotéku.

Osobně vidím regulaci ČNB jako potřebné řešení. Ano, střílím si do vlastních řad. Samozřejmě díky tomu bude méně bonitních žadatelů o hypoték a tím pádem i méně odměn za zprostředkování. Zároveň ale nehrozí situace, že se klienti bez dostatečné finanční rezervy domácnosti a zajištění závazků dostanou do potíží se splácením a třeba i do dluhové pasti. To by bylo opravdu nepříjemné. Právě proto stanovila ČNB přísnější pravidla.

Nejde o žádnou novinku! Některé banky podle plánovaných doporučení posuzují žadatele o hypotéku už několik měsíců

Nejde o žádnou novinku! Některé banky podle plánovaných doporučení posuzují žadatele o hypotéku už několik měsíců. Sice se u jednotlivých bank mírně liší hranice maximální zadluženosti (od 55% do 76%), ale samozřejmě se řeší LTV hypotéky a počet let pro maximální dobu splacení hypotéky.

Dopad omezení hypoték na mladé páry a rodiny

Ano, zejména mladých páru a rodin bez větších příjmů se regulace ČNB dotkne nejvíce. Nic ale není ztraceno a občas je potřeba přehodnotit svojí situaci a své požadavky. V současné době si totiž spousta mladých nastavuje laťku vlastního bydlení opravdu hodně vysoko a proto není divu, že omezení hypoték dopadne právě na jejich představy o bydlení. Skoro všichni chtějí bydlet v Praze nebo nějakém větším městě, mít byt pokud možno 3+1 a v něm moderní vybavení.

Je jasné, že je příjemné mít k dispozici hned od začátku vlastní velký byt, pokud možno 3+1 a větší. Mladí mají ale jednu nespornou výhodu. Tou je čas a postupný růst majetku. První největší náklady pro mladé je samozřejmě vlastní bydlení a pak i vlastní dítě. S tím souvisí i pokles příjmů partnerky/manželky na mateřské a počáteční i následné náklady za vybavení pro dítě. Ano, jsme zpět u finanční rezervy, kterou si musí mladí připravit. Pokud se ale už na začátku koupí velkého bytu připraví o vlastní zdroje nebo naspořené peníze, hrozí opět potíže se splácením hypotéky a běžných nákladů.

Jak tedy řešit vlastní bydlení pro mladé? Začínejte v menším bytě, vytvořte si co největší finanční rezervy. Postupně si naspoříte další prostředky, nabídnete svůj byt k prodeji a ze splacené části a naspořených peněz si pořídíte větší byt. Finance jsou běh na dlouhou trať a pokud naplánujeme vše postupně krok za krokem, lze takto dosáhnout na větší byt nebo i rodinný byt.

Omezení hypoték nejspíše přinese dražší nájmy

Hlavně před začátkem omezení a v následujících měsících platnosti omezení hypoték se dá očekávat znatelný nárůst cen za pronájmy nemovitostí. Je to situace, která je samozřejmě spojená s vyšší poptávkou těch, kteří už dopředu vědí, že jim nové podmínky stanovené od ČNB znemožní získat hypotéku a nechtějí čekat, jestli na ne zůstane nějaký vhodný byt k pronájmu. Není ale třeba se hned upisovat na drahý pronájem. Mladé páry a rodiny mají možnost získat vlastní bydlení a nebudou tak muset hledat drahý pronájem bytu. V jedné variantě je totiž neomezuje omezení hypoték od ČNB v takové míře, takže spousta mladých lidí, párů i lidí s nižším příjmem mohou získat vlastní bydlení.

Jak na to? Málo známé možnosti jsem se věnoval v jednom z předchozích článků: Nové byty pro mladé páry a rodiny získáte i bez hypotéky. Stačí 30% ceny!

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next