Jak se řeší finanční rezerva domácnosti a kolik je potřeba?

Jak se řeší finanční rezerva domácnosti a kolik je potřeba?

Co je to vlastně ta finanční rezerva domácnosti a jak si jí zajistit a připravit? Nejen každá rodina, ale i každý odpovědně uvažující jedinec by se měl postarat o to, aby měl k dispozici odpovídající částku pro případ nutnosti.

Finanční rezerva domácnosti je v podstatě ochrana před nevýhodnými půjčkami, dobou léčby a pro udržení zvyklého standardu domácnosti. Pomáhá nám s platbou pravidelných nákladů i nečekaným výdajem. Nemusíte tak narychlo shánět peníze u banky nebo nebankovních půjček. Tam se častokrát lidé dostávají do dluhové pasti a zaplatí i několikanásobně více, než je obvyklé. Jak se počítá limit pro finanční rezervu domácnosti, kde si finanční rezervu odkládat a další informace mám pro Vás v dnešním článku.

[sociallocker]

Jak si spočítat finanční rezervu domácnosti

Nejdříve si na papír sepište veškeré Vaše příjmy a výdaje (náklady), které jsou spojeny s Vaší domácností. Potom se rozhodněte, které náklady jsou nezbytné (hypotéka nebo nájem, elektřina, topení atd.) a bez kterých se lehce obejdete (návštěva kina, dovážka jídla nebo jídlo v restauraci). Nyní máte k dispozici dvě varianty. Buď budeme počítat finanční rezervu pro pokrytí nezbytných nákladů a budeme mít zajištěny všechny potřebné platby s tím, že se prostě na chvilku uskromníte, nebo si zajistíme finanční rezervu v takové výši, aby pokryla i všechny ostatní výdaje.

Zvolenou variantu měsíčních nákladů pak vynásobte 3,5x. Jde o doporučenou částku, protože na déle trvající onemocnění jistě máte Pojištění pracovní neschopnosti, které je pro toto riziko ideální. I v případě ztráty zaměstnání si jistě do 3 měsíců najdete nějaký další zdroj příjmů.

Jak a kam se ukládá finanční rezerva domácnosti

S velkou pravděpodobností Vám vyšla částka ve výši minimálně 30.000,- Kč. Je jasné, že málokdo má tyto peníze hned k dispozici a může si je odložit jako finanční rezervu domácnosti. Co tedy dál? Založte si ZDE zdarma spořící účet, na který si postupně každý měsíc zasílejte co nejvyšší částku pro dosažení limitu podle předchozího výpočtu.

Proč si zakládat spořící účet a nenechávat si peníze na bankovním účtu? Protože na bankovním účtu se Vám tyto peníze mohou rychle rozkutálet za různé nákupy, které byste jinak nedělali. Na spořícím účtu je máte aspoň trochu ochráněny, protože se musíte přihlásit na internet banking, zadat žádost o převod na bankovní účet a poté čekáte cca 1 den. To je dostatečný čas na to, abyste si nákup rozmysleli, protože ne vždy je nezbytné mít něco navíc. Člověk snadno podlehne reklamě.

[/sociallocker]

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next