Koronavirus aktuálně v ČR a vaše peníze: Jak se připravit a co řešit už teď

TENTO SPECIÁLNÍ ČLÁNEK POSTUPNĚ UPRAVUJI A DOPLŇUJI O DALŠÍ INFORMACE A TIPY MÝCH KOLEGŮ. DOPORUČUJI PROTO SE OBČAS VRACET, NEBO SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NOVINEK NA VÁŠ E-MAIL

Samozřejmě budu rád i za vaše tipy a nápady, o které se podělíte.

Je začátek března 2020 a Koronavirus aktuálně pomalu ale jistě postupuje Evropou. V tomto článku nebudu řešit prevenci nebo ochranu zdraví proti nemoci Kovid-19, která je následkem Koronaviru. Od toho jsou odborné články od specialistů na viry a pandemie. Protože se specializuji na hypotéky a finance, tak se podívám hlavně na to, jaký může a bude mít Koronavirus aktuálně i v budoucnu vliv na vaší domácnosti a příjmy ze zaměstnání i podnikání.

V jednotlivých kategoriích postupně doplňuji potřebné informace a doporučení, která by vám měla pomoci. Ne vždy budou doporučení ve vašem případě reálná, ale aspoň to zkusíte a začnete více řešit riziko spojené s dopadem Koronaviru v České republice.

Koronavirus aktuálně: Seznam přípravy

 1. Finanční výdaje domácnosti – splácení hypoték, půjček, úvěrů
 2. Finanční rezervy pro podnikatele – jak si zajistit peníze na chod podnikání
 3. Co bohužel nepomůže a neochrání Vás
 4. Finanční rezervy a úspory domácnosti na běžném provozu
 5. Jak řešit Vaší situaci se splácením

 

Finanční výdaje domácnosti – Pravidelné splátky úvěrů a hypoték vás bez dostatečné finanční rezervy mohou nepříjemně dostihnout. To se pak promítne do bankovních a nebankovních registrů, kde negativní záznam o pozdních platbách nebo vypovězení úvěru ze strany banky zůstane až 5 let.

Hypotéky – Tady jde o jeden z nejvyšších nákladů domácnosti. Proto bude dobré se v předstihu informovat ve vaší bance, jak se dá domluvit mimořádný odklad splátek. Některé banky již tuto možnost oznámily, a to s možným odkladem až na 3 měsíce těm, kteří se ocitnou v problémech kvůli Koronaviru. Nedá se tedy počítat s tím, že to povolí všechny banky plošně a všem, ale pouze pokud toto dostatečně prokážete. Je to hlavně o komunikaci s bankou.

Začátkem dubna začalo Ministerstvo financí jednat spolu s poskytovateli úvěrů a plánují možnost odložit hypotéku, a to plošně. V předkládaném návrhu je odložení o 3 nebo 6 měsíců, a o toto odložení si musí klient požádat sám. Banky ale požadují, aby odklad nebyl poskytnut těm, kdo už je se splácením po splatnosti. Stejně tak by neměl být odklad poskytnut na hypotéky na pronájem. Tato varianta je ale ještě stále v jednání a nepotvrzená.

Řešte proto svoji situaci hned na začátku, kdy budete vědět, že se blíží problém se splácením. Banky budou jednotlivé případy posuzovat individuálně. Nejdříve ale vše potřebné konzultujte telefonicky, ať nejsou pobočky bank zahlceny frontou zájemců o odklad splátek. Ušetříte čas sobě i bance.

Od března 2020 mám v provozu VIRTUÁLNÍ KANCELÁŘ, do které se připojíte přes chytrý mobilní telefon, tablet nebo počítač. Samozřejmě je potřeba kvalitní připojení, třeba u vás doma na Wi-Fi. Ke vstupu do kanceláře nemusíte nic instalovat. Jen kliknete na odkaz a sejdeme se ve smluvený čas.

Nespoléhal bych moc na pojištění schopnosti splácet, které někteří z vás mají. Toto pojištění většinou nekryje výpadek příjmů, pokud jste doma s dítětem, nebo se omezí provoz u vašeho zaměstnavatele. Od toho je tu právě finanční rezerva domácnosti, kterou si moji klienti postupně budují nebo vám ji mohu k hypotéce zajistit.

Půjčky a úvěry – Zde bych na odklad splátek moc nespoléhal. Proto je ideální zamyslet se nad tím, že využijete konsolidace půjček do jedné levnější splátky nebo využijte refinancování úvěru, a protáhnete si dobu splatnosti. Ano, tím při splácení budete platit více úroků za delší dobu splácení. Teď ale řešíte situaci na půl roku, a připravujeme se na možné nepříjemnosti. Díky konsolidaci můžete dokonce získat peníze navíc. To vám pomůže mít k dispozici peníze na nezbytně nutné náklady a třeba si i necháte peníze na splátky pro následujících 6 měsíců. Až se situace vrátí do normálu, budete posílat peníze navíc, a tím pádem zaplatíte půjčku rychleji a levněji.

Jestli necháte věci tak jak jsou a budete bez rezervy, při potížích se splácením se můžete dostat do registrů, a banka už se s vámi pak bavit nebude. Tak to prostě bohužel je. Raději si teď půjčím, abych měl na splácení hypotéky a plnění svých závazků a nákladů, než abych se dostal do dluhové spirály a registrů na několik následujících let

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]Chci poradit, jak a kde refinancovat půjčky a získat peníze navíc[/button]

 

Nebankovní půjčky a úvěry – Pokud to jen půjde, tak se jich co nejrychleji zbavte, případně si je ani neberte. Tyto půjčky jsou lehce dostupné a lákavé. Jejich cílem není vydělat peníze na úrocích, ale vytěžit také co nejvíce na poplatcích a případných pokutách při nesplácení.

Finanční rezervy pro podnikatele – hlavně drobní živnostníci jsou zasaženi nejvíce. Nemají moc možností si zajistit dostatečně vysoké rezervy a některé prostředky mají ještě u odběratelů, kteří jim mají zaplatit za zakázky nebo zboží. Co když ale odběratelé nemají na úhrady faktur? Živnostníci prostě i tak musí platit pravidelné nájmy, leasingy, zálohy na sociální a zdravotní pojištění a podobně. Právě proto je nezbytně nutné zvážit podnikatelský úvěr, který jim zajistí peníze na provoz, splácení závazku aspoň na následujících 6 měsíců a samozřejmě nechat část i na splácení tohoto podnikatelského úvěru. I zde pak mohou podnikatelé zaplatit mimořádné splátky, až se věc navrátí do normálu.

Je tedy jen na každém podnikateli zvlášť, jestli raději bude riskovat svojí živnost a následné dopady ze zadlužení, nebo se raději připraví a zajistí si potřebné rezervy. Právě to je další příležitost do budoucnosti vašeho podnikání. Ti slabší, kteří během této půlroční situace odpadnou, vám pak nebudou moci konkurovat. Vy si naopak vybudujete zázemí a pak budete moci brát i jejich zakázky a tím pádem budete mít i více peněz na splácení.

Aktuální možnost podnikatelského úvěru bez dokládání příjmů je až 500.000 Kč pro podnikatele, kteří mají živnostenský list minimálně 1 rok bez přerušení či pozastavení. Garantovaná úroková sazba je 6,9%. Online ověření vám zajistí případný úvěr pouze na nafocený občanský průkaz a řidičský průkaz (nebo pas).

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]Chci vědět, kolik můžu získat úvěr, jako podnikatel[/button]

Co bohužel nepomůže a neochrání Vás – čekáte, že se vás to nedotkne, a že jste připraveni? Super. Ne každý má tu výhodu. Záleží ale, na co spoléháte. Jestli chcete čekat, až bude teprve potřeba něco řešit, je to samozřejmě vaše volba. Pak to ale nemusí být reálné či možné. Počítejte s tím a nespoléhejte se „na potom“. Pokud už nebude pozdě.

I jeden menší negativní záznam může mít vliv na udělení úvěru na konsolidace nebo na získání peněz na provoz domácnosti, a to až na 3 následující roky. Také nikdo neví, v jakém režimu budou banky fungovat. Pokud se dá bankovní půjčka získat třeba i během jednoho dne, v omezeném režimu to může být třeba týden. Bude to stačit, když budete pospíchat na peníze?

 1. Čekat se nevyplácí – čím déle věci odkládáte a čím více čekáte, tím více ztrácíte případné možnosti, jak svou situaci vyřešit. V tom horším stádiu pak o možnosti přijdete úplně a budete odkázáni na nevýhodné nabídky, které budou klidně i likvidační.
 2. Pojištění schopnosti splácet hypotéky a úvěry většinou tuto situaci nekryjí, takže je nebudete moci použít.
 3. Rodina či přátelé pomohou – Na to se dá spoléhat při obvyklých situacích. Víte, jaký bude či nebude mít koronavirus aktuálně a v budoucnu vliv na jejich situaci a možnosti pomoci zrovna vám.
 4. Až bude potřeba, tak něco prodáme – držím palce, aby se našel kupec, a aby akceptoval vaši prodejní cenu. V období krize totiž nakupují jen spekulanti a jen za pro ně výhodných podmínek.
 5. Krátkodobé nebankovní půjčky jsou jen rychlejší cesta ke skutečným problémům. Navíc neřeší nic dlouhodobě, ale jen na pár týdnů, protože peníze musíte vrátit v relativně krátké době.
 6. Nebankovní společnosti také nabídnou peníze rychle a pohodlně. Ovšem pro vás za dost nevýhodných podmínek a spoustu poplatků.

 

Finanční rezervy a úspory domácnosti na běžném provozu

Každá domácnost má náklady spojené s provozem. Úplně základní jsou energie a služby. Další náklady nemusí být až tak důležité. Jde hlavně o kabelovou televizi, kde si připlácíte za extra balíčky, vyšší rychlost internetu. Stejně tak ne vždy je ideální platit si dražší mobilní paušál, když máte možnost volat z jednoho čísla v domácnosti. Ano, bavíme se tady o desítkách či stokorunách měsíčně za jednotlivé služby. Pokud se ale dočasně omezíte na něčem, co nezbytně nepotřebujete, tak si pak zkuste jednotlivé součty výdajů spočítat a uvidíte, o kolik peněz zbytečně přicházíte.

Řešit teď změnu dodavatele elektřiny nebo plynu moc nepomůže, to můžete dořešit v budoucnu. Nechte si raději snížit pravidelné měsíční zálohy. Rozdíl pak doplatíte v následujícím vyúčtování nebo až na tom budete lépe.

Omezte své náklady, a to i při obyčejných nákupech. Je statisticky dokázáno, že pokud jdete nakupovat, tak až 20% vašeho nákupu jsou věci, které jste si ani původně nechtěli koupit, a ani je nezbytně nepotřebujete. Nemluvě o nákupech s dětmi. Navíc v obchodech přijdete do kontaktu s ostatními, a hrozí případná nákaza. Právě proto teď u nás doma a u rodičů využíváme nabídku dovozu potravin přímo od Košík.cz kde je vše potřebné od pečiva přes potraviny, drogerii a  nápoje. Cenově je to totožné a ušetříte čas na nákup i náklady na benzín. Nákup přinesou až ke dveřím a mají lepší varianty pro doručení, než třeba iTesco.cz a Rohlík.cz

Přivýdělky a práce z domova

Zkuste se podívat na možném přivýdělky, ale buďte obezřetní. Registrovat se do MLM systému, a přeprodávat kosmetiku, drogérii, cukrovinky a podobně vypadá lákavě a zajímavě. Nezapomeňte ale, že teď nejspíše nebude komu co prodávat.

Pro některé z vás je zde možnost psát články na zakázku. Třeba i o tom, co vás zajímá a baví. Já osobně dodávám texty článků na několik tématických webů, a odměna za sepsání jednoho článku je od 250 Kč výše. Záleží na zaměření a specializaci. Článek je sepsaný zhruba do 30 minut.

Na internetu je nabídek spousta, většinou jde ale o podvodný systém, kdy zašlete peníze a získáte seznam možných výdělků a radu, ať jej rozmnožíte a také rozesíláte za poplatek. Naštěstí už jsou lidé rozumní, a na toto neskočí.

 

Kontaktní formulář pro vaše potřeby

Pokud chcete být opravdu připravení, získejte potřebné informace a možnosti přesně pro vaši situaci. Vyhnete se tak problémům i následkům. Po odeslání kontaktů vám já, nebo mí kolegové/kolegyně zavoláme, a na smluvené schůzce dořešíme potřebné. Jsou věci, které se totiž přes telefon neřeší a ani řešit nedají.

Ve formuláři máte i možnost se registrovat jako tipař. Na Vámi uváděné telefonní číslo zašlu SMS s odkazem ke stažení aplikace TIPAŘ, díky které získáte odměny za zaslání tipu na nemovitost k prodeji nebo na zájemce o novou hypotéku či rfinancování.

[fc id=’45‘ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek