Jak lépe vyřešit odložení splátek hypotéky, a získat peníze na splácení

Kvůli situaci s Koronavirem spousta z vás řeší odložení splátek hypotéky. Odklad splátek hypotéky je krátkodobé a ne vždy jde o vhodné řešení. Stejně tak nemáte jistotu, že Vám banka takový odklad umožní. Odklad splátek totiž není automatický, a banka může ke schválení nebo během odkladu samozřejmě požadovat o doložení podkladů, proč o odklad žádáte a že se vás opravdu dotkla situace s Koronavirem v České republice.

Co je ale podstatné? Jde jen o odklad na pouhé tři měsíce. Vy víte, jak na tom budete za tři měsíce a jaká bude situace? Já si tedy netroufám toto odhadnout. Právě proto bych nespoléhal na toto řešení pouhého odkladu, ale zajistil bych si lepší způsob, abych měl minimálně na rok peníze na splácení hypotéky, a nedostal se tak do problémů se splácením, registrů a v tom nejhorším případě i zesplatnění hypotéky pro neplacení splátek.

Odložení splátek hypotéky může přinést negativní záznam do bankovního registru

Banky sice uvádějí, že v případě odkladu splátek nebude do bankovního registru proveden negativní záznam o restrukturalizaci splátek. To ale neplatí, pokud máte opožděnou splátku hypotéky nebo úvěru, u kterého žádáte o odklad. Tento měsíc je to ještě v pořádku, to vám přišla výplata. Jak to ale bude, pokud zažádáte déle? A jak dlouho banky tuto možnost zažádat o odklad umožní. Navíc nikdo vám nezaručí, že si tento odklad nebude banka evidovat ve své vlastní databázi nebo ve společné databázi bank. Nikdo pak neví, jak toto bude v budoucnu posuzováno.

V následujících měsících může nastat problém s nečekanými výdaji, zpožděním plateb a to už bude krajně nevýhodné žádat o odklad, protože se tím dostanete negativní záznam do registrů a vy tak máte na několik let smůlu. Navíc si čekáním zavřete vrátka k příležitosti, která vám zajistí prostředky na splácení hypotéky až na jeden rok.

Získejte lepší řešení, než je odložení splátek hypotéky

Toto řešení není samozřejmě vhodné úplně pro všechny. Je ale dobré vědět, jak na tom jste zrovna ve vašem případě. Dopředu tak zjistíte vše potřebné, a nedostanete se tak do případných problémů se splácením hypotéky v následujícím roce. To je odpovídající doba, aby se vše uklidnilo a vracelo se do svých kolejí. Vy tak nebudete mít záznam v bankovních registrech, a tím si na několik let neztížíte svojí pozici, protože při refinancování hypotéky se záznamem v bankovních registrech pak jinde nedostanete výhodnější nabídku a vaše aktuální banka vám jako rizikovému klientu zvýší úrokovou sazbu. To nechcete, že?

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI ZÍSKAT LEPŠÍ ŘEŠENÍ NEŽ JE ODKLAD SPLÁTEK[/button]

 

Pojďme se tedy podívat, jak se vyhnout problémům se splácením

Aktuálním řešením, které ještě stále máte k dispozici je refinancování hypotéky a její navýšení. Pokud si říkáte, že je to nesmysl se zase zadlužovat, tak si ale rozmyslete, co je pro vás lepší? Mít o něco vyšší hypotéku, ale zároveň peníze minimálně na celý rok jejího bezproblémového placení, nebo za 4 měsíce mít postupně problémy se splácením a dostat se do registrů? Navíc pokud se situace uklidní, tak si nevyužité peníze necháte jako rezervu do budoucna, nebo dáte jako mimořádnou splátku. Tím snížíte dluh na hypotéce.

Co budete potřebovat? V některých případech si pouze potřebné věci domluvíme telefonicky, dořešíme e-mailem nebo poštou. Také se mohu stavit vyzvednout originály nebo si nechat podepsat administrativní záznamy a žádost. V dalších případech si pak stáhnete z internet bankingu poslední výpisy z účtu. V některých případech bude potřeba doložení příjmů od zaměstnavatele. To vám ale může zaslat poštou, takže vyřízeno.

Nyní stačí odeslat kontaktní formulář pod článkem a vše spolu dořešíme individuálně dle vašich možností. Tato možnost totiž není přístupná pro každého. Stejně tak pokud budete čekat, vaše možnosti se budou postupně menší a menší.

Samozřejmě bude dobré si odkládat peníze ze svých příjmů, abyste měli i na krytí nákladů během karantény, ošetřování dětí, které nejsou ve školce atd.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI ZÍSKAT LEPŠÍ ŘEŠENÍ NEŽ JE ODKLAD SPLÁTEK[/button]

 

Nejčastější otázky spojené s řešením aktuální situace a splácením hypotéky

  1. Jak zjistím, kolik mohu získat a jaké budu mít podmínky? – Použijte kontaktní formulář dole a já, nebo někdo z mých kolegů s Vámi probere vše potřebné po telefonu. Dopředu si připravte vaši hypoteční smlouvu a případné dodatky. Budete jí potřebovat.
  2. Proč bych si měl refinancovat hypotéku a navyšovat jí, když už teď mám možnost odkladu splátek? – Protože odklad je jen na 3 měsíce, a v nastalé době tyto tři měsíce nic neznamenají. Co pak budete dělat za 3 měsíce, až dojde na placení hypotéky?
  3. Co když pro mne nebude výhodné si refinancovat hypotéku, protože mám nižší úrokovou sazbu, než je teď? – Protože potřebujete vyřešit aktuální situaci v následujícím roce. Aktuální úrokovou sazbu také nemáte napořád, ale jen do konce fixace. K čemu Vám ale bude, když za půl roku nebudete mít na splácení?
  4. Co když peníze navíc třeba po půl roce už nebudu potřebovat? – Ideální variantou je ponechat si finanční rezervu domácnosti (aspoň 4 výplaty domácnosti), kdyby nastala obdobná situace nebo jste byli déle nemocní a pod. Jinak peníze lze samozřejmě vložit jako mimořádnou splátku. Banky ale většinou zkracují splatnost hypotéky a nesnižují měsíční splátku. Proto si ověřte dopředu.
  5. A co když ani po roce nebude na splácení a budeme na tom finančně špatně? – Pokud se ani po roce nedáte finančně do pořádku, tak budete mít v předstihu možnost najít kupce pro vaši nemovitost a prodáte za aktuální tržní cenu, a ne pod tlakem a pod cenou, nebo nedej bože v dražbě. Proto je potřeba si zajistit ocenění nemovitosti, abyste měli přehled, kolik lze prodejem získat.
  6. Je tato možnost i pro jiné půjčky a úvěry? – Za jistých okolností je možnost refinancovat i vaše aktuální půjčky a úvěry s tím, že se splatnost dá natáhnout až na 20 let. K tomu ale bude potřeba doložit vaše potvrzení o příjmech nebo Daňové přiznání pro OSVČ. Záleží na individuálním posouzení.

 

Pro ty z vás, kteří chcete získat výhodnější řešení, než je jen odložení splátek hypotéky, je zde k dispozici kontaktní formulář, díky kterému odešlete své požadavky a po telefonickém kontaktu si ujasníme možnosti a varianty.

[fc id=’46‘ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek