Jak řešit konsolidace půjček a opravdu ušetřit

Trápí Vás několik půjček, splátky za kreditní karty a další nevýhodné úvěry? Určitě Vás napadla varianta konsolidace půjček. Jak na to, aby jste neplatili zbytečně peníze navíc a nezvolili špatné řešení? Správně zvolená konsolidace půjček Vám totiž poskytne znatelné úspory nejen při splácení, ale i na celkovém nákladu, zejména za poplatky a úroky.

Řešíte refinancování půjček, bankovních nebo nebankovních úvěrů?

Na finančním trhu je několik desítek poskytovatelů půjček, kreditních jak řešit konskaret, mikropůjček, splátkových společností atd. Tím pádem je opravdu jednoduché si půjčit peníze a postupně dluh splácet. Není ale nezvyklé, že Vám při výpadku příjmů splácení několika takových splátek přeroste přes hlavu a hned je oheň na střeše.

Jaké jsou tedy možnosti pro konsolidace půjček?

Svoje půjčky, úvěry a další závazky můžete konsolidovat několika způsoby. Ne všechny jsou pro Vás ale dostupné. Záleží totiž o jakou jde půjčku nebo úvěr a také je důležité, zda máte dostatečné příjmy a nejste třeba již v SOLUSu – registru pozdních dlužníků. Podle toho Vás pak hodnotí jednotliví poskytovatelé finančních služeb.

Konsolidace půjček nebo jen další krok vedle?

Zde máte základní přehled možností pro konsolidace půjček

  • Neúčelová část hypotéky – pokud plánujete nebo splácíte hypotéku, lze využít možnost neúčelové části hypotéky, kterým zaplatíte všechny nevýhodné půjčky. Je ale třeba posoudit Vaší bonitu před přidělením úvěru a připravit si podklady / smlouvy od půjček a úvěrů.
  • Americká hypotéka – neúčelový úvěr, kde oproti zástavě Vaší nemovitosti dostanete k dispozici finanční prostředky na vyplacení předchozích závazků
  • Konsolidace úvěrů v bance
  • Refinancování novým úvěrem v bance
  • Konsolidace v nebankovní společnosti
  • Refinancování novým úvěrem v nebankovní společnosti – u vyšší částky vyžadují zástavu nemovitosti a úvěry jsou poskytovány cca do výše 50% odhadní ceny nemovitosti. Zbytečně nákladové a rizikové

U některých variant, zejména v bance, nejsou akceptované nebankovní půjčky a úvěry poskytované od menších společností. Oproti tomu půjčky od Cetelem, Home credit, City Bank a pod. banky umožní refinancovat.

 

Konsolidace půjček je jen prvním krokem

Pokud chcete konsolidovat půjčky jen kvůli tomu, aby jste měli nižší splátku a mohli si vzít další půjčku, jdete na to opravdu špatně. Jde o to, že jste se nejspíše ještě nepoučili z předchozích kroků. Nejvhodnějším řešení je vhodná konsolidace půjček a následné krocení nesmyslných výdajů, zejména za věci které nepotřebujete nebo mají jen chvilkovou emocionální hodnotu (nový telefon, dovolená u moře a pod.)

Nyní jste v situaci, kdy nemáte žádnou finanční rezervu a proto jste si brali půjčku, splácení Vás zatěžuje ale i tak na splácení máte. Nejlepší tedy bude, pokud si ušetřený rozdíl ve splácení začnete odkládat třeba na spořící účet a vytvoříte si dostatečnou finanční rezervu do budoucna. Tato rezerva Vám poskytne peníze v případě nečekaných nákladů (nutná oprava auta, rozbité elektrospotřebiče v domácnosti atd.), možnosti splácet dál svoje splátky v případě výpadku příjmů při dlouhodobé nemoci a pod.

Jak vysoká by měla být finanční rezerva domácnosti? Záleží na tom, jestli chcete mít zajištěné pouze všechny náklady domácnosti nebo si chcete na potřebnou dobu zachovat Vaší stávající životní úroveň. Podle toho se pak rozhodnete pro konečnou výši Vaší finanční rezervy při splácení konsolidace půjček. Bude to tedy trojnásobek Vašich nákladů na domácnost nebo trojnásobek Vašich příjmů. Tři měsíce jsou totiž dostatečná doba na to si najít jinou práci nebo se zbavit lehčí nemoci. Na dlouhodobější nemoci je pak vhodnější zajištění formou vhodného pojištění. Hlavně pokud máte závazky na hypotéce a vůči svým dětem a partnerovi.

Chcete vyřešit konsolidaci půjček? Kontaktujte mě

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek