Za kolik prodáte vaší nemovitost? Ocenění nemovitosti na tržní cenu zdarma

Je několik způsobů, jak se provádí ocenění nemovitosti, a to vždy podle toho, k čemu pak bude výstup použit. Podle toho vybíráte i zhotovitele a získáte přesné informace, které poté využijete při prodeji, dědictví, rozdělení SJM a podobně. Nespoléhal bych na to, že si porovnáte prodejní ceny realit ve vašem okolí, které jsou teď v inzerci. Tržní cenacena obvyklá, případně cena budoucí. Tyto tři odlišné odhady jsou spojeny s prodejem a koupí.

Ocenění nemovitosti – cena tržní

[sociallocker]Pokud prodáváte, tak vás jistě bude zajímat cena tržní. Ta by pak měla zhodnotit, jaká je reálná cena, za kterou můžete prodat byt nebo dům. Prodávající mají přirozenou tendenci nadhodnotit prodejní cenu, a to pak podstatně komplikuje prodej.

Před prodejem je proto ideální si nechat zdarma vyhotovit odhad od zkušeného realitního makléře. Díky předchozím obchodům mám k dispozici seznam opravdu kvalitních makléřů, kteří jsou k dispozici po celé České republice. Získáte nejen potřebnou informaci, ale s makléřem hlavně nezávazně proberete, jakým způsobem se dá ještě lépe prodat váš dům nebo byt, a jak získat ještě více peněz z prodeje. Vědí totiž, jak na to.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI ZJISTIT TRŽNÍ CENU[/button]

Ocenění nemovitosti – znalecký posudek u exekuce a dražby

Ta ne zrovna příjemná varianta pro zhotovení odhadu je výkon exekuce a následná dražba nemovitosti. Dle aktuálních statistik je jasné, že tyto znalecké posudky většinou značně podhodnocují skutečnou cenu. Dražba začíná s vyvolávací cenou ve výši 2/3 tohoto odhadu, a po dražbě z vydražené ceny odečte vykonavatel exekuce dluh a náklady na dražbu. Jak asi tušíte, moc toho pak k vyplacení původnímu vlastníkovi nezbude.

Právě proto je lepší si nechat udělat nabídku na prodej ještě před dražbou. Čím déle se čeká, tím horší je vaše následná situace.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI ŘEŠIT EXEKUCI / DRAŽBU[/button]

Ocenění nemovitosti pro hypotéku – cena obvyklá, cena budoucí

Kupující, kteří si nechávají spočítat hypotéku v bance, dokládají odhad, který stanoví cenu obvyklou. To znamená za kolik se obvykle stejné či obdobné byty nebo domy v okolí prodávali či prodávají. Podle toho pak stanoví LTV hypotéky a maximální výši úvěru. Ideální varianta je, pokud ocenění vypracované odborníkem potvrdí kupní cenu, tj. cenu, která je uvedena v rezervační smlouvě a následně v kupní smlouvě.

Když má kupující v plánu nemovitost dále pronajímat, a tento budoucí nájem bude posuzován v bonitě žadatele, což některé banky umožňují, tak se v odhadu ceny obvyklé řeší i výše pronájmu dle cenové mapy. Většinou jde o investiční hypotéky, které se formou nájmu splácejí samy, a vlastník má pak po několika letech vhodně nastavené investice pasivní příjem nebo zaplacenou nemovitost pro své děti.

Na cenu obvyklou při koupi nemovitosti na hypotéku občas navazuje cena obvyklá budoucí. Ta se stanovuje, pokud je součástí hypotéky i následná rekonstrukce. K tomu se dokládá buď projekt nebo položkový rozpočet. Díky výsledku odhadu aktuálního stavu kupované nemovitosti a rozsahu rekonstrukce pak odhadce stanoví cenu budoucí. Z té pak opět banka nastaví maximální výši úvěru. Cena budoucí se využívá i při koupi pozemku a výstavbě nemovitosti.

Tyto odhady mají většinou moji klienti zdarma a potřebné úkony za ně zajišťuji přímo já. Záleží na zvoleném poskytovateli hypotéky a probíhajících akcích.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI ODHAD NEMOVITOSTI ZDARMA[/button]

Ocenění nemovitosti při vypořádání SJM

Při rozvodu je nutné dořešit i vypořádání společně jmění manželů, tj. vypořádání SJM. K tomu se využívá rozdělení dohodou ve formě notářského zápisu nebo v těch horších případech, když se obě strany nemohou dohodnout, do toho vstupuje soud. Rychlejší a výhodnější varianta je samozřejmě dohoda. V obou z nich je ale pro bývalé manžele lepší, když si nechají udělat odhad nemovitosti realitním makléřem.

Při rozvodu a následném vypořádání,je několik možností, co bude se společnou nemovitostí dál. Prodej nemovitosti a rozdělení výnosu, vyplacení podílu jednoho z bývalých manželů tím, kdo si nemovitost ponechá nebo pronájem nemovitosti a rozdělený výnosů i nákladů na nemovitosti. Záleží také na tom, jestli je na nemovitosti hypotéka.

Ocenění nemovitosti při vypořádání dědictví formou posudku

Další možnost, kdy vám pomůže realitní makléř je odhad nemovitosti pro vypořádání dědictví. Toto ocenění je potřeba pro notáře, aby byla nemovitost řádně zanesena o rozdělena v dědictví. Také s tímto požadavkem jsou vám k dispozici realitní makléři.

I zde platí, že se musí účastnící dědictví dohodnout a tento odhad akceptovat. Jinak se pak bude muset dělat jiný způsob cenění, který zbytečně prodraží dědické řízení.[/sociallocker]

 

Odeslání požadavku k provedení odhadu

Pro ty z vás, kteří chcete získat ocenění nemovitosti odpovídajícím způsobem, je k dispozici kontaktní formulář. Nejsem příznivcem online kalkulaček, protože nemají odpovídající výstupy. Ať už jde o hypotéku nebo odhad ceny, tak je vždy lepší počítat vždy vše individuálně.

[fc id=’51‘ align=’center‘][/fc]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek