Vypořádání SJM jak vyřešit rychle a výhodně

Nic netrvá věčně, a občas prostě společné manželství nevyjde. Potom už je na řadě rozvod a společná dohoda o vypořádání SJM. Zajedeme k rodině Penízkových, která toto právě řeší. Pan Penízek se v dnešním článku přenese do budoucnosti. Budeme totiž řešit jeho vypořádání společného jmění manželů, zkráceně vypořádání SJM, při rozvodu s paní Penízkovou.

Během společného soužití si manželé Penízkovi pořídili nejen dítě, ale i vlastní bydlení na hypotéku. Pan Penízek splácel společně hypotéku se svou manželkou, ale nyní už to v soukromém životě neklape tak, jako dříve a Penízkovi se po vzájemné dohodě rozvádějí. Společné jmění manželů vzniká automaticky uzavřením sňatku. Od této doby pak vše nabývají manželé společně. Tedy až na určité výjimky.

Vypořádání SJM podle různých variant

Penízkovi společně řeší, jak si vypořádat nejen majetek, ale i závazek z hypotéky, kterou je ještě potřeba splácet. Tady je hned několik možností, jak situaci vyřešit. Záleží ale na jednotlivých možnostech.

Pan Penízek si byt nechá a vyplatí paní Penízkovou – Na toto vyplacení se dá použít hypoteční úvěr. Ten se ideálně spojí s již spláceným úvěrem, který si pan Penízek převezme na sebe. Na to ale musí mít dostatečný příjem nebo někoho dalšího k sobě, aby měli oba dostatečné peníze. Refinancovaná hypotéka bude u banky bez pokuty.

Manželé Penízkovi nemovitost prodají – ještě před rozvodem a vypořádáním SJM manželé nabídnou svojí nemovitost k prodeji. Peníze z prodeje pak použijí k úhradě hypotéky a zbytek peněz si rozdělí, nebo použijí na další úhrady závazků. Ani v tomto případě nebudou platit poplatek za předčasné splacení hypotéky, protože při prodeji nebo vyrovnání SJM se nový poplatek neuplatňuje. Nemusí ani řešit jak prodat byt, protože ode mě mají kompletní servis a vše potřebné k rychlému, bezpečnému a výhodnému prodeji.

U této varianty je byt zapsán do SJM, protože ho kupovali po svatbě. V některých případech ale kupují manželé pár společně ještě před svatbou, a Katastr nemovitostí eviduje u bytu podílové vlastnictví. Není to nic zásadního, pokud se bude byt prodávat, nebo vyplácet podíl jednoho z manželů.

Vypořádání SJM během trvajícího manželství – Tuto variantu lze například využít, pokud má manžel dostatečné příjmy, aby si vzal hypotéku pouze sám na sebe, ale manželka je bez zaměstnání, nemá dostatečné příjmy nebo již splácí vlastní úvěr z minulosti (Stavební spoření, kreditní karty atd.). Vypořádání SJM bankovní účty rozdělí podle dohody manželů tak, jak je vedeno na vlastníka účtu.

Co není v SJM? – Většinou jsou to nemovitosti získané před manželstvím. Stejně tak do SJM nepatří věci nabyté z peněz z dědictví nebo daru. Pokud například zdědíte nemovitost, nebo si jí během manželství koupíte z peněz z daru / dědictví, tak jí máte ve výlučném vlastnictví.

Jak vyplatit podíl druhého z manželů? – na vyplacení podílu ze SJM se dá použít klasická hypotéka. K ní se dokládá dohoda, ve které je uvedena podmínka pro vyplacení, doba, do kdy musí být vyplaceno a také cena, za kterou jeden z bývalých manželů vyplatí druhého.

Vypořádat společné jmění manželů lze řešit ještě před manželstvím formou předmanželské smlouvy nebo rozděleným / zúženým SJM. V takovém případě si jede „každý na sebe“ a záleží na dohodě ohledně společného podílu na chodu domácnosti. Co si kdo během manželství vydělá a pořídí, zůstává pouze v jeho vlastnictví.

Rozdělení SJM není jen u rozvodů, ale využívá se jako vhodná ochrana majetku při podnikání jednoho z manželů. Tento způsob je často řešen v případě OSVČ / podnikatelů. Podnikatel totiž ručí celým svým majetkem a pokud dojde ke krachu nebo platební neschopnosti, jsou pohledávky uhrazeny z majetku podnikatele. Pokud není rozdělené SJM, jde úhrada pohledávek i za druhým partnerem (manželem/manželkou). V podnikání je proto lepší založení právnické osoby – Společnosti s ručením omezeným, kde se ručí pouze majetkem společnosti (dříve od 200.000,- Kč)

Vypořádání SJM po 3 letech už řeší soud

V těch složitějších případech, když se manželé během rozvodu a ani do jednoho roku po rozvodu nedohodnou o rozdělení společného jmění manželů, rozhodne tak soud. Manželé se pak musí řídit tímto rozsudkem.

Oddalování rozdělení SJM tak zbytečně oběma z exmanželů brání v novém životě při zařizování hypoték nebo převodu hypotéky, kterou doposud spláceli společně. Banky totiž chtějí mít jistotu při kontrole bonity, že zájemce v budoucnu nebude muset kromě úvěru splácet i závazek z takového soudního vypořádání.

Obdobou vypořádání SJM je i vypořádání podílu z dědictví s možností využití vlastnictví nemovitosti.

Řešíte vypořádání SJM? Zajistím pro Vás financování pro vyplacení závazků

Stačí odeslat vaše kontakty a stručný popis situace přes formulář pod článkem.

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek