Varianty jak řešit vypořádání SJM při rozvodu

Nic netrvá věčně

Pan Penízek se v dnešním článku přenese do budoucnosti. Budeme totiž řešit jeho vypořádání společného jmění manželů, zkráceně vypořádání SJM, při rozvodu s paní Penízkovou. Obdobou vypořádání SJM z manželství je i vypořádání podílu z dědictví s možností využití vlastnictví nemovitosti.

Během společného soužití si manželé Penízkovi pořídili nejen dítě, ale i vlastní bydlení. Pan penízek splácel společně hypotéku se svou manželkou ale nyní už to v soukromém životě neklape tak, jako dříve a Penízkovi se po vzájemné dohodě rozvádějí.

Vypořádání SJM podle různých variant

Vypořádat společné jmění manželů lze řešit ještě před manželstvím formou předmanželské smlouvy nebo rozděleným / zúženým SJM. V takovém případě si jede „každý na sebe“ a záleží na dohodě ohledně společného podílu na chodu domácnosti. Co si kdo během manželství vydělá a pořídí, zůstává pouze v jeho vlastnictví.

Tento způsob je často řešen v případě OSVČ / podnikatelů. Podnikatel totiž ručí celým svým majetkem a pokud dojde ke krachu nebo platební neschopnosti, jsou pohledávky uhrazeny z majetku podnikatele. Pokud není rozdělené SJM, jde úhrada pohledávek i za druhým partnerem (manželem/manželkou). V podnikání je proto lepší založení právnické osoby – Společnosti s ručením omezeným, kde se ručí pouze majetkem společnosti (dříve od 200.000,- Kč)

Rozdělení SJM je vhodné jako ochrana při podnikání jednoho z manželů

Vypořádání SJM během manželství

Tuto variantu lze například využít, pokud má manžel dostatečné příjmy, aby si vzal hypotéku pouze sám na sebe, ale manželka je bez zaměstnání, nemá dostatečné příjmy nebo již splácí vlastní úvěr z minulosti (Stavební spoření, kreditní karty atd.).

Když to společně neprochází

Kdyby šli do hypotéky oba společně jako manželé se společnými příjmy a závazky, nemuseli by vyjít jako bonitní klienti, kteří i přes snížení příjmů a splácení závazků nemají dostatečné prostředky na další splácení úvěru.

Rozdělením / zúžením SJM formou notářského zápisu se tak stanoví majetkové poměry a jeden z manželů tak lépe dosáhne na nový úvěr a jeho splácení.

Vypořádání SJM při rozvodu dohodou nebo soudně

V těch složitějších případech, když se manželé během rozvodu a ani do jednoho roku po rozvodu nedohodnou o rozdělení společného jmění manželů, rozhodne tak soud. Manželé se pak musí řídit tímto rozsudkem.

Oddalování rozdělení SJM tak zbytečně oběma z exmanželů brání v novém životě při zařizování hypoték nebo převodu hypotéky, kterou doposud spláceli společně. Banky totiž chtějí mít jistotu při kontrole bonity, že zájemce v budoucnu nebude muset kromě úvěru splácet i závazek z takového soudního vypořádání.

Řešíte vypořádání SJM? Zajistím pro Vás financování pro vyplacení závazků

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete upřesnění?
Pomohu vám s tím.
Stačí jen odeslat tento formulář

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek

Splňte si Vaše plány

a získejte další výhody

Získejte postupný návod k finanční stabilitě a k dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Zkontrolujte si prosím Vaší schránku (včetně SPAMu a složky Hromadné). Poslal jsem Vám e-mail k potvrzení souhlasu s bezplatným odebíráním.


Děkuji

S pozdravem Petr Pařízek