POZOR! Vláda neschválila odklad nájmu, ale pouze znemožnila výpověď z nájmu

Vláda v dubnu 2020 schválila zákon, který kvůli Korona krizi v České republice znemožní výpověď z nájmu. Bohužel je tento nový zákon veřejností pochopen spíše jako odklad nájmu, což ale není pravda. Lidé si jej totiž přirovnali k již funkčnímu řešení pro odklad splátky hypotéky. Ve skutečnosti ale žádné odložení pro placení není, a proto může dojít k několika nepříjemným překvapením.

Právě proto si dostatečně rozmyslete, jestli se vám opravdu vyplatí využít tuto možnost, protože nakonec zaplatíte o dost více a vystavíte se riziku, že vám kvůli aktuálnímu dluhu pronajímatel neprodlouží smlouvu. Bude proto lepší hledat úspory kde se dá.

Odklad nájmu není jeho prominutí ani posunutí

Určitě se nejedná o prominutí placení nebo posunutí splatnosti. Pronajímateli musíte bezodkladně oznámit a doložit, že jste omezeni mimořádným opatřením vlády, které vám znemožňuje nebo v dohledné době podstatně ztíží řádnou úhradu vašeho nájemného. Není to tedy o tom, že pronajímateli jen oznámíte, že chcete odložit splátky. Samozřejmě je případnou situaci potřeba řešit nejdříve dohodou, než se přistoupí k této konečné fázi. Na základě tohoto oznámení a dostatečného doložení vám potom pronajímatel nemůže vypovědět smlouvu k pronajaté nemovitosti.

Svůj dluh za vyměřené období od 12. března do 31. července ale budete muset splatit do konce roku 2020. Je proto vždy lepší platit aspoň podstatnou část v rámci možností, protože se stejně následné úhradě nájemného nevyhnete. Má to i další důvod.

Odklad nájmu, tedy přesněji znemožnění výpovědi, vás neochrání před následky prodlení s úhradou nájmu dle nájemní smlouvy. Pronajímatel po vás totiž bude oprávněně požadovat dlužné nájemné a úroky z prodlení, a to smluvní nebo dané zákonem, klidně až do výše 10 % ročně.

Odklad nájmu se nevztahuje na neplacení služeb spojených s nájmem

Po celou dobu korona krize musíte v nájmu platit za teplo, elektřinu, plyn a další služby spojené s nájmem. Pokud jsou služby součástí nájmu, mělo by být ve smlouvě specifikováno, kolik z částky jde na nájem, a kolik na služby a zálohy na vytápění a vodu. Pokud ve smlouvě nemáte rozepsáno, dohodněte se s pronajímatelem na odpovídající částce k úhradě.

Chcete použít vaši kauci na zaplacení dluhu za nájemné? Záleží na dohodě s pronajímatelem. Ten nemá povinnost využít kauci jako úhradu dlužného nájemného, pokud trvá nájemní smlouva. Kauce slouží jako záruka pro úhradu škod a oprav po ukončení nájmu. Navíc při stěhování jinam budete potřebovat peníze na kauci u nového pronájmu.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek