Nejčastější možnosti jak prodat byt rychle, výhodně a bez problémů

Svým klientům poskytuji služby a konzultace nejen při koupi nemovitostí, ale tak když řeší, jak prodat byt co nejrychleji nebo nejvýhodněji a zároveň bezpečně. Slovo „nebo“ mezi rychle nejrychleji a nejvýhodněji je zde záměrně. Vždy se dá zvládnout jen jedna z těchto možností. Pokud chcete prodat opravdu rychle a za co nejlepší cenu, musíte mít byt v opravdu zajímavém místě a za odpovídající cenu. Jinak tomu je, když prodáváte byt o něco déle a sejde se vám více zájemců. Na rovinu říkám, že prodej bytu je vždy lepší přenechat odborníkům, a to i za cenu provize. Vhodně zvoleným prodejem totiž můžete získat i peníze navíc, z kterých pak zaplatíte realitního makléře. Má to i další výhody.

Jak prodat byt s realitkou nebo bez realitky

Jak už jsem řekl, prodej bez realitky bych si já osobně nerisknul. Není to totiž jen o té provizi, kterou platíte při prodeji přes realitní kancelář, ale také o poplatcích a úkonech, které máte v oné provizi započteny. Při prodeji bez realitní kanceláře si musíte zajistit nejen kvalitní fotky a prezentaci bytu k prodeji (homestaging) a energetický štítek nemovitosti, ale také nechat připravit rezervační smlouvu, kupní smlouvu, smlouvu o úschově, návrhy na vklad vlastnického práva atd. To znamená si zaplatit nejen právníka, ale i úschovu. Ano, u některých nákladů se můžete podělit s kupující stranou, ale i tak vás to bude stát nemalé peníze, čas a nervy.

Pokud ale prodáváte přes dostatečně velkou a kvalitní realitní kancelář, máte možnost právě na nezbytných úkonech ušetřit svůj čas. Nebudete ani riskovat chyby ve smlouvách, protože je zpracuje advokátní kancelář. Stahovat kupní smlouvy a věci spojené s nemovitostí z internetu je bláznovství. Stejně tak odpadnou náklady s inzercí (finanční i časové). Také prohlídky nemovitosti budou více organizované, nemluvě o vyřizování telefonátů zájemců a jejich dotazů k nemovitosti.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI NABÍDKU NA PRODEJ MOJÍ NEMOVITOSTI[/button]

Jak prodat byt s hypotékou

Pokud splácíte na svojí nemovitost hypotéku, i tak je zde několik možností, jak prodat byt s hypotékou. Záleží na tom, jak se dohodnete s kupujícím, s bankou a jak rychle musí prodej proběhnout. V některých případech se pouze převede hypotéka na jiné účastníky úvěru a změní se vlastnictví nemovitosti.

Jindy se od banky získá vyčíslení zůstatku úvěru ke dni následné úhrady. Tím se při prodeji zašle přesný zůstatek úvěru bance a zbytek peněz jde klasicky do úschovy, dokud se nepřepíše nemovitost na nové majitele. Tato varianta je vhodnější před koncem fixace, protože banky si většinou stanoví i poplatek za mimořádnou splátku. Výše tohoto poplatku je uvedena v již zmiňovaném vyčíslení zůstatku.

Pokud máte konec fixace třeba až za půl roku, lze se s kupující stranou dohodnout, že k úhradě kupní ceny dojde až k určitému datu. Opět ale záleží, jak kupující pospíchají na předání nemovitosti.

Jak prodat byt, když potřebujete zaplatit nový byt

Máte vlastní nemovitost, kterou prodáváte a není na ní žádné zástavní právo, a zároveň jste si vybrali vhodnou nemovitost, kterou chcete koupit? Rychlým prodejem vaší nemovitosti nemusíte vždy dostat odpovídající cenu a také vyplacení peněz nějakou chvíli trvá (minimálně 25 dnů). Proto je lepší využít překlenovací financování spojené s hypotékou. Díky tomu Vám banka půjčí až do 70% odhadní ceny vaší nemovitosti. Tyto peníze pak můžete použít jako vlastní zdroje k hypotéce. Na té si půjčíte zbytek peněz. Potom máte více jak 6 měsíců na to, prodat vlastní nemovitost za co nejvýhodnější cenu. Z prodeje pak půjde část peněz do banky na úhradu překlenovacího financování a zbytek je váš. Můžete je použít buď jako mimořádnou splátku hypotéky a zkrátit si dobu splatnosti/snížit splátku, nebo je použijete na rekonstrukci či cokoliv potřebného.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI INFORMACE K PŘEKLENOVACÍMU FINANCOVÁNÍ[/button]

Jak prodat byt v exekuci

I tato nepříjemná situace se občas stane. Proto není dobré vyčkávat nebo dělat mrtvého brouka. Spolehnout se na nebankovní společnosti je dost rizikové. Půjčí vám většinou do 60% odhadní ceny nemovitosti a splácení dluhu je spojené s drahými poplatky za cokoliv. Za čerpání, za případné upomínky atd. Svojí nemovitost musíte dát do zástavy a ve většině nebankovních společností je i doslova likvidační podmínka smlouvy, že pokud bude na nemovitost zapsána další exekuce, musíte do několika málo dnů zaplatit váš dluh u nebankovní společnosti. Pokud je tedy váš dluh na exekuci opravdu vysoký, ztratíte tím zbytek toho, co jste ještě měli k dispozici.

Proto je lepší opustit emoce a vztah k vlastněné nemovitosti a raději jí prodat nebo nabídnout k odkupu. Touto cestou se dá získat až 85% tržní ceny nemovitosti. To je mnohem bezpečnější, levnější a výhodnější cesta, než platit nesmyslné úroky a poplatky s hrozbou, že kdykoliv o nemovitost můžete přijít.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI PRODAT NEMOVITOST V EXEKUCI[/button]

Získejte pohodlný způsob, jak prodat vaší nemovitost rychle a výhodně, včetně kompletního právního servisu. Odešlete Vaše kontakty pomocí tohoto formuláře:

[fc id=’33‘ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek