Daň z převodu nemovitosti neboli Daň z nabytí nemovité věci je poplatek odváděný státu při úplatném převodu nemovitosti nebo přechodu vlastnického práva k nemovitosti z jedné osoby na osobu druhou, včetně vypořádání podílového spoluvlastnictví. V některých případech se naštěstí daň z převodu nemovitosti neplatí, proto si raději zjistěte, jestli se tato vyjímka nevztahuje i na Vás.

O jaké případy se jedná? Třeba o novostavby nebo bezúplatný převod v rodině. Proto je potřeba se vždy informovat na místně příslušném Finančním úřadě, jestli se nevztahuje i na Váš případ. Samozřejmě pokud kupujete nemovitost přímo od nějakého prodávajícího, platbě daně z převodu se nevyhnete.

Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí musíte podat nejdéle do konce třetího kalendářního měsíce, který následuje po kalendářním měsíci, v kterém byl v Katastru nemovitostí proveden vklad vlastnického práva k nemovité věci.

Daň z převodu nemovitosti platí vždy nabyvatel

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next

Od změn v roce 2016 už nejsou zmatky v tom, kdo má vlastně platit daň a kdo ne. Dříve to bylo věcí dohody a kupující s prodávajícím se dohodli na společné úhradě. Od listopadu 2016 je ale zákonem stanoveno, že daň z převodu nemovitosti platí vždy nabyvatel, tedy ten, na koho je nemovitost přepisována. Pokud máte podílové spoluvlastnictví (manželé, sourozenci, partneři), platí se vždy podle výše Vašeho podílu a každý podává své vlastní daňové přiznání k platbě této daně.

Kolik za daň z převodu nemovitosti zaplatíte?

Státem stanovená výše této daně je 4% z kupní nebo odhadní ceny. Vždy se platí z vyšší částky a vy si jednoduše spočítáte, kolik si musíte připravit navíc ke kupní ceně nemovitostí. Jak na to? Jednoduše. Buď si na kalkulačce vynásobíte kupní cenu nemovitosti koeficientem 0,04 (např. 1.500.000,- Kč kupní cena x 0,04 = 60.000,- Kč) a nebo si za každý jeden milion kupní ceny dáte stranou navíc 40.000,- Kč.

Počítejte s tím, že půjde o další znatelný náklad k Vaší hypotéce a ne každá banka poskytne peníze i na tuto platbu. Řešení je jednoduché. Nechte si ode mne spočítat hypotéku a získáte nejen výhodnější podmínky, kompletní hypoteční servis s předkonzultací, ale zároveň pro Vás zajistím i peníze na úhradu této daně.

Daň z převodu nemovitosti má stále nesrovnalostí

V listopadu 2017 třeba soud nařídil navrácení finančních prostředků poplatníkům za daň z převodu nemovitosti, protože Finanční správa požadovala vyšší částku z důvodu špatného výpočtu, kdy u některých nabyvatelů nemovitostí počítala do kupní ceny nemovitostí i DPH.

Daň z převodu nemovitosti má samozřejmě i spoustu odpůrců, stejně, jako každá další zbytečná daň. Během jednoho převodu nemovitosti se totiž mohou sejít platby hned několika daní a to na straně prodávajícího i kupujiciho. Mám na mysli nejen daň z převodu nemovitosti, ale již uváděnou DPH, daň z příjmů a třeba i dědickou daň.

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.