Refinancování hypotéky 2024 – Jakou máte strategii?

S příchodem Jara 2024 mírný pokles sazeb u hypoték. Pokles úrokových sazeb samozřejmě rozvířil debatu, kdy se tedy vyplatí vrhnout se na refinancování hypotéky 2024, aby už se to vyplatilo, a zároveň jste si předčasným krokem neuškodily. Obecně doporučuji předem dostatečně zvážit kroky, které chcete podniknout. Jde o to, že se rychlým refinancováním zbavíte pár desetin procent, ale uškodíte si do budoucna, když pak budete chtít znovu refinancovat.

Zvedl se i zájem o nové hypotéky, protože si spoustu z těch, kteří čekali na lepší úrokovou sazbu uvědomilo, že takto čekají i ostatní, a tím pádem vzroste poptávka po nemovitostech a tím poroste i jejich cena. No a platit víc za nemovitost? To už je lepší si na půl roku vzít hypotéku s už přijatelnou sazbou, a pak refinancovat tak, aby se koupě bytu nebo domu vyplatila.

 

Nové, přísnější podmínky pro refinancování hypotéky 2024

S příchodem nových podmínek, které začnou platit od 1.9.2024 je potřeba si uvědomit jejich dopad na následné refinancování hypotéky 2024 u smluv, podepsaných po tomto datu. Banky si totiž zajistili větší ochranu před hypoteční turistikou. Od září totiž za každý rok do konce fixace zaplatíte u nových úvěrů poplatek 0,25% z mimořádné splátky. V součtu pak maximálně 1% z mimořádné splátky.

Jaký bude poplatek za každý 1 milion Kč v hypotéce, kde končí fixace za pár let:

roků do konce fixace Poplatek celkem
1 2.500 Kč
2 5.000 Kč
3 7.500 Kč

Tento poplatek se nebude počítat při prodeji nemovitosti nebo při rozvodu a vypořádání. Nezapomeňte ale ani na další, související poplatky za vklad a výmaz zástavních smluv (2x 2.000 Kč), vyčíslení zůstatku, poplatky za čerpání, odhady,  ocenění nemovitosti atd., které může banka požadovat.

S tímto poplatkem a náklady se pak nějaké opakované refinancování při postupných poklesech opravdu nevyplatí, a je potřeba nastavit a hlavně dodržovat vhodnou strategii pro plánované refinancování. Jaká taková strategie al je správná? Trpělivost, vyjednávání a čísla.

 

Banky už se na vlnu refinancování hypotéky 2024 připravují

Není divu, že se banky chtějí bránit odlivu klientů při každém poklesu. Už dopředu totiž počítají s poklesem sazeb a klienty, kteří toto začnou řešit tím, že si automaticky dají žádost o novou hypotéku jinde. Proto si také zajistili a proškolili více lidí na oddělení, kde řeší udržení zákazníků. Tím pádem bude první logický krok, řešit spíše dodatek s vlastní bankou.

Tady také záleží, jaké budou podmínky při refinancování, protože pokud nesplácíte dostatečně dlouhou dobu, tak po vás bude nová banka požadovat ty samé podklady, jako aktuální. Takže další kolečko s potvrzením příjmů, výpisy z účtu, vyčíslení úvěru a dodat nové bance i další podklady.

 

Jak vyřešit výhodněji refinancování hypotéky 2024?

Chcete mít přehled, kdy už se vám opravdu vyplatí řešit refinancování hypotéky 2024 s odpovídající úrokovou sazbou? Nechcete naletět nabídkám, které nebudou až tak výhodné, nebo zaplatíte navíc za nesmyslné vedlejší náklady a poplatky? Nechce si raději spočítat hypotéku, kdy a kolik můžete ušetřit na refinancování při naší společné konzultaci. Hypotéky dělám už od roku 2009, takže mám už dost zkušeností nejen s poskytovateli, ale i s podmínkami jednotlivých bank i z vyjednávání lepších podmínek.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek