Co je to odhad nemovitosti a k čemu je důležitý

Co je to odhad nemovitosti a k čemu je důležitý

Odhad nemovitosti je odborné stanovení její ceny. Ta pak slouží různým účelům dle potřeby zadavatele odhadu. Nejčastěji se odhady provádí, když se vyměřuje 4% daň z převodu nemovité věci. Ta se platí i když kupujete nemovitost za hotové nebo na hypotéku. Další nejčastější odhady jsou bankovní odhady, když využíváte nemovitost jako zástavu bance. I tento odhad se pak dá použít pro stanovení daně z převodu. Tedy pokud nebyla kupní cena vyšší než odhad. I to se může stát. To potom musíte zaplatit daň vždy z té vyšší částky. Jak jinak, že?

Základní rozdělení pro odhad nemovitosti

Odhad při prodeji – Tento odhad provádí většinou realitní makléř a vychází při něj nejen z dispozic nemovitosti, ale i z její lokace, vybavení v okolí (škola, obchody, MHD atd.). Odhad slouží ke stanovení prodejní ceny nemovitosti. Předejde se tak nadhodnocení nebo podhodnocení prodejní ceny.

Soudní odhad nemovitosti – Většinou na základě soudního řízení. Manželé se nedohodnou na rozdělení SJM, spory v dědickém řízení atd. Soudní odhady se pak používají i pro další potřebu.

Bankovní odhad – Banka si stanovuje cenu nemovitosti pro zajištění spotřebitelského úvěru na bydlení (dříve hypotéka). Podle něj pak stanovuje i LTV hypotéky a další podmínky.

Odhad budoucího pronájmu – Pro ty, kteří chtějí využít příjmy z budoucího pronájmu jako další zdroj svých příjmů, je zde tento odhad. Znalec ohodnotí reálnost udávané výše pronájmu, kterou předkládáte bance, která vám jej pak uzná jako další – vedlejší příjem.

Online odhad nemovitosti – Bankovní odhady lze v některých městech provádět online. Pouze dodáte přes e-mail podklady (fotografie z venku i zevnitř) a upřesníte informace o nemovitosti (materiál podlah, vybavení, zdroje vytápění, ohřevu vody atd.). Banka pak vyhotoví vlastní odhad. Občas je potřeba vykonat tzv. supervizi – dohled. Ve sporných případech tedy přijde odhadce a zkontroluje, jestli jsou dodané podklady opravdu pravdivé.

Starší odhady – Máte v šuplíku starší odhad, který jste získali při koupi nemovitosti? Do určité doby banky uznávají i tento odhad nemovitosti. Je zde ale nevýhoda, že starší odhady bývají většinou nižší, než je skutečná hodnota nemovitosti. Nehledě na případné rekonstrukce, které byly prováděny.