Co je to odhad nemovitosti a k čemu je důležitý

Co je to odhad nemovitosti a k čemu je důležitý
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Odhad nemovitosti je odborné stanovení její ceny. Ta pak slouží různým účelům dle potřeby zadavatele odhadu. Nejčastěji se odhady provádí, když se vyměřuje 4% daň z převodu nemovité věci. Ta se platí i když kupujete nemovitost za hotové nebo na hypotéku. Další nejčastější odhady jsou bankovní odhady, když využíváte nemovitost jako zástavu bance. I tento odhad se pak dá použít pro stanovení daně z převodu. Tedy pokud nebyla kupní cena vyšší než odhad. I to se může stát. To potom musíte zaplatit daň vždy z té vyšší částky. Jak jinak, že?

Základní rozdělení pro odhad nemovitosti

Odhad při prodeji – Tento odhad provádí většinou realitní makléř a vychází při něj nejen z dispozic nemovitosti, ale i z její lokace, vybavení v okolí (škola, obchody, MHD atd.). Odhad slouží ke stanovení prodejní ceny nemovitosti. Předejde se tak nadhodnocení nebo podhodnocení prodejní ceny.

Soudní odhad nemovitosti – Většinou na základě soudního řízení. Manželé se nedohodnou na rozdělení SJM, spory v dědickém řízení atd. Soudní odhady se pak používají i pro další potřebu.

Bankovní odhad – Banka si stanovuje cenu nemovitosti pro zajištění spotřebitelského úvěru na bydlení (dříve hypotéka). Podle něj pak stanovuje i LTV hypotéky a další podmínky.

Odhad budoucího pronájmu – Pro ty, kteří chtějí využít příjmy z budoucího pronájmu jako další zdroj svých příjmů, je zde tento odhad. Znalec ohodnotí reálnost udávané výše pronájmu, kterou předkládáte bance, která vám jej pak uzná jako další – vedlejší příjem.

Online odhad nemovitosti – Bankovní odhady lze v některých městech provádět online. Pouze dodáte přes e-mail podklady (fotografie z venku i zevnitř) a upřesníte informace o nemovitosti (materiál podlah, vybavení, zdroje vytápění, ohřevu vody atd.). Banka pak vyhotoví vlastní odhad. Občas je potřeba vykonat tzv. supervizi – dohled. Ve sporných případech tedy přijde odhadce a zkontroluje, jestli jsou dodané podklady opravdu pravdivé.

Starší odhady – Máte v šuplíku starší odhad, který jste získali při koupi nemovitosti? Do určité doby banky uznávají i tento odhad nemovitosti. Je zde ale nevýhoda, že starší odhady bývají většinou nižší, než je skutečná hodnota nemovitosti. Nehledě na případné rekonstrukce, které byly prováděny.

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next