Nejčastější finanční omyly, chyby a přešlapy, které se Vám prodraží

Není všechno zlato, co se třpytí aneb na co si dát pozor.

Zejména ve světě financí je potřeba být více než opatrný, proto jsem sestavil seznam chyb a přešlapů, kterých se díky špatné volbě můžete dopustit. Nechci Vás určitě nijak odrazovat, některé z bodů na seznamu opravdu fungují. Musíte ale vědět, jakým způsobem si vybrat a zajistit vhodný nástroj, postup a řešení. Určitě hned nemůžete věřit všemu, co Vám reklama v televizi nebo na letáku slibuje.

Seznam chyb a omylů je náhodný a samozřejmě jej postupně doplňuji. Uvítám i Vaše osobní zkušenosti a tipy. Využijte prosím Kontaktní formulář k zaslání informace.

Seznam chyb a omylů dle kategorií:

Chyby a omyly u hypotéky

 • S nejnižší úrokovou sazbou ušetřím / Ne vždy. Většinou je podmínkou získání výhodnější úrokové sazby podmínka, že si platíte i další službu, kterou třeba nepotřebujete nebo neodpovídá Vašim požadavkům (platební karty, životní pojistka bez dostatečného krytí rizik atd.) Součet splátky za hypotéku a takové služby je pak mnohem vyšší.
 • S mimořádnou splátkou hypotéky ušetřím při splácení / Neušetříte. Jen se zbytečně zbavíte nízce úročeného úvěru místo toho, aby jste volné peníze správně zhodnotili a tím si uhradíte část z úroků zaplacených za hypotéku. Navíc máte peníze k dispozici pro případ potřeby.
 • Moje banka mi dá nejlepší podmínky / Ne vždy je toto pravdou. U své banky sice máte historii, to ale neznamená, že nedostanete lepší nabídku i jinde. Vaší banku ale můžeme použít jako “odrazový můstek” pro hypotéku a poté porovnat další nabídky. Banky v ČR navíc  poskytují různé akce, které můžeme využít.
 • Hypotéku zvládnu sám, hypoteční poradce nepotřebuji / V tomto případě máte pravdu. Zařídit hypotéku dnes zvládne opravdu každý. Zásadní rozdíl ale je, že hypoteční poradce Vám zajistí lepší podmínky, kompletní servis, slevy za služby a poplatky, asistenci při čerpání úvěru a další služby a praktické informace navíc. Tím pádem Vám ušetří nejen peníze, ale také dost času. Kolik času Vám zabere výběr vhodného způsobu financování, administrativa v bance, splnění podmínek čerpání, odevzdání podkladů na Katastr nemovitostí atd?
 • Na refinancování hypotéky mám dost času, banky se o mě poperou / Blíží se Vám období fixace? Připravte se dostatečně dopředu na refinancování hypotéky. Budete tak mít dost času pro výběr z aktuálních nabídek bank a připravíte si i potřebné doklady. Třeba vložení nové Zástavní smlouvy na Katastr nemovitostí se může zkomplikovat, pokud máte platný zákaz zatížení nemovitosti a v aktuální bance si nevyžádáte souhlas s dalším zápisem v pořadí.

CHCI UŠETŘIT ČAS I PENÍZE NA MOJÍ HYPOTÉCE

Chyby a omyly u investic a spoření

 • Zlato je jistota již stovky let / To může být pravdou, pokud ho ovšem dokážete výhodně nejen nakoupit, ale hlavně výhodně prodat. Navíc spoření do zlata, které je uloženo kdesi v trezoru v bance…..opravdu? Na trhu se zlatem je přibližně 10% s opravdovým zlatem. Zbytek je jen cosi na papíře. To samé riziko s následným odprodejem platí i pro stříbro, platinu, diamanty a pod. Láká Vás investice do zlata? Osvědčené pravidlo doporučuje, aby tato investice nepřevyšovala 10% Vašeho investičního portfolia.
 • Na Forexu se dají vydělat velké peníze a to hodně rychle/ Stejně tak je tam i rychle proděláte. Na určitý druh obchodu musíte mít zkušenosti a znalosti. Pokud nemáte, využijte služby profesionála. Za to si ale většinou zaplatíte ve formě poplatků za správu, nákupy a prodeje. To může také dopadnout tak, že i když přeci jen budete mít nějaký zisk, velká část padne právě na poplatky. Tím pádem na Vašich penězích vydělává někdo jiný.
 • Koupím byt na hypotéku, pronajmu ho a nebudu muset pracovat / Ne vždy vše tak jednoduché. Musíme zvážit i možná rizika a připravit se na ně. Jaká rizika? Třeba to, že nemusíte zvolit správnou lokalitu, kde koupíte byt na pronájem. Nemusíte ani vždy sehnat zájemce k pronájmu. Také nebonitní nájemci Vám mohou blokovat byt a neplatit nájemné. Sice ho pak můžete vymáhat soudně, ale jakou máte jistotu? Banku Vaše problémy bohužel nebudou zajímat a platit hypotéku musíte vždy pravidelně. Před tmto krokem proto zvažte vše potřebné a poraďte se s odborníky.
 • Franta v hospodě povídal, že to má tak a tak, a že to funguje a vydělává. Udělám to taky tak a vydělám/ Budíž mu přáno. Jen je třeba si ověřit, zda je vše opravdu tak, jak František tvrdí a zda mu to opravdu vydělává. Skutečnost často bývá jiná a někdo si rád přibarví skutečnost.
 • Akcie jsou nebezpečný způsob investice / Toto je i není pravda. Pokud investujete do akcií jednorázově a na krátkou dobu, může dojít ke ztrátám. Jak tedy zajistit bezpečnou investici do akcií? Nakupujte akcie pravidelně, dlouhodobě a rozdělte zaměření akcií. Pro nováčky je nejvhodnější variantou využití otevřených podílových fondů, kde nakupujete nejen akcie, ale také dluhopisy atd. Tím snižujete právě rizika ztráty.
 • Tento fond vydělal v posledních letech 16%, tak šup tam s penězi, ať nám taky vydělá / Ne vžd to ale opravdu tak vyjde. Zjistěte si nejdříve kde a na čem byl onen výnos. Mohlo jít o jednorázový výhodný prodej a pod. To, že vydělal fond více oproti ostatním neznamená, že v budoucnu nedopadne špatně nebo jako ostatní.
Chyby a omyly u půjček a úvěrů
 • Nízký úvěr je bezpečný a levný / Ne vždy. Hlavně u nebankovních půjček si pročtěte obchodní podmínky ve smlouvě. Zejména smluvní pokuty mohou takové “výhodné úvěry” opravdu prodražit. I zde platí to, co u hypotéky. Ověřte si podmínky úvěru a jestli nabídka lepšího úroku za využití další služby (pojištění schopnosti splácet, vedení účtu atd.) je opravdu výhodná, nebo z Vás poskytovatel tahá jen další peníze navíc za něco, co ani nevyužijete.
 • Peníze mi přivezou až domů, nikam nemusím. No to je pohoda / Za takovou “pohodu” si ale dost zaplatíte. Buď hned nebo v budoucnu. V úvěru totiž platíte zbytečně vysoké úroky a poplatky. Slevy na první úvěr jsou jen způsob, jak Vás nalákat k využití služby a pak jen zasílat další a další nabídky.