Nejčastější finanční omyly, chyby a přešlapy, které se Vám prodraží

Zejména ve světě financí je potřeba být více než opatrný, proto jsem sestavil seznam chyb a přešlapů, kterých se díky špatné volbě můžete dopustit. Nechci Vás určitě nijak odrazovat, některé z bodů na seznamu opravdu fungují. Musíte ale vědět, jakým způsobem si vybrat a zajistit vhodný nástroj, postup a řešení. Určitě hned nemůžete věřit všemu, co Vám reklama v televizi nebo na letáku slibuje.

Seznam chyb a omylů je náhodný a samozřejmě jej postupně doplňuji. Uvítám i Vaše osobní zkušenosti a tipy. Využijte prosím Kontaktní formulář k zaslání informace.

Seznam chyb a omylů dle kategorií:

Chyby a omyly u hypotéky

 • S nejnižší úrokovou sazbou ušetřím / Ne vždy. Většinou je podmínkou získání výhodnější úrokové sazby podmínka, že si platíte i další službu, kterou třeba nepotřebujete nebo neodpovídá Vašim požadavkům (platební karty, životní pojistka bez dostatečného krytí rizik atd.) Součet splátky za hypotéku a takové služby je pak mnohem vyšší.
 • S mimořádnou splátkou hypotéky ušetřím při splácení / Neušetříte. Jen se zbytečně zbavíte nízce úročeného úvěru místo toho, aby jste volné peníze správně zhodnotili a tím si uhradíte část z úroků zaplacených za hypotéku. Navíc máte peníze k dispozici pro případ potřeby.
 • Moje banka mi dá nejlepší podmínky / Ne vždy je toto pravdou. U své banky sice máte historii, to ale neznamená, že nedostanete lepší nabídku i jinde. Vaší banku ale můžeme použít jako „odrazový můstek“ pro hypotéku a poté porovnat další nabídky. Banky v ČR navíc  poskytují různé akce, které můžeme využít.
 • Hypotéku zvládnu sám, hypoteční poradce nepotřebuji / V tomto případě máte pravdu. Zařídit hypotéku dnes zvládne opravdu každý. Zásadní rozdíl ale je, že hypoteční poradce Vám zajistí lepší podmínky, kompletní servis, slevy za služby a poplatky, asistenci při čerpání úvěru a další služby a praktické informace navíc. Tím pádem Vám ušetří nejen peníze, ale také dost času. Kolik času Vám zabere výběr vhodného způsobu financování, administrativa v bance, splnění podmínek čerpání, odevzdání podkladů na Katastr nemovitostí atd?
 • Na refinancování hypotéky mám dost času, banky se o mě poperou / Blíží se Vám období fixace? Připravte se dostatečně dopředu na refinancování hypotéky. Budete tak mít dost času pro výběr z aktuálních nabídek bank a připravíte si i potřebné doklady. Třeba vložení nové Zástavní smlouvy na Katastr nemovitostí se může zkomplikovat, pokud máte platný zákaz zatížení nemovitosti a v aktuální bance si nevyžádáte souhlas s dalším zápisem v pořadí.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_self“ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI UŠETŘIT ČAS I PENÍZE NA MOJÍ HYPOTÉCE[/button]

Chyby a omyly u investic a spoření

 • Zlato je jistota již stovky let / To může být pravdou, pokud ho ovšem dokážete výhodně nejen nakoupit, ale hlavně výhodně prodat. Navíc spoření do zlata, které je uloženo kdesi v trezoru v bance…..opravdu? Na trhu se zlatem je přibližně 10% s opravdovým zlatem. Zbytek je jen cosi na papíře. To samé riziko s následným odprodejem platí i pro stříbro, platinu, diamanty a pod. Láká Vás investice do zlata? Osvědčené pravidlo doporučuje, aby tato investice nepřevyšovala 10% Vašeho investičního portfolia.
 • Na Forexu se dají vydělat velké peníze a to hodně rychle/ Stejně tak je tam i rychle proděláte. Na určitý druh obchodu musíte mít zkušenosti a znalosti. Pokud nemáte, využijte služby profesionála. Za to si ale většinou zaplatíte ve formě poplatků za správu, nákupy a prodeje. To může také dopadnout tak, že i když přeci jen budete mít nějaký zisk, velká část padne právě na poplatky. Tím pádem na Vašich penězích vydělává někdo jiný.
 • Koupím byt na hypotéku, pronajmu ho a nebudu muset pracovat / Ne vždy vše tak jednoduché. Musíme zvážit i možná rizika a připravit se na ně. Jaká rizika? Třeba to, že nemusíte zvolit správnou lokalitu, kde koupíte byt na pronájem. Nemusíte ani vždy sehnat zájemce k pronájmu. Také nebonitní nájemci Vám mohou blokovat byt a neplatit nájemné. Sice ho pak můžete vymáhat soudně, ale jakou máte jistotu? Banku Vaše problémy bohužel nebudou zajímat a platit hypotéku musíte vždy pravidelně. Před tmto krokem proto zvažte vše potřebné a poraďte se s odborníky.
 • Franta v hospodě povídal, že to má tak a tak, a že to funguje a vydělává. Udělám to taky tak a vydělám/ Budíž mu přáno. Jen je třeba si ověřit, zda je vše opravdu tak, jak František tvrdí a zda mu to opravdu vydělává. Skutečnost často bývá jiná a někdo si rád přibarví skutečnost.
 • Akcie jsou nebezpečný způsob investice / Toto je i není pravda. Pokud investujete do akcií jednorázově a na krátkou dobu, může dojít ke ztrátám. Jak tedy zajistit bezpečnou investici do akcií? Nakupujte akcie pravidelně, dlouhodobě a rozdělte zaměření akcií. Pro nováčky je nejvhodnější variantou využití otevřených podílových fondů, kde nakupujete nejen akcie, ale také dluhopisy atd. Tím snižujete právě rizika ztráty.
 • Tento fond vydělal v posledních letech 16%, tak šup tam s penězi, ať nám taky vydělá / Ne vžd to ale opravdu tak vyjde. Zjistěte si nejdříve kde a na čem byl onen výnos. Mohlo jít o jednorázový výhodný prodej a pod. To, že vydělal fond více oproti ostatním neznamená, že v budoucnu nedopadne špatně nebo jako ostatní.
Chyby a omyly u půjček a úvěrů
 • Nízký úvěr je bezpečný a levný / Ne vždy. Hlavně u nebankovních půjček si pročtěte obchodní podmínky ve smlouvě. Zejména smluvní pokuty mohou takové „výhodné úvěry“ opravdu prodražit. I zde platí to, co u hypotéky. Ověřte si podmínky úvěru a jestli nabídka lepšího úroku za využití další služby (pojištění schopnosti splácet, vedení účtu atd.) je opravdu výhodná, nebo z Vás poskytovatel tahá jen další peníze navíc za něco, co ani nevyužijete.
 • Peníze mi přivezou až domů, nikam nemusím. No to je pohoda / Za takovou „pohodu“ si ale dost zaplatíte. Buď hned nebo v budoucnu. V úvěru totiž platíte zbytečně vysoké úroky a poplatky. Slevy na první úvěr jsou jen způsob, jak Vás nalákat k využití služby a pak jen zasílat další a další nabídky.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek