Máte zákaz zcizení a zatížení u Vaší nemovitosti?

S platností Nového občanského zákoníku přichází také pojem zákaz zcizení a zatížení. Co to pro Vás znamená a jaké mohou nastat komplikace? Pokud máte hypotéku sjednanou po 1.lednu 2014, banka si nejspíše uplatnila tento nárok v Zástavní smlouvě při podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Občanský zákoník obsahuje nejvýraznější změny zejména v oblasti nemovitostí

Využití pro zákaz zcizení a zatížení je spousta. Nás ale tento nástroj zajímá zejména kvůli hypotékám. V rámci běžného hypotečního úvěru je vždy do zástavy poskytována nemovitost, kterou ručíte bance za poskytnuté finanční prostředky. Nemovitost se dává do zástavy celá a vždy je třeba souhlas vlastníka. O této zástavě se sepisuje zástavní smlouva, kde jsou smluvní strany majitel(-é) nemovitosti a poskytovatel úvěru – banka. Tato zástavní smlouva se pak vkládá na Katastr nemovitostí. Pokud banka využije možnosti pro zákaz zcizení a zatížení.

Proč zákaz zcizení a zatížení?

Zákaz zcizení a zatížení umožňuje bankám vyšší ochranu zástavy a zároveň nepřímo komplikuje pozici dlužníka při refinancování. Banka totiž nemusí vystavit tento souhlas v případě refinancování úvěru mimo fixaci a nebo při Vaší špatné platební morálce. Banka si v rámci tohoto souhlasu může stanovit podmínky pro udělení souhlasu a lze počítat i s případným poplatkem za vypracování tohoto souhlasu pro zákaz zcizení a zatížení.

Jak na zákaz zcizení a zatížení při refinancování hypotéky

Podmínky a dopad pro zákaz zatížení a zcizení pocítíte zejména při refinancování hypotéky u jiné banky. V rámci refinancování budete opět vkládat zástavní smlouvu nové banky. Pokud ale odevzdáte návrh na vklad zástavní smlouvy na Katastr nemovitostí a na původní zástavní smlouvě bude použit zákaz zatížení a zcizení, katastr novou zástavní smlouvu nezapíše a vrátí jí nazpět. Tím pádem nesplníte podmínky nové banky a mohou nastat potíže s čerpáním úvěrů nebo s plněním podmínek nové smlouvy.

Předejít této komplikaci se dá pouze uděleným souhlasem původní banky. Proto je nutné v dostatečném termínu oznámit Vaší aktuální bance záměr s refinancováním úvěru, vyžádat si vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru ke dni fixace a získat písemný souhlas banky s vložením dalšího zástavního práva jako druhé v pořadí. Tento souhlas pak musí být v příloze nového návrhu na vklad zástavní smlouvy. 

Řešíte nejen zákaz zcizení a zatížení? Kontaktujte mne

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek