Máte zákaz zcizení a zatížení u Vaší nemovitosti?

Máte zákaz zcizení a zatížení u Vaší nemovitosti?

S platností Nového občanského zákoníku přichází také pojem zákaz zcizení a zatížení. Co to pro Vás znamená a jaké mohou nastat komplikace? Pokud máte hypotéku sjednanou po 1.lednu 2014, banka si nejspíše uplatnila tento nárok v Zástavní smlouvě při podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Občanský zákoník obsahuje nejvýraznější změny zejména v oblasti nemovitostí

Využití pro zákaz zcizení a zatížení je spousta. Nás ale tento nástroj zajímá zejména kvůli hypotékám. V rámci běžného hypotečního úvěru je vždy do zástavy poskytována nemovitost, kterou ručíte bance za poskytnuté finanční prostředky. Nemovitost se dává do zástavy celá a vždy je třeba souhlas vlastníka. O této zástavě se sepisuje zástavní smlouva, kde jsou smluvní strany majitel(-é) nemovitosti a poskytovatel úvěru – banka. Tato zástavní smlouva se pak vkládá na Katastr nemovitostí. Pokud banka využije možnosti pro zákaz zcizení a zatížení.

Proč zákaz zcizení a zatížení?

Zákaz zcizení a zatížení umožňuje bankám vyšší ochranu zástavy a zároveň nepřímo komplikuje pozici dlužníka při refinancování. Banka totiž nemusí vystavit tento souhlas v případě refinancování úvěru mimo fixaci a nebo při Vaší špatné platební morálce. Banka si v rámci tohoto souhlasu může stanovit podmínky pro udělení souhlasu a lze počítat i s případným poplatkem za vypracování tohoto souhlasu pro zákaz zcizení a zatížení.

Jak na zákaz zcizení a zatížení při refinancování hypotéky

Podmínky a dopad pro zákaz zatížení a zcizení pocítíte zejména při refinancování hypotéky u jiné banky. V rámci refinancování budete opět vkládat zástavní smlouvu nové banky. Pokud ale odevzdáte návrh na vklad zástavní smlouvy na Katastr nemovitostí a na původní zástavní smlouvě bude použit zákaz zatížení a zcizení, katastr novou zástavní smlouvu nezapíše a vrátí jí nazpět. Tím pádem nesplníte podmínky nové banky a mohou nastat potíže s čerpáním úvěrů nebo s plněním podmínek nové smlouvy.

Předejít této komplikaci se dá pouze uděleným souhlasem původní banky. Proto je nutné v dostatečném termínu oznámit Vaší aktuální bance záměr s refinancováním úvěru, vyžádat si vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru ke dni fixace a získat písemný souhlas banky s vložením dalšího zástavního práva jako druhé v pořadí. Tento souhlas pak musí být v příloze nového návrhu na vklad zástavní smlouvy. 

Řešíte nejen zákaz zcizení a zatížení? Kontaktujte mne

[]
1 Step 1
Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Váš dotaz nebo připomínka
0 /

Informace odeslané tímto formulářem podléhají ochraně osobních dat na základě Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění účinném od 1. ledna 2015. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení. 

Previous
Next

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next