Kapesné pro děti a mládež – Tipy jak správně řešit

Přemýšlíte kolik, kdy, jak a jestli vůbec dávat kapesné pro děti? Není vůbec důležité kolik, ale kdy a jak. Můžete začít i s malou částkou a postupně jí zvyšovat. Můžete také přidat různé odměny za výsledcích ve škole, dosažení předem daného cíle atd. Jak na to?

Kapesné pro děti vychovává již od malička

Kapesné pro děti je totiž ideální nástroj, jak své děti správně nasměrovat k finanční gramotnosti. Tato nepatrná finanční a časová investice do jejich vzdělání se Vám totiž v budoucnu několikrát vrátí. Omezíte tak riziko, že budou Vaše děti v budoucnu plýtvat s penězi, nebudou dopředu uvažovat o výhodnosti nákupů a „výhodných“ nabídek od kamarádů.

Naučte své děti hospodařit

Základní lekce jak na kapesné pro děti

Je na každém z rodičů, jak budou řešit kapesné pro děti. Pro představu zde uvádím několik typů a návodů, které Vám v tom pomohou. Uvítám i Vaše tipy a zkušenosti, které zasílejte přes formulář pod článkem.

  • Nastavte si předem jasná pravidla kdy a kolik bude dítě dostávat kapesné. Vhodné je platit kapesné pro děti vždy každý týden. Je to pro Vás pohodlnější dávat třeba jen 50,- Kč každý týden, než 200,- Kč a více najednou. I období mezi vyplácením je pro dítě kratší a nemusí čekat zbytečně dlouho. Zbytečně pak při čekání na konec měsíce ztratí motivaci.
  • Promluvte si s dítětem, na co si chce spořit své peníze za kapesné. Společně si vypočítejte, za jak dlouho si se svým kapesným potřebnou částku naspoří. Pokud by spoření trvalo opravdu dlouho, motivujte děti pro odkládání kapesného. Nemusí přece utratit celé své kapesné najednou. Za každé uspořené peníze jim každý měsíc odložte stranou bonus ve stejné výši. Tuto částku ale odkládejte stranou, třeba do pokladničky. Dítě jí bude mít k dispozici až při dosazení cílové částky.
  • Jako rodiče si občas půjčujte peníze od dětí. Nezáleží, jestli je potřebujete nebo ne, vždy ale sepisujte dětskou smlouvu a nastavte se pravidla pro splácení a odměnu za zapůjčení. Nemusí jít hned o placení úroků, ale třeba odměnu ve formě návštěvy kina, koupi časopisu atd. Ano, stejně by jste kino platili, ale dítě tak aspoň získá dojem, že jeho peníze mu mohou přinášet různé výhody. Pokud si starší děti spoří vyšší částku, vysvětlete jim například princip spořícího účtu a založte jeden spořící účet zdarma přímo pro děti.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“https://www.ingbank.cz/zalozit-ing-konto/?referal_client_number=4648666″]Chci výhodný spořící účet s odměnou[/button]

  • Ať si časem dítě ze svého kapesného samo hradí některý ze svých nákladů, jako je telefon, internet atd. Vždy ale mějte přehled, že došlo k zaplacení zvolené služby.
  • Buďte neoblomní, pokud si dítě utratí hned nebo nevhodně své kapesné. Určitě na Vás někdy zkusí, aby dostalo nějaké peníze navíc nebo jste za něj zaplatili jeho náklad, na kterém jste se předem dohodli, že bude platit.
  • Chcete dítěti i přesto pomoci? Dejte mu tentokrát půjčku Vy. Dítěti půjčíte peníze a za to Vám dítě bude platit úrok nebo udělá nějakou práci navíc místo zaplacení úroků. Dluh poté zaplatí kapesné v dalším týdnu.
  • Nezneužívejte kapesné pro děti jako nátlak na lepší známky atd. Peníze dávejte vždy a pravidelně, dle původní dohody. Pokud si chcete sjednat srážky nebo snížené kapesného za špatné známky, dohodněte se s dítětem předem při nastavení podmínek kapesného. Stejně tak se ale dohodněte i na bonusech / odměnách, za dobrovolnou práci navíc.
  • Na kapesné pro děti od 15 let založte bankovní účet s platební kartou. Projevíte jim nejen důvěru, že již zvládnou rozumně nakládat s penězi, ale také je posunete o krok dále. Děti se seznámí s výpisy z bankovních účtů, internetbankingem, platební kartou atd. Úplně ideální kombinací jsou dětské brigády a pravidelné kapesné.

Kapesné pro děti pomůže dětem postupně se seznámit se způsobem využití peněz jako prostředků směny při nákupech, ale hlavně jim ukáže, že naspořené peníze lze využít k vlastnímu prospěchu. Stejně tak zjistí, že je pro ně levnější si na některé věci naspořit a přivydělat

Kapesné pro děti a Vaše tipy

Máte nějaký vlastní tip na kapesné pro děti? Podělte se s ostatními. Využijte kontaktní formulář pod článkem a podělte se s ostatními.

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek