Využíváte také realitní fondy jako stabilní investici?

Jednou z nejstabilnějších dlouhodobých investic je investice do vlastní nemovitosti. Ne každý má ale dostatečné finanční prostředky, aby si pořídil byt na hypotéku, ten pak třeba pronajímal a z nájmu platil hypotéku a zároveň si odkládal. V tomto případě jsou tu k dispozici realitní fondy, kde spolu investoři zasílají peníze ke zhodnocení. Co jsou realitní fondy?

Realitní fondy fungují tak, že shromažďují peníze od mnoha investorů a používají je na nákup nemovitostí. Tyto nemovitosti poté spravují a generují příjmy z nájmu nebo prodeje. Tyto příjmy jsou poté rozděleny mezi investory. Realitní fondy tedy vydělávají peníze na pronájmu a zhodnocování nemovitostí, které mají ve správě.

 

Proč investovat do realitního fondu?

Pokud si správně zvolíme top realitní fondy, tak máte bez větší práce stabilní dlouhodobé zhodnocení do vašeho portfolia, a to s očekávaným ročním výnosem od 5 do 8%. Příjmy z pronájmu jsou navíc zajištěny proti růstu inflace tzv. inflační doložkou, která je zahrnuta v nájemních smlouvách. Pokud tedy vzroste inflace, je o ní automaticky navýšeno i nájemné a tím pádem máte i vyšší výnos ze svého podílu.

Na svoje peníze máte ve většině případů náhled v klientském prostředí, a zároveň si i sami volíte, jestli chcete poslat pravidelnou platbu nebo si jí jednorázově navýšíte při lepším zhodnocování.

Realitní fondy jsou znatelnou součástí investičního portfolia, které s klienty používáme při spoření na důchod, ale i pro děti na studia nebo pro start do života.

Kolik investovat do realitního fondu a na jak dlouho?

Délka investice do realitního fondu by měla být určena podle vašich finančních cílů a plánů. Obecně se realitní fondy využívají na minimální investiční dobu kolem 5 let, aby bylo možné překonat krátkodobé výkyvy a dosáhnout stabilnějšího výnosu. Je důležité si uvědomit, že jako u jakékoliv investice, neexistuje žádná záruka a může existovat riziko ztráty, pokud se při výběru nesoustředíme i na správce realitního fondu a aktuální situaci na trhu.

 

Kam investují realitní fondy?

Jak funguje realitní fond? Samozřejmě do nemovitostí. Záleží ale, jestli se zaměřují na klasické nemovitosti k bydlení nebo na komerční nemovitosti. U komerčních nemovitostí je nespornou výhodou nájemní smlouva na delší dobu. Většinou 4 až 5 let, a tím pádem i stabilní příjem. Před koupí nemovitosti si vypracují vlastní studii návratnosti koupě nemovitosti a její potenciál růstu na ceně i poptávce po pronájmu. Z toho důvodu si vybírají jen ty lukrativní nabídky, ze kterých se dá očekávat dlouhodobý a zajímavý výnos.

Součástí plánování fondu je i prodej nemovitostí, které již nejsou pro portfolio fondu tak efektivní. Takovou výměnou nemovitostí si zajistí dostatek prostředků na nákup vhodnější a efektivnější budovy v aktuálně i v budoucnu poptávané lokalitě.

 

Jak si nastavit a zvolit realitní fondy?

Abyste dosáhli co nejlepšího výnosu z pravidelné měsíční investice do realitního fondu, budeme řešit a sledovat následující kroky:

  1. Vybereme správný fond: Zvážíme riziko, které jste ochotni podstoupit, a vybereme fond, který odpovídá vašim finančním cílům a toleranci rizika.
  2. Dlouhodobý přístup: Fondy obvykle vykazují stabilní a dlouhodobý výnos. Proto je důležité držet se svého plánu a pravidelně investovat. Ideální doba pro jednorázovou i pravidelnou investici je 5 let a více.
  3. Diversifikace: Investovat je potřeba nejen do realitního fondu, ale i do dalších produktů a možností. Díky tomu snížíme riziko a rozložíte své investice.
  4. Budeme sledovat vývoj trhu abychom mohli přizpůsobit nastavenou strategii a udrželi se v kroku s trhem.

 

Všeobecně platí, že nemovitostní fondy mohou být dobrým zdrojem dlouhodobého a stabilního výnosu, ale také mohou představovat vyšší riziko než jiné investice. Je důležité pečlivě zvážit své finanční cíle a toleranci rizika před jakoukoliv investicí. Rozhodovat se můžete mezi několika možnostmi. Ať už vybereme Conseq realitní fond, ZFP realitní fond, INVESTIKA realitní fond, Nemovitostní fond České spořitelny a další.

 

Jaké jsou další možnosti, které se dají kombinovat s realitními fondy?

jak už jsem psal, rozložení vaší pravidelné investice je tou ideální cestou, jak bezpečně a v klidu dosáhnout požadovaného zhodnocení a cíle, který řeší váš osobní finanční plán. Podíváme se ještě na další možnosti, kam je vhodné společně odkládat, investovat a spořit peníze.

 

Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem

Využíváte možnost státního příspěvku naplno? Vyplácí váš zaměstnavatel příspěvky na doplňkové penzijní spoření nebo penzijní spoření? To jsou dvě celkem důležité informace, na které je potřeba si odpovědět právě teď. Pokud nevíte, tak se na to společně podíváme. Zajistím vám nastavení maximálního státního příspěvku (každý měsíc až 23% z vašeho měsíčního vkladu a zároveň u zaměstnavatele zjistím, jestli vyplácí nebo bude vyplácet příspěvky.

 

Investice do ETF fondů

Označení ETF (Exchange Traded Fund v překladu burzovně obchodovaný fond) je investiční nástroj, který kopíruje ceny podkladového aktiva. Může to být komodita, dluhopis, akciový index, realitní fondy nebo jiná aktiva. Na rozdíl od otevřených podílových fondů, obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích a je méně nákladové.

Tyto fondy tak investují do celého spektra aktiv, což pomáhá snižovat riziko a zlepšovat stability celkového výnosu. ETF fondy jsou vhodnou volbou pro investory, kteří hledají jednoduchý a levný způsob, jak diverzifikovat své portfolio. Tyto fondy také umožňují snadný přístup k různým trhům a aktivovým třídám po celém světě. Je důležité si však uvědomit, že ETF fondy mohou být ovlivněny stejnými faktory jako jednotlivé akcie a jiná aktiva, které obsahují.

 

Zlaté spoření – investování do zlata

Zlaté spoření je pravidelné investování, kdy při dosažení určité výše vkladu obdržíte zlatý slitek. Zlato je dlouhodobý bezpečný přístav pro úspory již od starověku. Jeho význam i dnes stále roste, a to nejen kvůli aktuální inflaci. Je potřeba nebrat zlato jako kdoví jak výhodnou investici. Pouze si ho v rámci portfolia udržíme ve výši maximálně 10% celkové hodnoty investic jako uchovatele hodnoty.

 

Stavební spoření? To se používá na úplně jiné účely

Je potřeba zde zmínit i stavební spoření. Ve společnosti ještě stále přetrvává pohled na stavební spoření jako na nástroj pro dlouhodobé spoření. Když ho ale porovnáme s doplňkovým penzijním spořením při dlouhodobém odkládání na 12 let a více, nebo na klasických 6 let platnosti stavebního spoření s realitním fondem, nebude na tom stavební spoření zrovna moc výhodně.

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek