Investiční podvody a triky – 5 ukázek jak nenaletět

Přelomem roku 2022-2023 se zvedla vlna zájmů o ukládání peněz s výhodnějším zhodnocením. Lidé nechtějí díky inflaci přicházet o část svých úspor, a proto hledají, kam své peníze uložit. Při tomto „hledání“ pak často reagují na nabídky, které vypadají lákavě, ale ve skutečnosti jde spíše jen o marketingový tah, riziko pro klienta a třeba rovnou investiční podvody. Jsem si jistý, že nechcete riskovat své úspory, a raději si zvolíte jistější variantu, i když nebude zhodnocení tak zásadní.

Před investičními podvody varuje v nové zprávě i Policie ČR a zároveň upozorňuje i na Blockchain podvody, podvody spojené s telefonáty z banky nebo podvodným zasíláním e-mailů. Třeba podvodné telefonáty kryptoměny využívají k zasílání peněz. Zejména internet je takové centrum podvodů a podvodných jednání, takže si určitě dávejte pozor.

Vybral jsem pro vás pár reálných situací, které jsem během své doby ve financích potkal, a před kterými jsem své klienty varoval. Neznamená to ale, že investice jsou špatné a musíte se jim vyhnout. Naopak. Dlouhodobě správně zvolená a dodržovaná strategie pravidelných investic vám zajistí znatelné zhodnocení nejen na důchod, ale i na spoustu dalších životních situací. Investujte hodinu svého času a získejte odpovídající variantu přesně pro vás.

 

Jak se chránit před investičními podvody a triky?

Pročtěte si pořádně podmínky a nabídku. Při kontrole pak zjistíte zajímavé možnosti, čím se dá přikrášlit nabídka, aby byla zajímavější a lákavější. Nemusí jít hned o investiční podvody, ale třeba o nevýhodnou podmínku. Jaké jsou ty nejčastější, a na co si dávat pozor?

 

Nejčastější triky, rizika a podvody

v tomto článku určitě nejsou uvedeny všechny investiční podvody a rizika, ale jen ty, které jsem s klienty řešil osobně. Je proto potřeba si před každým rozhodnutím sednout s odborníkem a pořešit kam a jak vhodně investovat peníze. Základem úspěšné a bezpečné investice je totiž dostatečná příprava a hlavně správně zvolená strategie.

 

Investice do kryptoměn

Pokud vás někdo láká na investice do kryptoměn, tak si vezměte vaše peníze, otočte se a utíkejte co nejdál to jde. Uvěřit tomu, že na nich zázračně zbohatnete je nesmysl. Já osobně vidím kryptoměny jen jako spekulaci, a v roce 2022 se to jen potvrdilo. I ta nejznámější kryptoměna (Bitcoin) se propadla a jen tak se na předchozí hodnoty nevrátí.

 

Investiční podvody využívají také převody přes Bitcoin
Investiční podvody využívají také převody přes Bitcoin

 

 

Dluhopis se zhodnocením 12% a více?

Dávejte si pozor, kdo dluhopis vydává. Dluhopis je v podstatě zapůjčení peněz do firmy. Na základě toho vám pak firma (dlužník) platí každý rok úroky a na konci přidá i vložené peníze. U malých společností ale nemáte vždy jistotu, že se vám na konci vrátí vložené peníze. Můžete tak v klidu získat každý rok procenta za zhodnocení, ale svých peněz se nedočkáte. Proto buďte opatrní, kam posíláte své peníze-

 

Získejte zhodnocení 15%

Jistě zajímavá nabídka, ale…..za jak dlouhou dobu? Několikrát se ke mě dostala právě tato nabídka od různých poskytovatelů. Jaká byla skutečnost. Při podrobnějším zkoumání rychle zjistíte, že se jedná o celkové zhodnocení, nikoliv roční zhodnocení. Marketéři totiž sečtou zhodnocení za jednotlivé roky. Dluhopis se splatností 3 roky a celkovým zhodnocením 15% tedy znamená, že dostanete zhodnocení v poměru k počtu let. To už není tak lákavé, mít 5% ročně, že? Hlídejte si prosím, za jak dlouhé období získáte slíbený úrok, a nezapomeňte, že budete z ročního výnosu platit daň z příjmu.

 

Investice do dřeva v Jižní Americe

Co se týče investic do dřeva a podobně, tak jsem hodně skeptický. Nemáte dohled a přehled nad tím, co se skutečně děje, a kdo na místě řeší věci spojené s investicí. Stejně tak se může stát to samé jako s firemním dluhopisem. Až budete chtít získat svoje peníze zpět, nejspíš narazíte. Nezáleží ani, jestli jde o dřevo, výsadbu lesa, kácení pralesa a kultivaci pozemků, vždy toto berte jako zásadní riziko. Obzvláště pokud je kolem toho velký humbuk a struktura prodeje připomíná klasický systém MLM.

 

Investice do pozemků a nemovitostí v Africe

Tady jde v podstatě o tu samou situaci, jako je ta předchozí. Opět nemáte možnost si ověřit, jaká je skutečnost, co se obchoduje a samozřejmě nemáte ani tušení o aktuální politické situaci v místě. Nemluvě o stejné situaci ohledně prodeje přes MLM.

 

Jak omezit investiční podvody a získat bezpečnější výnosy?

Jednoduše se nenechejte nalákat lákavou reklamou, a zjišťujte si další informace. Porovnávejte jednotlivé možnosti, historii firmy, její veřejné a dohledatelné kontakty a také její dohledatelnost. Sídlo a kontaktní adresa firmy na Kajmanských ostrovech opravdu není zárukou bezpečnosti.

 

Na co si také dávat pozor při investicích

Uvedl jsem nejčastější rizika a situace, se kterými se potkávám. Někdy si ale celkem seriózní obchodních vypůjčí ne zrovna pravdivá tvrzení.

Garantovaný výnos – nic, kromě státních dluhopisů, nemá dostatečnou garanci. Tedy aspoň tak to vidím já. Toto tvrzení je nejčastěji spojováno v souvislosti s případným ručením nemovitosti. Jakou ale máte jistotu, že na nemovitosti není/nebude zástavní smlouva banky, která má přednost, a že prodej uspokojí onen výnos i navrácení peněz.

 

Jak řešit bezpečně a stabilně zhodnocení vašich úspor?

Jak tedy postupovat dál bez rizika? Já osobně s klienty volím spíše dlouhodobou jistotu, než možná rizika a samozřejmě i rozložení rizik (diverzifikace) a jednotlivé stupně a úrovně i způsobu investic. A klasický spořící účet je teď tou nejčastější formou, kam klienty napadne, kam si odložit peníze, ale ani zde nestačíte pokrýt ztráty na inflaci. Ať už jde o doplňkové penzijní spoření, které je dlouhodobá jistota podporovaná státem,

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek