První prohlídka bytu ke koupi: Získejte lepší pozici než ostatní zájemci

První prohlídka bytu je možnost, jak získat i ztratit možnost pro ideální bydlení. Jako hypoteční poradce spolupracuji s realitními makléři, a absolvoval jsem již spousta prohlídek nemovitostí, na které se dostavili zájemci o koupi. Někdo přišel úplně bez přípravy, někdo měl aspoň základní informace a jen málokdo ze zájemců o koupi nemovitosti měl jasné informace ohledně svých možností financování a splácení nemovitosti. Na základě těchto zkušeností „z druhé strany“ jsem proto připravil čtyři zásadní body a chyby, které zájemce o nemovitost připravily o výhodnější pozici pro koupi nemovitosti. Tím bohužel přišli o možnost koupit byt, i když se jim líbila, a měli o ni vážný zájem. Jak je to možné a co jim znemožnilo koupi nemovitosti?

Koupě bytu je dnes rychlý a nesmlouvavý obchod, který nečeká

[sociallocker]V některých bodech se mnou nejspíše nebudete souhlasit, ale pokud se na to ale podíváte s nezaujatým pohledem, zjistíte, že jednotlivé informace opravdu stojí za zvážení. Věřte mi. Měsíčně řeším dost požadavků na financování a prohlídky nemovitostí, takže už vím, jak své klienty připravím na prohlídky v naší realitní kanceláři i kdekoliv jinde.

Zajímavých nemovitostí je opravdový nedostatek. Také rostoucí ceny nemovitostí dělají své a spousta zájemců chce nakoupit, dokud mají dostatečné příjmy, než vyrostou ceny bytů ještě výš. Pole poslední statistiky pro Středočeský kraj na jeden byt reaguje až deset zájemců. Navíc některé nemovitosti se ani nedostanou do nabídky na realitních webech. Jsou totiž prodány jako neveřejné nabídky.

Prohlídka bytu: Jak se připravit na výhodnější pozici

Připravenost a rychlé reakce. To je to nejdůležitější, co vám pomůže získat vybraný byt. Neřeším teď kontrolu okolí a právního stavu prodávané nemovitosti. To si můžete zjistit ještě před prohlídkou. Také informace o nemovitosti a provozních nákladech vám pak při prohlídce poskytne realitní makléř. Nyní se zaměříme na to, jak si zajistit bezpečnou pozici pro koupi bytu.

Málokterý realitní makléř vám ponechá více než dva dny na rozhodnutí. Má závazek vůči prodávajícímu, že mu zajisté kupujícího a že prodá nemovitost za odpovídající cenu. Měli jste prohlídku ve středu a do pátku si chcete nechat čas na rozhodnutí? Jakou ale máte jistotu, že ve čtvrtek nepřijde další zájemce a nepodepíše rezervační smlouvu? Žádnou. O tom, komu bude nemovitost prodána rozhoduje prodávající. To, že jste přišli první na prohlídku neznamená, že je byt váš. To se dá zajistit pouze tehdy. pokud hned podepíšete rezervační smlouvu, a do určité doby složíte rezervační poplatek. I v inzerátech je častokrát používána informace, že prodávající si vyhrazuje právo prodat výhodnější nabídce. Výhodnější nabídka ale neznamená vyšší cena. Následující seznam berte jako doporučení, se kterým prostě musíte počítat. Realitní trh nečeká a realitní makléř zastupuje zájmy prodávajícího. Je mu v podstatě jedno, jestli prodá vám nebo dalšímu zájemci. Prostě kdo přijde připravený, má mnohem vyšší šanci na úspěch.

Chcete spekulovat a počkat si na propad cen nemovitostí? Ti, kteří čekají, až splaskne realitní bublina, takto ztratili čekáním více než 10 let a cena nemovitostí naopak vyrostla nahoru. I když ČNB uvádí, če ceny bytů jsou nadhodnoceny 10-15%, tak i nadále je neustálá poptávka po nemovitostech. Lidé prostě nemají kde bydlet.

První prohlídka bytu a 4 nejčastější chyby kupujících

  • Řešit financování budeme, až najdeme něco zajímavého – První a největší chyba je nemít zajištěné financování nebo nemít reálnou představu o tom, kolik můžete získat na hypotéku. První prohlídka bytu je spojená s dotazem, jak budete financovat a kdy budete mít k dispozici peníze. Spočítat hypotéku na online kalkulačkách nestačí, a v bance vám pouze prodají to co mají. Jaká je ale nejvhodnější banka a nabídka? O tom vám podá informace hypoteční specialista, který zajistí vše potřebné, včetně lepších nabídek a slev. Také nabídka z banky, kterou jste dostali před 2 měsíci už také neplatí. Nejlepší variantou je určitě pohotovostní úvěr. Další varianta jsou aktualizované nabídky financování z banky, které vám pohlídá hypoteční specialista. Proč řešit financování před prohlídkou? Protože není vázané k vybrané nemovitosti. Tímto způsobem jste pak připraveni na všechny následující prohlídky. Máte reálný limit financování, kam až dosáhnete? Tady ale pozor!! Nezkušení finanční poradci vám pouze sdělí výši splátky a kolik vás bude stát první fixace. Nepropočítají ale reálné náklady se splácením a provozem domácnosti i vašeho života. Nemluvě o krytí rizik. Chcete tedy doopravdy řešit financování teprve až něco najdete? A co když mezi tím přijde někdo, kdo už je připravený a koupí byt, který se vám líbil? Budete další měsíce hledat dál a opět riskovat tu samou situaci? Tak to prostě je. Bohužel.
  • Nemáte teď peníze na rezervační poplatek – To zrovna není to, co chce realitní makléř a prodávající slyšet. Ještě stále je zde možnost uhradit kupní cenu i daň z nabytí pomocí úvěrů. Vyřízení jednotlivých variant ale trvá minimálně 10 dnů. Pokud tedy vše necháváte až na potom, kde máte jistotu, že to stihnete v termínu podle rezervační smlouvy? Buďte raději připraveni dopředu.
  • Zkusíte snížit cenu tam, kde je několik zájemců – Držím palce. V době, kdy v poptávaných regionech není dostatek nemovitostí, spíše nastává opačný efekt, a tím jsou licitace. Zájemci o nemovitost se sejdou v realitní kanceláři, a do obálky napíšou informaci, kolik maximálně jsou ochotni nabídnout za nemovitost. Proč by nyní majitel přistupoval na slevu, když má více zájemců? Vyjednávat o ceně se dá pouze v případě, že máte hotovost nebo pohotovostní úvěr, a majitel pospíchá na vyplacení peněz. Ani zde ale nemáte jistotu, že prodá se slevou zrovna vám.
  • Chcete platit v hotovosti – Jak už jsem zmínil, koupě nemovitosti za hotovost z úspor nebo prodeje jiné nemovitosti se v současné době nevyplatí. Napsal jsem o tom i článek „Kupujete nemovitost za hotové? Během 5 let přijdete minimálně o 100.000 Kč!„, kde se v podrobném propočtu sami přesvědčíte, že za stejně vynaložené peníze při koupi nemovitosti za 5 milionů za prvních 5 let přijdete o možnost mít navíc 250.000 Kč. Prostě matematika a bez nějakých nesmyslných spekulací a riskování.

Jak jste na tom vy? Moji klienti chodí na prohlídky již připravení a mají tím pádem mnohem větší šanci na koupi bytu. Mají zároveň i jistější splácení hypotéky a nákladů spojených s bydlením. Zbytečně tak neriskují své peníze a díky kompletnímu servisu, slevám a výhodám ušetří spoustu peněz a času.[/sociallocker]

Získejte stejné výhody. Odešlete své kontakty a já nebo moji kolegové/kolegyně se postaráme o vše potřebné

[fc id=’43‘ align=’center‘][/fc]

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek