Prodej nemovitostí – jak dobře a výhodně prodat a získat více peněz

Prodej nemovitostí přes realitní kanceláře je v poslední době jednou z nejčastěji užívaných služeb. Lidé postupně upustili od prodeje bez realitky. Není divu. Prodávající hodně rychle pochopili přidanou hodnotu služeb zkušeného realitního makléře a každý zkušený prodávající už ví, jaká rizika plynou při prodeji bez realitky, a z čeho se vlastně skládá provize pro realitní makléře. Určitě totiž nejde jen poplatek za nalezení kupujícího, jak si ještě stále někdo myslí, ale obsahuje v sobě další finanční i časové náklady, které realitní kancelář přebere na sebe a prodávající tím ušetří čas i spoustu nervů.

Většina kupujících má o prodeji nemovitostí zkreslené představy a vycházejí z informací a rad od svých přátel a známých, kterým se třeba jejich prodej nemovitostí podařil tak, jak si představovali. Jestli se to ale povedlo jim ještě neznamená, že se to povede i vám. Navíc to, jestli skutečně prodali svojí nemovitost tak výhodně a pohodlně jak uvádí nebo si prodej přikrášlili, je věc druhá. Jakou totiž mají jistotu, že nemohli prodat za víc?

Je totiž častým jevem, že se prodávající snaží ušetřit na provizích realitní kanceláři pár desítek tisíc a přitom při prodeji přijdou a statisíce na prodejní ceně a na nákladech spojených s prodejem.

Co myslíte, že je lepší? Ušetřit třeba 80.000,- a platit si vše ze svého, nebo z prodeje nemovitosti získat více peněz a mít zaplacené náklady s inzercí, právním servisem atd?

TIP: Četli jste na Facebooku nebo jinde negativní recenze na realitní kanceláře a rozhodujete se podle nich? V tom případě je ale potřeba zajistit si informace, jaká byla daná situace, zda nedošlo ke zkreslení dat a nebo jestli nejde o účelové poškození. I tak totiž postupuje konkurence nebo klienti, kteří častokrát sami nedodrželi předem daná pravidla.

Prodej nemovitostí nejí jen o tom, že podepíšete kupní smlouvu. Tento úkon je spojen hned s několika povinnostmi a pokud si nedáváte pozor, zbytečně tím riskujete nyní i do budoucna.

Prodej nemovitostí bezpečně, výhodně a profesionálně

Nevím, jaké zkušenosti s prodejem nemovitosti máte vy, ale já, i když se pohybuji ve službách napojených na realitní služby, bych nemovitost bez zkušeného realitního makléře neprodával. Už jen rizika spojená se zněním kupní smlouvy, právní servis nebo náklady na inzerci, čas strávený se sjednáním termínů prohlídek a prohlídkami jako takovými. To vše stojí čas i peníze. Pojďme se podívat na ty základní služby poskytované v rámci provize.

Příprava nemovitosti k prodeji – Drobné nedostatky se dají odstranit rekonstrukcí nemovitosti. Také je potřeba odstranit rušivé prvky a to nejen pro nafocení nemovitosti do inzerce, ale také pro následné prohlídky zájemců. K tomu se využívá čím dál oblíbenější služba Home Staging.

Profesionální fotografie nemovitosti – základem úspěšné prezentace jsou profesionálně nafocené fotografie. Na rozmazaných fotografiích ze špatně nasvětlených místností svojí nemovitost nebudete předvádět zrovna ideálním způsobem. Vzhled fotografií je samozřejmě závislý na předchozím bodu – přípravě nemovitosti k prodeji (Home Staging)

Sestavení nabídky nemovitosti k prodeji – co a jak uvádět do inzerce? O to už se postará realitní makléř. Prodej nemovitostí má svůj řád a pravidla

Energetický štítek budov – Jaké jsou náklady spojené nejen s vytápěním vaší nemovitosti? Pokud nemáte pravdivý energetický štítek a spoléháte se na laciné a neověřené online služby s vystavením energetického štítku, může se to dost prodražit.

Právní servis – Rezervační smlouva, Kupní smlouva, smlouva o úschově finančních prostředků. Víte, kolik času zabere zhotovení základního právního servisu? A kolik stojí hodina třeba vašeho právníka, pokud má zrovna čas?

Inzerce nemovitosti – Čím více zájemců se dozví o vaší nemovitosti, tím lépe pro vás. Lidé pak třeba budou akceptovat vaši prodejní cenu nebo se dokonce uskuteční i realitní dražba nabízené nemovitosti. Prodejní cena pak samozřejmě stoupne. Pokud máte čas vkládat skoro každý druhý den svojí nemovitost do inzertních serverů, aby se udrržela v prvních stránkách nabídky, tak držím palce a pevné nervy. Realitní makléř má pro prodej nemovitostí šikovné nástroje a jedním příkazem může odeslat nabídku hned do několika desítek realitních webů s inzercí. Také využívá TOPování inzerátu, kdy se za drobný, jednorázový poplatek inzerát s vaší nemovitostí dostane zpět na první stranu inzertní nabídky. Úspora vašeho času a financí je pak jasně vidět

Prohlídky a prověření klientů – Zkušení realitní makléři dovedou zajistit pouze bonitní klienty. Na prohlídky pak nechodí zvědavci ze sousedství nebo tzv. realitní turisté. Díky předchozímu scoringu se k vám na prohlídku dostanou opravdu jen ti, kteří jsou schopni zaplatit kupní cenu v hotovosti nebo pomocí předschválené hypotéky.

Zajištění financování – Nestačí mít k dispozici bonitního klienta. Je také potřeba, aby vyřizování hypotéky netrvalo zbytečně dlouho a peníze šli do úschovy co nejdříve. Už nestačí jen spočítat hypotéku na online kalkulačce a tvrdit, že na to kupující má hypotéku. Realitní makléři mají k dispozici zkušené lidi. Hypoteční specialista zajistí vše potřebné v krátkém časovém termínu.

Úschova financí – bankovní úschova, notářská úschova, úschova realitní kanceláře. To jsou možné varianty, které také něco stojí. I sebemenší sleva je pak výhodou ve váš prospěch.

Poplatky na Katastru nemovitostí – Poplatek za List vlastnictví (LV) a poplatek za vklad Kupní smlouvy. I to jsou náklady, které lze takto ušetřit.

Platba daně – V některých případech se při prodeji nemovitosti platí daň z příjmu. Není tomu vždy, a proto je lepší se přesvědčit, jestli jste na zaplacení daně nezapomněli. Jak vysokou daň zaplatit, do kdy a na jaký účet? O vše potřebné se vám postará realitní kancelář. Kupujícím pak zajistí přípravu pro platbu daně z převodu nemovité věci.

Převody energií – Nejste si jistí co, kde a kam nahlásit? Realitní makléř vám zajistí potřebné informace nebo dokonce převezme tento úkon na sebe.

Prodej nemovitostí pokud máte více zájemců

V letošním roce pokračuje realitní boom a poptávka po nemovitostech ve vhodné lokalitě stále trvá a někdo dokonce i dále roste. Zákon trhu je pak jasně vidět. Vysoká poptávka a nízká nabídka způsobí, že se nemovitosti prodávají za podstatně vyšší cenu. Zkušený realitní makléř toho dokáže náležitě využít a realizuje prodej nemovitostí přes dražbu zájemců. Na této variantě pak můžete jako prodávající získat vyšší prodejní cenu, než jste plánovali a náklad na prodej nemovitosti přes realitního makléře je hned nižší.

Prodej nemovitostí chce svůj čas

Pokud spěcháte na prodej své nemovitosti, bude to mít samozřejmě vliv na cenu, za kterou jí prodáte. To je nejvíce znatelné u výkupu exekucí. Na druhou stranu ale zachráníte podstatnou část svého majetku před dražbou, kdy je vyvolávací cena na 60% odhadu a samozřejmě na poplatku exekutorovi za náklady a za dražbu jako takovou. Realitní kanceláře nabízejí vyplacení exekucí na nemovitost a odkup nemovitosti až za 80% odhadu a to už je znatelný rozdíl. Peníze lze získat i během několika málo dnů či dokonce hodin. Odkup nemovitosti jako takový je samozřejmě řešen přes exekutora, protože pokud jste v exekuci, nemůžete nakládat se svým majetkem.

Když chcete získat pohodlný prodej nemovitostí

[fc id=’33‘ align=’center‘][/fc]

 

Zdroj obrázku: Designed by Freepik

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek