Hledáte si nový dům nebo byt bez realitky vlastní cestou a stále se Vám nedaří? Spousta zájemců o nový dům nebo byt hledá nemovitost stejným způsobem. Prohlédnou si nabídku realitních kanceláří v místě, kde si chtějí novou nemovitost pořídit nebo rovnou hledají na Internetu, pokud možno bez realitky. Z vlastních zkušeností vím, že to není zrovna šťastné řešení a pokud chcete ušetřit a rozhodnete řešit koupi nemovitosti bez realitky, naopak se Vám to může podstatně prodražit.

Hledáte nemovitost bez realitky na Internetu?

Ano, Internet je opravdu výborný nástroj na hledání informací. To platí i u nemovitostí. Můžete si nejen zjistit aktuální nabídku, informace o nemovitosti, prohlédnout si nemovitost a okolí zvenčí, ale také získáte právní informace o dané nemovitosti. Ne každý ale ví, jaké postupy a nástroje zvolit. Navíc nabídky nemovitostí na velkých realitních www stránkách se častokrát opakují a některé nabídky ani nejsou zveřejněny.

Některé z těchto informací Vám samozřejmě předá realitní makléř (pokud ovšem nehledáte bez realitky) a na realitním makléři je i to, aby Vás upozornil na případné komplikace, které mohou nastat. Nezapomeňte ale, že realitní makléř je na straně prodávajícího a jedná v jeho zájmu. Proto od něj čekejte spíše to, že se bude snažit nemovitost prodat.

Právě zde se dá rozpoznat profesionalita jednotlivých realitních makléřů. Ti začínající nebo neprofesionální jdou cestou rychlého prodeje a samozřejmě volí i taktiku nátlaku s dalšími zájemci atd. Profesionál Vás informuje o všem potřebném, má připraveny základní podklady k nemovitosti a stejně tak dopředu informuje o možných komplikacích, jako jsou exekuce na nemovitosti nebo vlastníkovi nemovitosti, věcná břemena na nemovitosti, plánované změny územního plánu atd. O tom se bez realitky jen tak nedozvíte

K zamyšlení: Lidé chtějí prodávat nemovitost bez realitky, ale nakupují vždy přes realitku…..

Proč bych nekupoval byt bez realitky?

Jak jsem již uvedl, čerpám z vlastních zkušeností a na trhu s nemovitostmi se jako hypoteční makléř pohybuji již od roku 2012. Během této doby jsem řešil spoustu případů pro financování koupě nemovitostí a poskytoval i poradenské služby a kompletní hypoteční servis pro své klienty. Právě u nemovitostí nabízených bez realitky nastávalo nejvíce komplikací a nesrovnalostí. I proto jsme byli s klienty obzvláště opatrní.

Rizika při koupi nemovitosti bez realitky

Při koupi nemovitosti mohou nastat komplikace. Některé se dají snadno vyřešit, některé jsou složité a některé se dostanou do stavu, kdy se řešit nedají vůbec nebo je řešení drahé a zdlouhavé. Zde je jen základní seznam možných rizik, které hrozí při koupi nemovitosti bez realitky:

  • Neodpovídající cena nemovitosti – prodejce chce samozřejmě prodat za co nejvíce. To je také jeden z hlavních důvodů, proč prodává bez realitky. Proto také nastaví cenu co nejvíce to jde a vychází při tom z náhodných parametrů, jako je prodejní cena nemovitostí v okolí, cenu mu poradí kamarádi atd. Při prodeji nemovitosti bez realitky pak vyskakují opravdu zajímavá čísla. Není tak nezvyklé, že se pak prodávající a kupující shodnou na ceně a následný odhadce banky, který připravuje bankovní odhad pro nemovitost, Vám sdělí, že cena je naprosto odlišná a prodejní cena neodpovídá. Rozdíl v ceně pak může zásadně změnit podmínky hypotečního úvěru. Popravdě řečeno…Kdo by ale kupoval předraženou nemovitost?
  • Právní nesrovnalosti při prodeji bez realitky – Jsou služby, na kterých se nikdy nemá šetřit. Jednou z nich je i právní servis. U prodeje nemovitostí bez realitky se prodejci snaží ušetřit co nejvíce. Proto také využívají kupní smlouvy stažené z internetu nebo pochybné rady od přátel, kteří dřív nemovitost prodávali a mají v šuplíku kupní smlouvu, kterou stačí jen opsat.
  • Nejasné poměry vlastníků při prodeji bez realitky – Je prodávající skutečně vlastníkem nemovitosti? Jsou ve smlouvě všichni vlastníci? Nemá prodejce nebo nemovitost nějaké právní závazky?
  • Zástavní práva na nemovitosti – Pokud někdo prodává nemovitost bez realitky, jeho cílem je samozřejmě ušetřit při prodeji co nejvíce peněz. Buď je to spořivý člověk nebo potřebuje získat co nejvíce peněz na následnou koupi další nemovitosti. Také může mít dluhy, které chce z prodeje zaplatit. Některé nebankovní úvěrové společnosti si ale při poskytnutí úvěru vymiňují zástavní právo na nemovitost. Toto zástavní právo jim poskytuje jistotu, že nepřijdou o svojí investici ve formě vysoce úročené půjčky. Komplikace pak nastanou, když budete vkládat svoje vlastní zástavní právo pro banku, kde si berete hypotéku.
  • Exekuce na prodejce – prodávající má na sobě exekuci a toto nesdělí při prodeji. Na nemovitosti nemusí být tato exekuce zapsána nicméně jakékoliv kroky při prodeji nemovitosti jsou pak právně napadnutelné exekutorem a kupní smlouva může být prohlášena za neplatnou. Jestliže jste ale již vyplatili peníze prodejci, jaká je asi pravděpodobnost, že je ještě má a že je vrátí. Máte sice nárok na soud, který rozhodne ve Váš prospěch, ale k čemu bude rozsudek? Peníze budete složitě dostávat zpět a budete rádi, pokud dostanete aspoň jejich část

[/emaillocker-bulk-1]

Petr Pařízek – jsem Váš zkušený  člověk na finance a splněné cíle
oblastní manažer finančního týmu Nymburk

tel: +420 776 793 464

info@petrparizek.cz

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek