Jak neriskovat prodej bytu bez realitky, a jak získat ještě více peněz

Již několik let se na realitním trhu prodávající rozhodují pro prodej bytu bez realitky nebo s realitním makléřem. Češi jsou národem kutilů, a to se promítá i na realitním trhu. Nejčastěji tak, že si někdo raději zkusí prodej nemovitosti sám, než aby se spolehl na zkušenosti profesionálů. Samozřejmě je to svobodné rozhodnutí, a třeba se i někomu povede prodat opravdu výhodně. Skutečnost je ale bohužel úplně jiná. Prodej nemovitosti je dost zásadním krokem, kde zacházíte se svým majetkem v opravdu velké částce. Každý neuvážený krok tak může mít opravdu nedozírné následky, a to i když si pročtete desítky článků, jak prodat byt nebo dům bez realitky.

Je lepší prodej bytu bez realitky nebo raději se zkušeným makléřem?

Jaké jsou výhody prodeje přes realitní kancelář, a čím je vám realitka přínosná? Sepsal jsem hned několik bodů, které vám tyto výhody prodeje s pomocí zkušeného realitního makléře vysvětlí. Sami si pak zhodnotíte, jestli prodat bez realitky, nebo raději vsadíte na jistotu se zkušeným makléřem.

  1. Stanovení reálné tržní ceny nemovitosti – Je vámi požadovaná cena příliš vysoká, nebo příliš nízká? Realitní makléři mají k dispozici vlastní databáze a data z katastru nemovitostí. V nich jsou uvedeny informace, kdy a za kolik se prodaly jednotlivé nemovitosti. Chcete nastavit svojí cenu podle cen v inzerci? Ne vždy tato inzerovaná cena odpovídá skutečnému zájmu. Pokud je nějaké nemovitost v inzerci za vyšší cenu, a pak zmizí, neznamená to hned, že se skutečně prodala za inzerovanou cenu. Kupující si mohl vyjednat slevu.
  2. Větší počet zájemců o nemovitost – Můžete se snažit sebevíc, ale než dáte dohromady dostatečný počet zájemců, bude to chvilku trvat, a hlavně stát peníze za inzerci. Zavedená realitní kancelář má k dispozici potřebné nástroje pro získání zájemců o vaší nemovitost a ví, jak si sehnat zájemce. V podstatě ty lepší realitky už některé zájemce mají připravené.
  3. Prověření klienti – Na prohlídky se přednostně dostanou ti, které si již realitní kancelář dostatečně prověřila. To znamená, že jde o klienty, kteří mají hotovost, pohotovostní úvěr nebo předschválenou hypotéku. Tím se v podstatě zbavíte realitních turistů, kteří pro zábavu chodí po prohlídkách a jen vám berou čas. Někdy si nechají zájemci spočítat hypotéku ve své bance. To ale nestačí.
  4. Licitace nemovitosti – Tím, že si realitní kancelář zajistí větší počet zájemců, se dostane prodej do situace, kdy jednotliví zájemci podle svého zájmu navyšují kupní cenu. Cenu pak samozřejmě prodá ten, kdo nabídne nejvíc. Tímto způsobem pak vyděláte ještě víc, než když podepíšete rezervační smlouvu s prvním vážným zájemcem.
  5. Profesionální prezentace nemovitosti – Udělat fotky mobilem opravdu nestačí. Díky profesionální prezentaci, fotografiím a Home stagingu získáte větší zájem o koupi.
  6. Inzerce na desítkách realitních webů – Opravdu máte čas vkládat nabídky na velké množství realitních serveru, a potom si připlácet za topování (posunutí inzerátu na začátek)? V rámci provize realitní kanceláře se investuje do automatizované inzerce a propagace. K tomu mají realitky plně automatizované nástroje.
  7. Vlastní seznam zájemců – Z předchozích prohlídek mají makléři seznam zájemců, kterým mohou přímo nabídnou vaší nemovitost ještě předtím, než se dostane do inzerce. Pokud budete akceptovat rychlejší prodej, nemusí jít ani nemovitost do inzerce.
  8. Právní servis – Realitní kancelář určitě nestahuje pochybné kupní smlouvy z internetu. Naopak sledují změny v zákoně a tomu i přizpůsobí podmínky prodeje, přepisu nemovitostí a vyplacení peněz za prodej.
  9. Úhrada poplatků a vkladu na Katastru nemovitostí – I tyto poplatky za ověření podpisů a vklad návrhu s Kupní smlouvou na Katastru nemovitostí vás zaplatí realitní kancelář.
  10. Pevně stanovená pravidla – Pouze podle přesně stanovených pravidel je zaručen bezpečný prodej a převod nemovitosti. Po splnění předem daných podmínek je vaše nemovitost přepsána na nové vlastníky a vám je vyplacena prodejní cena dle dohody. Tím jste krytí vy, kupující i financující banka v případě koupi na hypotéku.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/reality/“]CHCI ZDARMA VSTUPNÍ KONZULTACI NA VÝHODNĚJŠÍ PRODEJ NEMOVITOSTI[/button]

Prodej bytu bez realitky a nejčastější omyl spojený s provizí

Nejvíce používaný argument proti prodeji s realitním makléřem, je placení provize a její výše. Víte ale o tom, že o provize se navyšuje prodejní cena, a v podstatě jí pak platí kupující? Při prodeji bez realitky možná prodávající ušetří 5% za provizi, kterou ale stejně zaplatí někdo jiný, bohužel se pak ale nechají připravit o možnost získat až o 9% vyšší prodejní cenu. To je prostě statistika, která prodej bytu bez realitky značně znevýhodňuje.

Nesprávně stanovenou cenu nemovitosti už jsem zmiňoval. Dalším rizikem jsou smlouvy stažené z internetu a nedodržení osvědčeného, oboustranně zabezpečeného způsobu prodeje a převodu nemovitosti.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek