Pokles ceny nemovitostí? Nevidím k tomu není žádný důvod

Zájemci o vlastní bydlení očekávají od Koronavirové krize následný pokles ceny nemovitostí. Já osobně jsem toto diskutoval s několika realitními makléři a investory. Potvrdil jsem si tak jen svůj osobní názor, že k žádnému razantnímu či dlouhodobému poklesu pro ceny nemovitostí bych neočekával, protože k tomu nevidím žádný závažný důvod. Někdo aktuální Koronakrizi přirovnává ke světové krizi, která začala v roce 2009 a značně zasáhla světovou ekonomiku, a to částečně i v České republice. Tentokrát je to ale jiná situace.

Pokles ceny nemovitostí kvůli nezaměstnanosti?

Myslíte si, že někteří lidé přijdou o práci a nebudou mít na splácení hypotéky, takže přemýšlí, jak prodat byt co nejvýhodněji? Zbaví se tak svého závazku, a nebudou přece muset platit hypotéku. Možná to zní logicky, ale zbavit se jednoho výhodného závazku a vzít na sebe jiný, ne tak výhodný závazek? Co mám na mysli? Pronájem nemovitosti. Pokud předpokládáte, že je to pro někoho lepší varianta bez závazků, tak není. V jednom článku na blogu jsem již psal, že pokud se oproti lidem s hypotékou ve svém nájmu cítíte bez závazků a svobodní, tak bohužel nejste. V pronajatém bytě musíte také platit nájem, takže v čem je oproti hypotéce výhoda? Na pokles ceny nemovitostí se se proto nedá spoléhat.

Ještě stále je využíván odklad splátek pro hypotéky. Není to sice ideální varianta, protože je i lepší řešení, ale těm, kdo se dostali do potíží s příjmem, tyto odklady pomohou. Využitím odkladu platíte pouze úroky, které se přesunou do poslední splátky. Úvěr se o něco málo navýší, ale máte na půl roku klid. Proto také bylo lepším řešením nechat si spočítat hypotéku, refinancovat jí s navýšením a tyto peníze použít na následné splácení závazků a nákladů s domácností. Oproti tomu odklad placení nájmu vám umožní zaplatit všechno až v prosinci, takže do prosince musíte sehnat všechny peníze na nájem. Během odkladu placení nájmu vám ale pronajímatel může naúčtovat sankce a poplatky za prodlení s úhradou nájemného, a to dle smlouvy, kterou jste společně podepsali.

Pokles cen nemovitostí z důvodu nadbytku nemovitostí

Další argumentací je, že lidé raději rychle prodají nemovitost, než bude hluboká krize, a budou tak mít více peněz a jistotu, než kdyby čekali ještě déle, a cena nemovitosti zásadně poklesne, protože jich pak bude na prodej hodně. Tento argument používají spíše někteří realitní makléři, kteří se snaží z pozice strachu dotlačit vlastníky nemovitostí k podpisu exklusivní smlouvy a rychlému prodeji, i když prodejní cena pak neodpovídá skutečné tržní ceně.

Jediné, co bych spíše očekával, bude zvýšená nabídka rekreačních nemovitostí, protože po nich nyní nastala opravdu velká poptávka. Tím pádem se ale dá naopak prodat nemovitost za ještě vyšší cenu a pokles ceny nemovitostí je pak absolutně pasé. Pokud by i snad nějaké nemovitosti na prodej byly, což jsou i nyní, tak jich bude nedostatek, a poptávka po nich může dokonce i původní prodejní cenu ještě zvednout.

Pokles cen nemovitostí v odlehlých regionech

To je asi jediná možnost, kdy bych očekával pokles cen. Nebude to ale zdaleka z důvodu Korona krize, ale spíše snížené poptávce. Ne každý chce bydlet někde v lesích, nebo lokalitě bez zajímavé či dobře placené práce. Ani zde ale není nic ztraceno, protože v těchto oblastech si mohou zájemci koupit nemovitost na rekreaci.

Ve všech uvedených případech bude mít vliv na cenu nemovitosti základní parametr, který rozhoduje o ceně. Je jím poptávka. Také rychlost vyřízení je pro prodávající rozhodující. Právě proto svým klientů poskytuji i potřebné informace a asistenci profesionálního makléře při vstupní konzultaci spojené s prodejem nemovitosti. Dopředu tak zjistíte aktuální tržní cenu nemovitosti, počet poptávajících a tím pádem i možnost k prodeji za vyšší cenu. Sami zjistíte, že pokles cen nemovitostí víceméně nehrozí.

Jak prodat nemovitost co nejvýhodněji? Získejte konzultaci zdarma. Stačí odeslat kontaktní formulář.

[quform id=“11″ name=“reality“]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek