Nebankovní půjčky? Dejte si velký pozor na typ úročení a další poplatky

Nebankovní půjčky jsou takovým věčným nešvarem ve světě finančního trhu a i přes zásah nového zákona o úvěrech a změnám podmínek registrací u ČNB jsme se jich v České republice nezbavili. Tedy hlavně těch nebezpečných a opravdu nevýhodných. Děkuji proto předem že sdílíte článek na Facebooku. Bude lepší se o to podělit s přáteli.

Opravdu potřebujete využívat nebankovní půjčky?

Hlavním důvodem poskytování nebankovních půjček (krátkodobých i dlouhodobých) je jediný. Nechat co nejvíce vydělat jejich poskytovatele. Nejde ale o výdělek za poskytnutí půjčky jako takové. Někteří poskytovatelé už dopředu počítají s tím, že klienti mohou mít problém se splácením a proto budou platit případné poplatky za pozdní platbu, poplatky za upomínky přes SMS a následně i poštovní zásilkou atd. Proto také není problém takovou půjčku získat třeba i na mateřské dovolené, v důchodu atd. Taková na první pohled výhodná půjčka se pak rázem změní na dost nepříjemnou splátku s navýšením poplatků a smluvních pokut. Naprostá většina takových půjček je navíc zbytečná a lidé je využívají z některého z těchto důvodů:

  1. Potřebujete si koupit nový telefon, televizor, dovolenou
  2. Jste dlouhodobě nemocní a potřebujete platit nájem / hypotéku
  3. Rozbilo se vám auto a potřebujete rychle peníze na opravu

Každý případ z tohoto seznamu má ale jiné, řešení, takže krátkodobé půjčky jsou ve většině případů jen z rozmaru, lenosti nebo finanční negramotnosti. Jiné to je u dlouhodobých půjček se zástavou nemovitosti na vyplacení exekuce.

Jaké řešení mám na mysli? Někteří z vás už asi vědí jak na to.

  1. Opravdu potřebujete nový televizor nebo telefon teď hned? A začali jste si v předstihu odkládat peníze / spořit na účtě právě pro tento účel? K dispozici jsou také nákupy na splátky a pokud dostatečně dobře hledáte, tak lze využít i nabídek na splácení bez navýšení ceny. Samozřejmě i zde je třeba nastudovat si podmínky.
  2. Máte závazky vůči bance a nemáte dostatečnou rezervu na 3 až 4 měsíce? Na tyto rizika je vhodné životní pojištění a v něm využití pojištění pracovní neschopnosti.
  3. Rozbilo se vám auto? Tak jen stačí využít peníze, které jste si odložili do finanční rezervy domácnosti. Že žádnou nemáte? Tak nejdříve zkuste získat půjčku u někoho v rodině nebo u přátel. Samozřejmě v písemné formě a dle předem smluvených pravidel.

Nebankovní půjčky mají občas opravdu nevýhodné úročení

Ne u všech, ale u některých nabídek mají poskytovatelé nastaveno pro klienty opravdu nevýhodné varianty úročení. Nemyslím tím výši úrokové sazby nebo RPSN, ale to, že nejdříve ve splátkách splácíte úroky a poplatky a až poté splácíte dluh jako takový. Pokud se Vám tedy v následujících letech zlepší finanční situace a budete chtít úvěr vyplatit, čeká vás nepříjemné překvapení, protože nebudete mít zdaleka splaceno tolik, kolik budete očekávat. Abych nezapomněl….plus poplatek za předčasné ukončení. Pro porovnání třeba u hypotéky platíte anuitní splátky, tj. část jde na úhradu úroků z aktuální dlužné částky a druhá část jde úhradu dluhu jako takového.

Nebankovní půjčky a jejich „poplatky“ nejsou všechno

Na konec taková menší perlička. Někteří poskytovatelé nebankovních úvěrů a půjček mají opravdu zajímavé nápady. Do obchodních podmínek vám třeba dají, že pokud dáváte do zástavy nemovitost a opozdíte se se splácením, mohou si na nemovitost danou do zástavy umístit reklamní banner velikosti až 300cm x 200 cm, propagující zpeněžení této nemovitosti za účelem uspokojení jejich pohledávek, a to až do doby jejich uspokojení. Podle znění obchodních podmínek to tedy může být až do konce smlouvy, takže i když nedoplatek uhradíte, stále ještě máte svůj závazek. Ten je sice již řádně splácený, ale není uspokojena pohledávka, tj. závazek.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek