Vyplatí se pojištění pracovní neschopnosti nebo ne?

Vyplatí se pojištění pracovní neschopnosti nebo ne?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Každý rozumně uvažující jedinec, který má závazky vůči věřitelům (hypotéka v bance, úvěr na rekonstrukci atd.) nebo vůči rodině (děti, manželka), by si měl zajistit životní pojištění, které kryje případná rizika a zajistí tak plnění závazků a zajištění rodiny v případě pojistné události. Jde zejména o smrt, trvalé následky a invaliditu. Jedním z připojištění, které s klienty řeším, je pojištění pracovní neschopnosti. Toto pojištění dorovnává zásadní rozdíly v příjmech, pokud dojde k dlouhodobé nemoci nebo úrazu a tím pádem k poklesu příjmů.

Každý rok je v České republice evidováno 1.300.000 případů pracovní neschopnosti

Je jasné, že pokud máte pracovní úraz, dostáváte 100% z Vašich příjmů, dnes se ale podíváme na ty ostatní případy. Průměrná délka pracovní neschopnosti 3+45 dní. U onkologických onemocnění je samozřejmě délka pracovní neschopnosti mnohem delší. Proč 3+? Protože první 3 dny nemáte nikým hrazeny (výjimkou je nařízená karanténa, kde se nemocenská hradí od prvního dne). Podmínkou výplaty nemocenské je, že zaměstnanec je v pracovním vztahu účasten nemocenského pojištění. Nárok na nemocenskou tedy nemají lidé pracující na takzvané dohody, nezaměstnaní nebo podnikatelé- OSVČ, pokud si pojištění neplatí dobrovolně. Statistiku průměrné délky pracovní neschopnosti podle krajů České republiky naleznete na konci článku.

 

Kdy se vyplatí pojištění pracovní neschopnosti?

Hlavně v případech, kdy nemáte dostatečnou finanční rezervu, která by pokryla rozdíl mezi vyplacenou nemocenskou a výší Vašeho pravidelného příjmu nebo aspoň minimem příjmu pro zaplacení všech měsíčních plateb. Máte dost peněz stranou? V tom případě postačí nastavit si vyplácení plnění z pojištění pracovní neschopnosti třeba až po 29 / 59 dni. Nemáte žádnou finanční rezervu a máte vysoké měsíční platby, takže by dlouhodobá nemoc  a pokles příjmů byl znatelným zásahem do finančního rozpočtu rodiny? V tom případě není co řešit a pojištění nastavíme na co nejkratší dobu od nastoupení do pracovní neschopnosti, stejně tak i s výší pojistného plnění na každý den pracovní neschopnosti.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny pracovní neschopnosti?

I v případě pracovní neschopnosti je většinou hlavním důvodem nemoc a ne úraz, jak se mnozí domníváte. V následující infografice se můžete sami přesvědčit, jaké jsou nejčastější důvody a sami vidíte, že úraz to určitě není. Čím nejčastěji trpíte Vy?

nejčastější příčiny pracovní neschopnosti

 

Jak se plní pojištění pracovní neschopnosti?

Plnění je název pro výplatu pojistné částky v případě pojistné události. V našem případě tedy pojištění pracovní neschopnosti. Cena pojištění závisí na věku, pohlaví, délce čekací doby a výši denní dávky, kterou chcete od pojišťovny dostávat. V ukázce výpočtu jednoho měsíce si nastavíme částku 300,- Kč denního odškodného. Pracovní neschopnost trvala 43 dnů, takže nám pokryje celý měsíc.

  • Hrubý příjem: 30.000,- Kč
  • Čistý příjem: 22.740,- Kč
  • náhrada a nemocenská od 3 dne na celý měsíc: 13.727,- Kč
  • propad měsíčního příjmu: – 9.013,- Kč
  • připojištění pracovní neschopnosti nemocí a úrazem plní: 6.600,- Kč
  • nebo připojištění pracovní neschopnosti pouze úrazem plní: 12.900,- Kč

Sami vidíte, že částka 300,- Kč / den sice nepokryje celý rozdíl v propadu příjmů, ale znatelně pomůže v této situaci. Denní odškodné si samozřejmě můžete navýšit dle svých představ a potřeb. Horní limit je ale omezen dle doložených příjmů.

Jaká je průměrná pracovní neschopnost v České republice dle krajů

Jednotlivé kraje se liší průměrnou délkou pracovní neschopnosti. Ze seznamu vidíte, že nejkratší dobu pracovní neschopnosti lze očekávat v Praze (34,14 dnů). Nejdelší průměrnou dobu pracovní neschopnosti pak očekávejte ve Zlínském kraji (53,29 dne).

Jaká je průměrná pracovní neschopnost v České republice dle krajů

 

Chcete mít jistotu při splácení hypotéky, úvěrů a zároveň zajistit i svou rodinu?  Kontaktujte mne a získejte výhodněji pojištění přesně na míru. 

Pracovní neschopnost totiž nemusí být to, co Vás může v budoucnu ohrozit. Vždy je potřeba brát v zřetel veškeré Vaše závazky, aktuální stav a pojistné smlouvy aktualizovat, aby odpovídaly skutečnosti. Jak jste na tom a proč ještě váháte?

[]
1 Step 1
Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Váš dotaz nebo připomínka
0 /

Informace odeslané tímto formulářem podléhají ochraně osobních dat na základě Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění účinném od 1. ledna 2015. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení. 

Previous
Next

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next