Vyplatí se pojištění pracovní neschopnosti nebo ne?

Každý rozumně uvažující jedinec, který má závazky vůči věřitelům (hypotéka v bance, úvěr na rekonstrukci atd.) nebo vůči rodině (děti, manželka), by si měl zajistit životní pojištění, které kryje případná rizika a zajistí tak plnění závazků a zajištění rodiny v případě pojistné události. Jde zejména o smrt, trvalé následky a invaliditu. Jedním z připojištění, které s klienty řeším, je pojištění pracovní neschopnosti. Toto pojištění dorovnává zásadní rozdíly v příjmech, pokud dojde k dlouhodobé nemoci nebo úrazu a tím pádem k poklesu příjmů.

Každý rok je v České republice evidováno 1.300.000 případů pracovní neschopnosti

Je jasné, že pokud máte pracovní úraz, dostáváte 100% z Vašich příjmů, dnes se ale podíváme na ty ostatní případy. Průměrná délka pracovní neschopnosti 3+45 dní. U onkologických onemocnění je samozřejmě délka pracovní neschopnosti mnohem delší. Proč 3+? Protože první 3 dny nemáte nikým hrazeny (výjimkou je nařízená karanténa, kde se nemocenská hradí od prvního dne). Podmínkou výplaty nemocenské je, že zaměstnanec je v pracovním vztahu účasten nemocenského pojištění. Nárok na nemocenskou tedy nemají lidé pracující na takzvané dohody, nezaměstnaní nebo podnikatelé- OSVČ, pokud si pojištění neplatí dobrovolně. Statistiku průměrné délky pracovní neschopnosti podle krajů České republiky naleznete na konci článku.

 

Kdy se vyplatí pojištění pracovní neschopnosti?

Hlavně v případech, kdy nemáte dostatečnou finanční rezervu, která by pokryla rozdíl mezi vyplacenou nemocenskou a výší Vašeho pravidelného příjmu nebo aspoň minimem příjmu pro zaplacení všech měsíčních plateb. Máte dost peněz stranou? V tom případě postačí nastavit si vyplácení plnění z pojištění pracovní neschopnosti třeba až po 29 / 59 dni. Nemáte žádnou finanční rezervu a máte vysoké měsíční platby, takže by dlouhodobá nemoc  a pokles příjmů byl znatelným zásahem do finančního rozpočtu rodiny? V tom případě není co řešit a pojištění nastavíme na co nejkratší dobu od nastoupení do pracovní neschopnosti, stejně tak i s výší pojistného plnění na každý den pracovní neschopnosti.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny pracovní neschopnosti?

I v případě pracovní neschopnosti je většinou hlavním důvodem nemoc a ne úraz, jak se mnozí domníváte. V následující infografice se můžete sami přesvědčit, jaké jsou nejčastější důvody a sami vidíte, že úraz to určitě není. Čím nejčastěji trpíte Vy?

nejčastější příčiny pracovní neschopnosti

 

Jak se plní pojištění pracovní neschopnosti?

Plnění je název pro výplatu pojistné částky v případě pojistné události. V našem případě tedy pojištění pracovní neschopnosti. Cena pojištění závisí na věku, pohlaví, délce čekací doby a výši denní dávky, kterou chcete od pojišťovny dostávat. V ukázce výpočtu jednoho měsíce si nastavíme částku 300,- Kč denního odškodného. Pracovní neschopnost trvala 43 dnů, takže nám pokryje celý měsíc.

  • Hrubý příjem: 30.000,- Kč
  • Čistý příjem: 22.740,- Kč
  • náhrada a nemocenská od 3 dne na celý měsíc: 13.727,- Kč
  • propad měsíčního příjmu: – 9.013,- Kč
  • připojištění pracovní neschopnosti nemocí a úrazem plní: 6.600,- Kč
  • nebo připojištění pracovní neschopnosti pouze úrazem plní: 12.900,- Kč

Sami vidíte, že částka 300,- Kč / den sice nepokryje celý rozdíl v propadu příjmů, ale znatelně pomůže v této situaci. Denní odškodné si samozřejmě můžete navýšit dle svých představ a potřeb. Horní limit je ale omezen dle doložených příjmů.

Jaká je průměrná pracovní neschopnost v České republice dle krajů

Jednotlivé kraje se liší průměrnou délkou pracovní neschopnosti. Ze seznamu vidíte, že nejkratší dobu pracovní neschopnosti lze očekávat v Praze (34,14 dnů). Nejdelší průměrnou dobu pracovní neschopnosti pak očekávejte ve Zlínském kraji (53,29 dne).

Jaká je průměrná pracovní neschopnost v České republice dle krajů

 

Chcete mít jistotu při splácení hypotéky, úvěrů a zároveň zajistit i svou rodinu?  Kontaktujte mne a získejte výhodněji pojištění přesně na míru. 

Pracovní neschopnost totiž nemusí být to, co Vás může v budoucnu ohrozit. Vždy je potřeba brát v zřetel veškeré Vaše závazky, aktuální stav a pojistné smlouvy aktualizovat, aby odpovídaly skutečnosti. Jak jste na tom a proč ještě váháte?

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek