Máte pronajatý byt a ve smlouvě je podmínka zaplacení kauce na pronájem bytu? V tom případě pro Vás máme zajímavou informaci. Novela Občanského zákoníka totiž od začátku roku 2014 ukládá pronajímateli, aby platil odpovídající zhodnocení na zaplacené kauci. Jaká má být výše tohoto zhodnocení není zcela přesně uvedeno, ale má odpovídat úrokové sazbě pro úvěry u místní banky.

Tato novinka se týká všech nájemních smluv, včetně těch, které byly uzavřeny před 1.lednem 2014 a není třeba žádných dodatků či úprav ve smlouvě. Záleží jen na dohodě jakým způsobem a kdy bude vypláceno dané zhodnocení. Nezapomeňte, že pokud si necháte zhodnocení přičíst ke složené kauci, bude následné zhodnocení obsahovat i tyto peníze. Tuto variantu si ale vyřešte předem s nájemcem a pro jistotu si o ní sepište zápis / dodatek ke smlouvě.

Kolik Vám „vydělá“ kauce na pronájem?

Dopředu upozorňujeme, že se nejedná o žádné vysoké částky. I přesto je to pro Vás nyní výhodnější, protože peníze Vám neleží ladem a kvůli inflaci neztrácejí na hodnotě.

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next

Parametry výpočtu: Složená záloha na 3 měsíce ve výši měsíční platby za pronájem včetně služeb, tj. 3x 9.000,- Kč, celkem 27.000,- Kč, úroková sazba: 2,5% p.a.Pokud vezmeme průměrné hodnoty nájmů a rozpočítáme je na několik délek pronájmu, získáme tyto částky:

  • Doba pronájmu 1 rok = zhodnocení celkem 675,- Kč
  • Doba pronájmu 3 roky = zhodnocení celkem 2.076,- Kč
  • Doba pronájmu 5 let = zhodnocení celkem 3.548,- Kč

 

Na co si dávat pozor ve smlouvě při složení kauce na pronájem?

Vždy je dobré mít předem přesně daná pravidla. To, že jste nyní s pronajímatelem nejlepší kamarádi nebo dlouholetí známí na tom nic nemění. Naopak. Ochrání Vás to před oboustrannými rozpory a pocity křivdy.

V nájemní smlouvě je krom veškerých náležitostí nutné uvádět zejména:

  • Výši složené zálohy
  • Způsob a forma složení zálohy (hotově oproti dokladu, převodem na bankovní účet pod variabilním symbolem atd.)
  • Přiložit doklad/potvrzení o složení zálohy
  • Termín pro navrácení zálohy včetně jejího zhodnocení po ukončení nájmu a termín o následném vyúčtování případných oprav
  • Způsob navracení kauce na pronájem
  • Vyčíslení vyúčtování oprav a zhodnoceni složené kauce

 

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.