Přemýšlíte jak koupit byt přesně podle Vašich představ, nenaletět a nezaplatit zbytečně moc? Je jedno, jestli řešíte nákup bez realitky, nebo se svěříte do rukou schopného realitního makléře, vždy je potřeba podívat se i na vše potřebné ohledně nemovitosti a podmínek rezervační a kupní smlouvy.

Jedním z nejdůležitějších dokumentů pro vás bude List vlastnictví (LV), který získáte na každém Czech pointu. Z něj pak vyčtete vše potřebné k nemovitosti, kterou chcete kupovat a ověříte si i správnost návrhu rezervační smlouvy.

Lustrace prodávajícího – je nemovitost opravdu jeho a jsou v rezervační i prodejní smlouvě uvedeni všichni vlastníci nemovitosti? Jak koupit byt od skutečného vlastníka? Vše potřebné zjistíte v Listu vlastnictví nebo pokud je k dispozici ověřená plná moc.

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next

Lustrace nemovitosti – Není na nemovitost zapsána soudní zástava a není nemovitost dotčena nevhodným věcným břemenem, které následně při prodeji nepůjde vyjmout z Katastru nemovitostí? To si jednoduše zjistíte na Listu vlastnictví (LV). Nelekejte se zástavního práva smluvního a zákazu zcizení/zatížení. To jsou věci spojené se zástavní smlouvou u hypoték a budou zrušeny po uhrazení závazku prodávajícího vůči své bance.

Peníze z banky vždy do bezpečné úschovy – Jak koupit nemovitost a nepřijít o peníze? Málokdy svolí prodejce, že mu banka vyplatí peníze na bankovní účet až po přepisu vlastnického práva na nového majitele. Proto se peníze z banky odesílají do tzv. úschovy, která je poté vyplatí dle předem smluvených podmínek. Ne vždy je ale taková úschova bezpečná (notář, realitní kancelář atd.). Z vlastní zkušenosti doporučuji bankovní úschovu.

Územní plán – nebudou v okolí v následujících letech stavět třeba obchvat města nebo nevhodnou zástavbu? Zjistíte na místně příslušném Městském / obecním úřadě.

Jaké jsou náklady do fondu oprav? – Nejen energetická náročnost budovy, ale i měsíční poplatky do fondu oprav a spotřebu energií ve společných prostorech mohou provětrat vaše peněženky. Obzvláště pokud je v plánu nějaká nákladnější oprava, rekonstrukce nebo splácení úvěru na opravu/rekonstrukci.

Rezervační smlouva a její termíny – Nikdy nejednejte na základ emocí. Používejte čistě jen posouzení pro a proti. V klidu si projděte nemovitost, seznamte se s nabídkou, vezměte si k prostudování návrh rezervační smlouvy (nebo si jej necháte zaslat na e-mail), dohodněte si do kdy se vyjádříte, jestli rezervační smlouvu podepíšete nebo ne a podle toho se pak držte. V žádném případě se nenechávejte vtlačit do postupů některých realitních makléřů, kteří se snaží vás donutit k podpisu (další zájemci přijdou odpoledne atd.). Profesionální realitní makléř vám dá minimálně jeden den na rozmyšlenou.

Nezapomeňte na 4% daň z převodu nemovitosti – Pro většinu případů tuto daň jako kupující platíte vy. Pouze novostavby a některé další případy je převod bez daně. Tuto daň musíte zaplatit Finančnímu úřadu pod rodným číslem dle poměru vlastnického podílu a kupní ceně nemovitosti. Tzn., že třeba manželé kupují nemovitost společně, takže každý za sebe zaplatí daň za svých 50% ceny nemovitosti.

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.