Co znamená co u hypotéky aneb slovníček pojmů

Plánujete hypotéku a hledáte informace jak získat co nejvýhodněji hypotéku? Výborně. Je totiž lepší si dopředu zajistit aspoň základní informace a mít větší přehled nejen o nabídkách, ale i možnostech, které můžete využít. Ve světě hypotečních úvěrů se používají různá označení a zkratky, které jsou pro laika úplně neznámé a často je lze i špatně pochopit. Tento slovníček pojmů obsahuje ty nejčastější z nich.

Slovníček pojmů nejen pro hypotéky

  1. LTV – Výše úvěru oproti kupní ceně nemovitosti. Částka je uváděna v procentech a podle její výše pak banky nastavují úrokové sazby. Při LTV 80% tak dostanete výhodnější úvěr než při LTV 90%. To je taky Českou národní bankou doporučený maximální limit pro poskytnutí úvěru.
  2. DSTI limit – jde o zkratku slov „Debt Service To Income“ a je také uváděn v procentech. Jde o poměr všech splácených úvěrů, půjček, leasingů, kontokorentů atd., které klient/zájemce o hypotéku má. Tento poměr je vypočten oproti celkovým čistým příjmům klienta/žadatele, a dle aktuálního doporučení ČNB by neměl přesahovat hodnotu 45% (v některých případech u bonitních klientů 50%).
  3. LV – List vlastnictví – Výpis z Katastru nemovitostí, kde je seznam aktuálních vlastníků nemovitosti a také i případné závazky a břemena na nemovitosti
  4. Nabývací titul – Doklad, který prokazuje způsob pořízení nemovitosti aktuálním vlastníkem. Nejčastěji je to Kupní smlouva, Záznam o dědictví nebo Darovací listina.
  5. Fixace hypotéky – pevně dané období, po kterou se u vaší hypotéky nemění úroková sazba. Nejčastější fixační období jsou 1 nebo 3 nebo 5 let. Poslední dobou se dostávají do obliby i fixační období na delší dobu (8 nebo 10 nebo i 15 let)
  6. Předhypoteční úvěr – Způsob financování koupě nemovitosti, pokud nelze použít možnost zástavy. Je to nejčastější varianta při převodu družstevního bytu do soukromého vlastnictví nebo třeba při vyplacení exekucí atd.
  7. Tranše – čerpání hypotéky. Při koupi nemovitosti je prováděna jednou, podle kupní smlouvy. Pokud máte hypotéku na výstavbu, čerpáte postupně na několik tranší podle předem daných podmínek uvedených v úvěrové smlouvě.
  8. Jistina – aktuální dlužná částka úvěru, ve které nejsou započítány úroky. Z této částky můžete každý rok zaplatit bez poplatku až 20% a u některých bank i více.
  9. Bonita – posouzení příjmů klienta, které budou sloužit nejen ke splácení hypotéky, ale i k pokrytí nákladů na bydlení a poplatky a náklady v běžném životě. Podle předem daných tabulek se tak v bonitě řeší příjmy i výdaje
  10. Bankovní registry – a nebankovní registry jsou databáze spolupracujících bank, telefonních operátorů, poskytovatelů energií atd. V těchto databázích se evidují všechny závazky klientů jednotlivých bank. Náhledem do registrů pak banka vidí, jestli, komu a kolik splácíte. Také vidí i vaši platební morálku a hříchy z minulosti, jestli jste třeba občas nezaplatili včas nebo dokonce ještě někde něco nedlužíte. I podle těchto záznamů se pak banka rozhoduje, jestli vám poskytne úvěr a jestli díky riziku nezvýší úrokovou sazbu nebo si nevyžádá dalšího spoludlužníka do úvěru.
  11. Scoring klienta – kompletní posouzení všech výše uvedených parametrů.
  12. Zajištění nemovitosti – hypoteční úvěr je podle zákona spotřebitelský úvěr na bydlení, u kterého je vyžadováno ručení/zajištění nemovitostí. Bance dáváte formou zástavní smlouvy (která je vkládána na Katastr nemovitostí) nemovitost. Může jít buď o kupovanou nemovitost, která je předmětem úvěru, nebo i jiná, bankou akceptovaná nemovitost. Ve výpisu z Katastru nemovitostí je poté u dané nemovitosti poznámka „Zástavní právo smluvní“.

Slovníček pojmů není vše. Hypotéka není věda, když to necháte na profesionálech

Ano, hypotéku si samozřejmě můžete v bance zařídit sami. To ale neznamená, že si jí zajistíte správně a výhodně. V nabídkách bank totiž máte možnost posoudit jen přímou nabídku vypočtenou podle aktuální úrokové sazby a podmínek jednotlivých bank. V žádné bance vám ale neposkytnou dostatečné porovnání nabídek včetně výběru vhodné varianty a nebo kombinace úvěrů a služeb. Co máme na mysli? Že v bance vám nabídnou hypotéku podle toho, co právě mají v nabídce. Místo toho ale zkušený hypoteční specialista dokáže vhodně posoudit vaše možnosti a plány. Podle toho pak vybere vhodnou variantu a kombinaci, o které v některých bankách nemají ani ponětí. Jen málokdo v bance totiž sleduje nabídky a možnosti v jiných bankách. To dělají jen hypoteční specialisté.

Jak získat hypotéku výhodněji?

Není nic jednoduššího, než si nechat spočítat hypotéku ode mne. Získáte nejen odpovídající způsob řešení, ale zároveň i kompletní servis, konzultace, kalkulace pro porovnání, obchodní slevy a další výhody. O tom už se přesvědčili všichni moji klienti i zájemci o potřebné informace. Jako další výhoda je i mé propojení s partnery v realitním trhu, takže mohu zájemcům zajistit odpovídající služby při vyhledávání vhodné nemovitosti ke koupi, ale i pokud chtějí prodat byt nebo dům.

Petr Pařízek – jsem Váš zkušený  člověk na finance a splněné cíle
oblastní manažer finančního týmu Nymburk

tel: +420 776 793 464

info@petrparizek.cz

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek