Zástavní právo smluvní na kupované nemovitosti není problém

Dotaz z e-mailu: Dobrý den, kupuji nemovitost a zjistil jsem, že je v katastru zákaz zcizení a zástavní právo smluvní. 1) Může být tato nemovitost vůbec prodána? 2) Má cenu podepisovat rezervační smlouvu? 3) Jak bych měl postupovat pokud mám o koupi zájem?

Takže nejdříve zjednodušeně: 1) Ano. 2) Ano. 3) Svěřte se odborníkům a nemusíte řešit nic.

Nyní ale raději podrobněji: V dotazu jsou zmíněny dvě odlišné věci. první je zákaz zcizení a druhou je zástavní právo smluvní. Obě části jsou uváděny, pokud je věřitel (většinou banka) využije pro zástavní právo smluvní – zástavní smlouvu k hypotéce nebo půjčce.

Zákaz zcizení je podmínkou banky, že bez jejího souhlasu nebude nemovitost nebo podíl na nemovitosti nebude převeden na někoho jiného. Pokud tedy kupujete nemovitost, je potřeba dořešit i tuto podmínku banky. Není to nic složitého. Se zákazem zcizení také souvisí i zákaz zatížení.

Zákaz zatížení je podmínka banky, že bez jejího souhlasu nebude na nemovitost vloženo další zástavní právo. Oba zákazy pak mohou být komplikací při refinancování hypotéky, ale pokud se postupuje správným způsobem, dá se toto jednoduše vyřešit.

Také odpověď na otázku č.2 není zcela jednoznačná. Je třeba zvážit i další skutečnosti. Proč? Protože svým klientům doporučuji, aby nepodepisovali rezervační smlouvu do té doby, dokud nemáme zajištěno financování. Součástí rezervační smlouvy je totiž i závazek pro složení rezervační zálohy. Také kontrola stavu nemovitosti vyžaduje, abyste si na prohlídku přivedli zkušeného odborníka. Ušetříte si čas i peníze.

Zástavní právo smluvní je zcela běžná situace

V podstatě to znamená, že je nemovitost poskytnuta do zástavy. Většinou jsou to banky nebo stavební spořitelny, které si pomocí zástavního práva smluvního zajistí kupovanou nemovitost a tím i splacení dluhu, pokud přestane dlužník svůj úvěr řádně splácet.

TIP: Pokud vás zajímá, kdo má na nemovitosti vložené zástavní právo smluvní, tak stačí zajít na Czechpoint a necháte si udělat výpis o nemovitosti, tzv. List vlastnictví. Na něm získáte nejen tuto informaci, ale zároveň si i ověříte, kdo všechno nemovitost ve skutečnosti vlastní a jaké je na ní případně věcné břemeno.

Zástavní právo smluvní ve formě zástavní smlouvy podepisují i prodávající, a to pokud si kupující bere hypotéku, ze které uhradí část kupní ceny. Pro rychlejší vyplacení peněz z banky do úschovy se pak čerpá na Návrh na vklad Zástavní smlouvy a jednu ověřenou Zástavní smlouvu. I když podepíše prodávající zástavní smlouvu, která se vloží na Katastr nemovitostí, tak není nijak ohrožen.

Zástavní smlouva jako taková musí mít ještě důležitou podmínku, a tou je splnění jejího účelu. Pokud tedy na Katastr vložíte zástavní smlouvu a nemovitost se neprodá, tak má banka, se kterou jste podepsali zástavní smlouvu povinnost, nechat tuto zástavní smlouvu odstranit. Nemá totiž právo na její uplatnění.

V té lepší variantě, tedy při prodeji nemovitosti a vyplacení peněz do úschovy je pak zástavní právo, které je vázáno k nemovitosti, převedeno na nové majitele.

Jak vyřešit koupi nemovitosti se zápisem zástavního práva? Jednoduše. Odešlete váš požadavek pro financování na můj formulář a já za vás zajistím potřebné úkony a zároveň i výhodnější financování a kompletní hypoteční servis.

Zástavní právo smluvní není žádný zásadní problém, a pokud se postupuje správně, jde pouze o administrativní činnost.

Zástavní právo soudní – i zde jde bezpečně koupit nemovitost

Ta horší varianta zápisu zástavního práva je soudní. Jde o nařízené výkony soudu a exekucí. I zde ale můžete nemovitost kupovat. Postup je složitější a o něco nákladnější. To se ale promítne i na ceně nemovitosti, která bude nižší. Vyjednávat se ale musí s vykonavatelem rozsudku, tedy s exekutorem nebo insolvenčním správcem.

Nejčastěji s tímto pomáhám, když řešíme jak zastavit dražbu nemovitosti a vyplacení exekuce co nejbezpečněji a nejlevněji.

Řešíte situaci ve článku? Chcete upřesnění?
Pomohu vám s tím.
Stačí jen odeslat tento formulář

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek

Splňte si Vaše plány

a získejte další výhody

Získejte postupný návod k finanční stabilitě a k dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Zkontrolujte si prosím Vaší schránku (včetně SPAMu a složky Hromadné). Poslal jsem Vám e-mail k potvrzení souhlasu s bezplatným odebíráním.


Děkuji

S pozdravem Petr Pařízek