Mohu koupit nemovitost, kde je zákaz zcizení a zástavní právo smluvní?

Mohu koupit nemovitost, kde je zákaz zcizení a zástavní právo smluvní?

Dotaz z chatu: Dobrý den, kupuji nemovitost a zjistil jsem, že je v katastru zákaz zcizení a zástavní právo smluvní. 1) Může být tato nemovitost vůbec prodána? 2) Má cenu podepisovat rezervační smlouvu? 3) Jak bych měl postupovat pokud mám o koupi zájem?

Takže nejdříve zjednodušeně: 1) Ano. 2) Ano. 3) Svěřte se odborníkům a nemusíte řešit nic.

Nyní ale raději podrobněji: V dotazu jsou zmíněny dvě odlišné věci. první je zákaz zcizení a druhou je zástavní právo smluvní.

Zákaz zcizení je podmínkou banky, že bez jejího souhlasu nebude nemovitost nebo podíl na nemovitosti nebude převeden na někoho jiného. Pokud tedy kupujete nemovitost, je potřeba dořešit i tuto podmínku banky. Není to nic složitého. Se zákazem zcizení také souvisí i zákaz zatížení.

Zákaz zatížení je podmínka banky, že bez jejího souhlasu nebude na nemovitost vloženo další zástavní právo. Oba zákazy pak mohou být komplikací při refinancování hypotéky, ale pokud se postupuje správným způsobem, dá se toto jednoduše vyřešit.

Také odpověď na otázku č.2 není zcela jednoznačná. Je třeba zvážit i další skutečnosti. Proč? Protože svým klientům doporučuji, aby nepodepisovali rezervační smlouvu do té doby, dokud nemáme zajištěno financování. Součástí rezervační smlouvy je totiž i závazek pro složení rezervační zálohy. Také kontrola stavu nemovitosti vyžaduje, abyste si na prohlídku přivedli zkušeného odborníka. Ušetříte si čas i peníze.

Zástavní právo smluvní je zcela běžná situace

V podstatě to znamená, že je nemovitost poskytnuta do zástavy. Většinou jsou to banky nebo stavební spořitelny, které si pomocí zástavního práva smluvního zajistí kupovanou nemovitost a tím i splacení dluhu, pokud přestane dlužník svůj úvěr řádně splácet.

TIP: Pokud vás zajímá, kdo má na nemovitosti vložené zástavní právo, tak stačí zajít na Czechpoint a necháte si udělat výpis o nemovitosti, tzv. List vlastnictví. Na něm získáte nejen tuto informaci, ale zároveň si i ověříte, kdo všechno nemovitost ve skutečnosti vlastní a jaké je na ní případně věcné břemeno.

Zástavní právo smluvní ve formě zástavní smlouvy podepisují i prodávající, a to pokud si kupující bere hypotéku, ze které uhradí část kupní ceny. Pro rychlejší vyplacení peněz z banky do úschovy se pak čerpá na Návrh na vklad Zástavní smlouvy a jednu ověřenou Zástavní smlouvu. I když podepíše prodávající zástavní smlouvu, která se vloží na Katastr nemovitostí, tak není nijak ohrožen.

Zástavní smlouva jako taková musí mít ještě důležitou podmínku, a tou je splnění jejího účelu. Pokud tedy na Katastr vložíte zástavní smlouvu a nemovitost se neprodá, tak má banka, se kterou jste podepsali zástavní smlouvu povinnost, nechat tuto zástavní smlouvu odstranit. Nemá totiž právo na její uplatnění.

V té lepší variantě, tedy při prodeji nemovitosti a vyplacení peněz do úschovy je pak zástavní právo, které je vázáno k nemovitosti, převedeno na nové majitele.

Jak vyřešit koupi nemovitosti se zápisem zástavního práva? Jednoduše. Odešlete váš požadavek pro financování na můj formulář a já za vás zajistím potřebné úkony a zároveň i výhodnější financování a kompletní hypoteční servis.

[button color=“green“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteky/“]CHCI UŠETŘIT SVŮJ ČAS I PENÍZE[/button]

Zástavní právo soudní – i zde jde bezpečně koupit nemovitost

Ta horší varianta zápisu zástavního práva je soudní. Jde o nařízené výkony soudu a exekucí. I zde ale můžete nemovitost kupovat. Postup je složitější a o něco nákladnější. To se ale promítne i na ceně nemovitosti, která bude nižší. Vyjednávat se ale musí s vykonavatelem rozsudku, tedy s exekutorem nebo insolvenčním správcem.

 

 

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next