Máte nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti? Jak a kde to zjistíte?

Vláda schválila a prezident podepsal zrušení daně z nabytí, včetně podmínek pro vrácení daně z nabytí nemovitosti. Spoustu z vás čekalo, jestli se zákon, bude-li schválen v předložené verzi, bude týkat i vás. Je jednoduchý postup, díky kterému zjistíte, jestli máte nárok a týká se vás zrušení daně z nabytí nebo už bohužel ne. Někomu výsledek udělá radost, někomu přinese zklamání. Opozice už v předchozích letech několikrát navrhovala zrušení této daně, ale koalice vždy tento návrh zamítla. Najednou to ale jde. Zajímavé, že?

Máte nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti?

Vláda schválila jasná pravidla, díky kterým už se u kupované nemovitosti nemusí platit 4% daň. Zároveň stanovila termín, od kterého se daň již neplatí a který určí, jestli vám bude vrácená již zaplacená daň. Spoustu z Vás logicky zajímá, jestli dostanete od státu zpět svoje peníze.

Rozhodné datum pro vrácení je, pokud jste nabyli nemovitost v prosinci 2019 nebo později. Tím pádem jste měli povinnost do 30.3.2020 podat daňové přiznání a také zaplatit daň. Samozřejmě zde platil odklad pro podání až do konce roku 2020. Nabytí nemovitosti ale není ke dni podpisu Kupní smlouvy, ani podpisu hypotéky. Není to ani datum, kdy jste podali Kupní smlouvu na Katastr nemovitostí. Rozhodujícím datem je podle zákona datum provedení vkladu – zápisu na Katastru nemovitostí.

Jistě vám domů přišlo rozhodnutí o zápisu. Pokud ne, stačí si online z katastru nemovitostí stáhnout List vlastnictví. Vytisknou Vám ho na každém CzechPointu. Na tomto Listu vlastnictí v části označené: E. Nabývací tituly a jiné podklady zápisu máte zápis, jakým způsobem jste získali nemovitost. V případě koupě tam bude listina, tj. kupní smlouva a zápis o průběhu vkladu s uvedením data vkladu.

List vlastnictvíDatum pro „Zápis proveden dne….“ je tím rozhodujícím datem, i když byla kupní smlouva podepsána 25.listopadu 2020. Jak už jsem psal, rozhodující je datum provedení vkladu/zápisu do Katastru nemovitostí a ne jeho podání.

Se zrušením daně z nabytí je pro hypotéky podepsané od 1.1.2021 v platnosti snížení limitu pro daňový odpis zaplacených úroků. Ten se z původních 300.000 Kč snižuje na 150.000 Kč.

Také daň musíte zaplatit daň z příjmu, pokud nemovitost prodáte do 10 let od koupě. Původně stačilo 5 let. Tím pádem platíte daň z navýšené částky při prodeji. Toto lze snížit klasickým způsobem, jako v předchozích možnostech.

 

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek