Máte nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti? Jak a kde to zjistíte?

Doplnění 8.6.2020: Vláda schválila dodatek a prodloužila termín pro podání daně z nabytí nemovitosti a úhradu této daně až do 31.12.2020

Vláda schválila zrušení daně z nabytí, včetně zpětně platného navrácení již zaplacené daně, a posílá zákon ke schválení do Parlamentu. Tam lze očekávat i případné změny. Uvidíme tedy, jaká bude finální verze. Spoustu z vás zajímá, jestli se zákon, bude-li schválen v předložené verzi, bude týkat i vás. Je jednoduchý postup, díky kterému zjistíte, jestli máte nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti nebo už bohužel ne. Někomu výsledek udělá radost, někomu přinese zklamání. Do budoucna je rozhodnutí zrušit daň z nabytí nemovitosti dobrým krokem a výhodou pro kupující.

Opozice už v předchozích letech několikrát navrhovala zrušení této daně, ale koalice vždy tento návrh zamítla. Najednou to ale jde. Zajímavé, že?

Nyní totiž ušetří dost znatelnou částku, kterou si museli připravit nebo si jí zajistit už když si nechali spočítat hypotéku. Teď už se tím nemusí trápit a peníze raději využijí lépe. Třeba jako vlastní zdroje pro levnější hypotéku nebo na rekonstrukci či vybavení bytu.

Máte nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti?

Vláda schválila jasná pravidla, díky kterým už se u kupované nemovitosti nemusí platit 4% daň. Zároveň stanovila termín, který určí, jestli vám bude vrácená již zaplacená daň. Spoustu z Vás proto zajímá, jestli dostanete od státu zpět svoje peníze.

Ještě není stanoveno jakým způsobem bude probíhat vracení zaplacené daně, a do kdy se peníze vrátí daňovým poplatníkům. Je zde ale jasné, komu peníze vrátí, a kdo už si může plánovat, co s penězi udělá.

Rozhodné datum pro vrácení je, pokud jste nabyli nemovitost v prosinci 2019. Tím pádem jste měli povinnost do 30.3.2020 podat daňové přiznání a také zaplatit daň. Nabytí nemovitosti ale není ke dni podpisu Kupní smlouvy, ani podpisu hypotéky. Rozhodujícím datem je pro stát provedení vkladu na Katastru nemovitostí.

Jistě vám domů přišlo rozhodnutí o zápisu. Pokud ne, stačí si online z katastru nemovitostí stáhnout List vlastnictví. Na něm v části označené: E. Nabývací tituly a jiné podklady zápisu máte zápis, jakým způsobem jste získali nemovitost. Ve vašem případě tam bude listina, tj kupní smlouva a zápis o průběhu vkladu s uvedením data vkladu.

Datum provedení vkladu je tím rozhodujícím datem, i když byla kupní smlouva podepsána 25.listopadu. Jak už jsem psal, rozhodující je datum provedení vkladu/zápisu do Katastru nemovitostí.