Pokud hledáte to nejlepší životní pojištění, tak si musíte uvědomit několik základních informací. Nejdříve je potřeba si ujasnit, že pojištění neslouží k tomu, že na něm chcete vydělávat. Někdo totiž stále vidí pojistku jako způsob, jak si přilepšit na různých úrazech nebo pracovní neschopnosti. Ve skutečnosti má ale sloužit k zajištění výpadku vašich příjmů, zajištění rodiny a samozřejmě k pokrytí úhrady závazků, které splácíte (hypotéka, půjčky, studium dětí atd.)
Kdy se vyplatí životní pojištění?
Kdykoliv. Nevýhodou životního pojištění je, že nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat. Budete ale v klidu, protože při pojistné události nebudete ve stresu kde sehnat peníze na vaše výdaje, rekonvalescenci atd. Odpadne i rozhodování jak se zbavit hypotéky, a jak prodat dům nebo byt, aby bylo z čeho platit.
Pokud totiž zemře hlavní živitel rodiny, tak se s velkou pravděpodobností dostane rodina do velkých finančních problémů. A pokud splácíte hypotéku a máte nějaké dluhy, tak vám bez osobního pojištění přinesou tyto závazky velké problémy.
Záleží ale na tom, jak máte nastavené další parametry vaší domácnosti, jako je třeba finanční rezerva domácnosti. Pokud jí máte v dostatečné výši, nemusíte řešit dlouhodobou pracovní neschopnost od začátku nemoci, ale třeba až od 59 dne nemoci. Jestli tedy chcete opravdu to nejlepší životní pojištění, tak to určitě není jen o tom, že si necháte udělat online nabídku.
Rozhodující je totiž vstupní analýza příjmů, výdajů, závazků a plánů rodiny. Podle toho se pak postupuje dál. Jinak se na nějak nastavené pojištění nedá moc spoléhat.
Na co si dát pozor, když plánujete životní pojištění
Karenční doba (Čekací doba)
Jen některá rizika máte pojištěná od začátku. Ty důležité položky, jako je invalidita nebo dlouhodobá nemoc, pracovní neschopnost atd. mají tzv. čekací doby, které jsou od 3 měsíců až třeba na 2 roky. Pojišťovny se tak kryjí proti účelovým pojistkám
Průměrná cena životního pojištění
Tady se nedá přesně a správně odpovědět. Vždy spíš záleží na nastavení pojistného krytí, než na ceně. Na kolik si ceníte své zdraví a závazky? A opravdu chcete smlouvat o pár stokorun na pojištění s rizikem, že pak nebudete mít správnou a dostatečnou ochranu? Přesně tak. Chcete mít klid a jistotu.
Výluky na pojistná rizika a předchozí nemoci a úrazy
Nikdy nejste pojištění na všechno. Pojištění má v některých případech i výluky. Většinou pro rizikové aktivity, při špatném zdravotním stavu nebo předchozí léčbě. Počítejte s tím. Pojištění si postupem času zlevníme, protože v rámci kompletního plánu řeším s klienty i budování majetku. Ten pak vytváří další příjem nebo se pak v případě potřeby dá prodat.
Zdravotní stav a jeho vliv na pojištění
Při nadváze nebo předchozích zdravotních komplikacích a léčbě prostě počítejme s tím, že to bude mít vliv na ceně pojistného a třeba i výluku na to, s čím jste se dříve léčili. To ale určitě neznamená to, že je pak pro vás pojištění zbytečné. Právě naopak.
Kdy se vyplatí životní pojištění?
Kdykoliv, a to hlavně když máte nějaké závazky. Ať už jde o hypotéku, úvěry, leasingy, tak i závazky k dětem a zabezpečení sebe i rodiny v případě nečekané události.
Na co se vztahuje životní pojištění?
Na všechno, na co si ho nastavíte. Ne vždy se ale vyplatí využívat vše. Zejména úrazová pojištění nebo pojištění při dopravní nehodě jsou spíš takové marketingové taháky. Ve skutečnosti je ale dost malá pravděpodobnost, že dojde na pojistnou událost.
Na co si nastavit to nejlepší životní pojištění?
To je samozřejmě věcí nastavení jednotlivých smluv. Proto je úplný základ, že před nastavením pojištění s klienty dělám detailní analýzu příjmů, výdajů a závazku. Není vhodné, když si necháte nastavit pojištění jen tak nějak. To pak znamená spíš to, že máte pojistku. Neznamená to ale, že jste pojištění. Prostě jsem si s klienty už několikrát potvrdil, že online konfigurátory a srovnávače
V čem děláte nejčastěji chyby v životním pojištění
Když berete pojištění jako nástroj k výdělku nebo tak, že by vám v průběhu snad i mělo něco vracet nebo poskytnout. Správně je potřeba brát životní pojištění jako na placenou službu. Třeba stejně jako povinné ručení. Budeme radši, když ho nevyužijete, ale ještě radši budeme, pokud se něco stane, ale budete mít finanční ochranu pro následky.
Investiční životní pojištění už má svá nejlepší léta za sebou
Jak si vybrat životní pojištění?
Na internetu v online kalkulačkách ho určitě nenajdete. Správně nastavené pojištění má totiž vycházet z předchozí kompletní analýzy vašich příjmů, výdajů a závazku. Teprve poté se řeší nastavení pojistné ochrany a až nakonec vhodný poskytovatel i s ohledem na cenu. Pak můžete být mnohem více v klidu, protože budete pojištění, nikoliv, že jen budete mít pojistku. To je totiž zásadní rozdíl.
Potřebujete informace jak správně nastavit osobní pojištění? Kontrolu, jestli vaše pojistka opravdu kryje to co má? Aktualizaci pojistné smlouvy podle aktuální situace atd.? Tak mi napište přes formulář pod článkem, a společně projdeme vše potřebné.