Pohotovostní hypotéka – schválený úvěr bez vybrané nemovitosti

Nákup nemovitosti je pro většinu lidí velkým krokem zejména kvůli výšce investice, kterou je nutné na daný úkon vynaložit. Vedle klasické hypotéky schvalované přímo na nemovitost, lze v současné době uzavřít také produkt, kterému se říká pohotovostní hypotéka na zvolenou částku bez nutnosti výběru konkrétní nemovitosti. Obvyklým procesem po rozhodnutí o nákupu nemovitosti pro bydlení, je stanovení finančního limitu, který definuje charakter a parametry objektu (především jeho velikost), kterou je zájemce ochoten nebo schopen financovat. Velmi důležitým aspektem je v tomto případě také výše úvěru čili hypotéky, jež mu je vybraný bankovní subjekt ochoten poskytnout.

To znamená, že si kupující nejdříve hledá vhodnou nemovitost, a když ji najde, začne s bankou řešit financování pomocí hypotéky. Tedy pokud nemá hotovost, což není tak časté. Vyřízení hypotéky trvá většinou dva až tři týdny, pokud jsou všechny podklady připraveny a není potřeba dokládat další dokumenty a podklady. Když má pak vyřešeno financování, tak uhradí kupní cenu podle kupní smlouvy, počká se necelý měsíc na převod nemovitosti na katastru nemovitostí a můžete se stěhovat.

Během doby, kdy zájemce hledá nemovitost se ale může změnit spousta věcí. Nejčastěji je to změna zaměstnání, příchod dítěte, ale i další situace. To pak může mít zásadní vliv na získání hypotéky. Tomuto riziku se dá zamezit využitím pohotovostní hypotéky

Pohotovostní hypotéka je bankovní úvěrový produkt určený k financování nákupu nemovitosti určené k bydlení, když řešíte, jak koupit byt nebo dům. Vzhledem k velmi vysokým částkám, které jsou po uzavření hypoteční smlouvy klientovi poskytnuty, je obvyklé, že jejímu schvalování předchází řada kroků vyžadujících především ověření jeho předpokládané schopnosti úvěr splácet – tzv. bonita klienta.

Ta také určí maximální výši hypotéky při stanovených podmínkách splácení, obvykle se dokazuje, že disponujete minimální hotovostí ve výši 10 % úvěru (pokud již nějakou nemovitost nevlastníte) a nastavené splátky nepřesáhnou 50 % čistého měsíčního příjmu domácnosti. Bonita klienta se také snižuje s dalšími (byť nevyužívanými) úvěrovými produkty. Proto je potřeba si dopředu o vašich možnostech popovídat a vše probrat s hypotečním specialistou, který nejen, že dokáže spočítat hypotéku výhodněji a s kompletním servisem, ale dodá vám i potřebné informace.

Pohotovostní hypotéka – k čemu slouží a v čem spočívají její výhody

Kromě klasické hypotéky může zájemce o nemovitost k jejímu financování použít také jiných prostředků, které obvykle zvyšují jeho šance, že si prodávající vybere právě jeho nabídku. V zásadě lze tedy rozlišovat tři způsoby financování koupě nemovitosti, a to:

  • financování klasickou hypotékou
  • financování z vlastních zdrojů (v hotovosti)
  • financování pohotovostní hypotékou

Ideální situace nastává, pokud je zájemce schopen financovat nákup nemovitosti z vlastních zdrojů, tedy bez nutnosti získání úvěrového příslibu nebo přímo úvěru od bankovního subjektu. V takovém případě může prodej proběhnout ihned a prodejci tuto možnost obvykle upřednostňují před ostatními. Vedle běžné hypotéky lze však zvýšit svou pozici pomocí pohotovostní půjčky, jež staví zájemce prakticky do stejné vyjednávací pozice jako zájemce s připravenou hotovostí (schopných provést převod ihned).

Pohotovostní hypotéka a její výhody

Velkou výhodou je dostupnost finančních zdrojů ihned po výběru vhodné nemovitosti. Hypoteční smlouvu u tohoto druhu úvěrového produktu lze totiž uzavřít předtím, než konkrétní nemovitost ke koupi vyberete (standardně se lhůta pro výběr nemovitosti stanovuje na 1 až 3 roky, a to podle poskytovatele. Pohotovostní hypotéka vám umožní připsání kupní ceny na účet prodávajícího v porovnání s klasickou hypotékou zkrátit až na polovinu, přičemž riziko neposkytnutí úvěru je v tomto případě minimální. To je pro prodávající mnohem lepší argument, aby prodal přímo vám.

Další velkou výhodou, který má pohotovostní hypotéka, je možnost uzavření smlouvy bez následného dokládání bonity klienta, či uzavření ihned v době nejvyšší bonity, která může v průběhu hledání vhodné nemovitosti velmi kolísat. Obecně lze říct, že pohotovostní hypotéka se v porovnání s klasickou vyznačuje těmito výhodami:

  • není potřeba čekat na schválení úvěru (v době vyhledání nemovitosti je úvěr již schválený)
  • není potřeba následně dokazovat bonitu klienta a veškeré aktuální příjmy
  • vhodnou nemovitost lze hledat 1-3 roky (podle typu smlouvy) od uzavření
  • financování nemovitosti ihned po provedení odhadu, čímž se výrazně zlepšuje vyjednávací pozice mezi ostatními zájemci

Pohotovostní hypotéka nemusí být využita pouze na koupi nemovitosti také na pozemek a následnou výstavbu a dokonce i dražby nemovitosti v exekuci nebo insolvenčním řízení.

Pohotovostní hypotéka až na 3 roky jako ideální varianta na hledání nemovitosti

Pokud se vám nedaří najít právě teď, tak si jednoduše připravte financování, a hledat vhodnou nemovitost můžete v klidu až 3 roky. Potom nebude hrozit, že byste jednali pod tlakem v časové tísni.

Pohotovostní hypotéka

Hypoúvěr vs hypotéka – jaký je v tom rozdíl? Hypoúvěr je produkt od Modré pyramidy, a jedná se o úvěr ze stavebního spoření, kde je využita zástava nemovitosti. Tím pádem se dá říct, že je to ten samý postup, jako mí hypotéka. U Hypoúvěru ale musíte splnit zákonem dané podmínky. Po celou dobu fixace máte stejnou výši splátky, pouze v prvních 2 letech se platba dělí na 2 části.

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek