Pohotovostní hypotéka – schválený úvěr na bydlení i bez vybrané nemovitosti

Pohotovostní hypotéka - schválený úvěr na bydlení i bez vybrané nemovitosti

Nákup nemovitosti je pro většinu lidí velkým krokem zejména kvůli výšce investice, kterou je nutné na daný úkon vynaložit. Obvyklým procesem po rozhodnutí o nákupu nemovitosti pro bydlení, je stanovení finančního limitu, který definuje charakter a parametry objektu (především jeho velikost), kterou je zájemce ochoten nebo schopen financovat. Velmi důležitým aspektem je v tomto případě také výše úvěru čili hypotéky, jež mu je vybraný bankovní subjekt ochoten poskytnout. Vedle klasické hypotéky schvalované přímo na nemovitost, lze v současné době uzavřít také produkt, kterému se říká pohotovostní hypotéka na zvolenou částku bez nutnosti výběru konkrétní nemovitosti.

Hypotéka je bankovní úvěrový produkt určený k financování nákupu nemovitosti určené k bydlení. Vzhledem k velmi vysokým částkám, které jsou po uzavření hypoteční smlouvy klientovi poskytnuty, je obvyklé, že jejímu schvalování předchází řada kroků vyžadujících především ověření jeho předpokládané schopnosti úvěr splácet – tzv. bonita klienta. Ta také určí maximální výši hypotéky při stanovených podmínkách splácení, obvykle se dokazuje, že disponujete minimální hotovostí ve výši 10 % úvěru (pokud již nějakou nemovitost nevlastníte) a nastavené splátky nepřesáhnou 50 % čistého měsíčního příjmu domácnosti. Bonita klienta se také snižuje s dalšími (byť nevyužívanými) úvěrovými produkty. Proto je potřeba si dopředu o vašich možnostech popovídat a vše přobrat s hypotečním specialistou, který nejen, že dokáže spočítat hypotéku výhodněji a s kompletním servisem, ale dodá vám i potřebné informace.

Pohotovostní hypotéka – k čemu slouží a v čem spočívají její výhody

Kromě klasické hypotéky může zájemce o nemovitost k jejímu financování použít také jiných prostředků, které obvykle zvyšují jeho šance, že si prodávající vybere právě jeho nabídku. V zásadě lze tedy rozlišovat tři způsoby financování koupě nemovitosti, a to:

  • financování klasickou hypotékou
  • financování z vlastních zdrojů (v hotovosti)
  • financování pohotovostní hypotékou

Ideální situace nastává, pokud je zájemce schopen financovat nákup nemovitosti z vlastních zdrojů, tedy bez nutnosti získání úvěrového příslibu nebo přímo úvěru od bankovního subjektu. V takovém případě může prodej proběhnout ihned a prodejci tuto možnost obvykle upřednostňují před ostatními. Vedle běžné hypotéky lze však zvýšit svou pozici pomocí pohotovostní půjčky, jež staví zájemce prakticky do stejné vyjednávací pozice jako zájemce s připravenou hotovostí (schopných provést převod ihned).

Výhody pohotovostní hypotéky

Velkou výhodou je dostupnost finančních zdrojů ihned po výběru vhodné nemovitosti. Hypoteční smlouvu u tohoto druhu úvěrového produktu lze totiž uzavřít předtím, než konkrétní nemovitost ke koupi vyberete (standardně se lhůta pro výběr nemovitosti stanovuje na 1 až 3 roky, a to podle poskytovatele. Prostřednictvím tohoto produktu se doba připsání částky na účet prodávajícího v porovnání s klasickou hypotékou zkrátí až na polovinu, přičemž riziko neposkytnutí úvěru je v tomto případě minimální. Další velkou výhodou je možnost uzavření hypoteční smlouvy bez následného dokládání bonity klienta, či uzavření ihned v době nejvyšší bonity, která může v průběhu hledání vhodné nemovitosti velmi kolísat. Obecně lze říct, že pohotovostní hypotéka se v porovnání s klasickou vyznačuje těmito výhodami:

  • není potřeba čekat na schválení úvěru (v době vyhledání nemovitosti je úvěr již schválený)
  • není potřeba následně dokazovat bonitu klienta a veškeré aktuální příjmy
  • vhodnou nemovitost lze hledat 1-3 roky (podle typu smlouvy) od uzavření
  • financování nemovitosti ihned po provedení odhadu, čímž se výrazně zlepšuje vyjednávací pozice mezi ostatními zájemci

Pohotovostní hypotéka nemusí být využita pouze na koupi nemovitosti také na pozemek a následnou výstavbu a dokonce i dražby nemovitosti v exekuci nebo insolvenčním řízení.

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next