Pojištění proti pokutám aneb MikeJePan…jen na YouTube

Co je to vlastně pojištění proti pokutám a jak funguje? Nedávno jsem na YouTube a v diskusích na Facebooku zaznamenal různá videa na Youtube kanálu MikeJePan, kde se jistý mladík naváží do Městské policie hlavního města Praha. To, že ve spoustě případů zašel za hranici etiky a vzájemného respektu je věc jedna. Věc druhá je ta, že toto jednání prováděl pouze za účelem upoutání pozornosti a sběru fanoušků pro jeho kanál. Těm i ostatním poté nabízel službu Pojištění proti pokutám. Službu, která Vás zaručeně ochrání před pokutou při provozu vozidla na pozemní komunikaci.

Mikejepan je pouze reklamní figurka pojištění proti pokutám

Ve videích je hned několik případů, jak hlavní aktér „Mike“ školí Městské policisty pomocí naučených frází z několika vyhlášek. U toho si vše pak nahrává pro své fanoušky a předvádění se na Youtube. Pokud jste viděli krátký dokument o praktikách OVB – Rada nad zlato, několikrát se v něm také objevil. Obrázek si udělá každý sám.

Divadlo s pojištění proti pokutám a rizika této služby

Podle mého názoru MikeJePan je pouze reklamní figurka v popředí. Kdo opravdu stojí za službou pojištění proti pokutám a proč nechává dělat někoho jiného a kde se vlastně vzal onen MikeJePan? Co vlastně řeší pojištění proti pokutám a proč já osobně vidím pojištění proti pokutám jako nebezpečnou službu pro Vás i ostatní se dozvíte v mém dnešním článku:

Proč nevyužít Pojištění proti pokutám a jaká jsou zde rizika?

  1. Protože za sebe necháte rozhodovat někoho jiného a nemáte úplně přehled co a jak dotyčný dělá nebo nedělá.
  2. Protože pokud víte, že jste přestupek opravdu způsobili, ušetříte si čas, peníze i zbytečné riziko, pokud se na místě dohodnete s policisty na úhradě pokuty a případně jejím snížení či vyřešení pokuty domluvou. Při řešení ve správním řízení Vám naskočí další poplatek a jestli očekáváte, že se vše vyřeší průtahy, zdržováním a pod., tak držím palce.
  3. Postih za přestupek půjde stejně za Vámi. I když Vám firma s pojištěním proti pokutám slíbí, že pokutu uhradí, pokud prohrají spor, nikoho jiného to nezajímá a peníze budou požadovány po Vás. Vy musíte zaplatit a pak vymáhat peníze po firmě na pojištění proti pokutám. Dá se však očekávat, že následné vymáhání nebo dohled, jestli zaplatili pokutu za Vás potom nebude jednoduché. Proč? Viz další bod.
  4. Firmy při pojištění proti pokutám využívají různé slovíčkaření a ohýbání zákona při jednání s úřady, můžete tedy očekávat různá slovíčkaření a vykrucování se při vymáhání závazku s úhradou pokuty při jejich prohře.
  5. Protože pojištění proti pokutám nepotřebujete. Stačí jen dodržovat základní pravidla. Tak, jak to dělají ostatní.

Pojištění proti pokutám a exekuce na Vašem majetku

Proč hned exekuce? Protože i na ní může dojít. Pokud se opravdu svěříte do péče určitých odborníků na pojištění proti pokutám a nemáte pod kontrolou, v jakém stádiu je nyní Váš přestupek, může Vám jednoho dne přijít rozhodnutí o výkonu exekuce a to už bude opravdu pozdě. Nikoho Vaše další dohody a pojištění na pokuty nebude zajímat. Váš případ se sice může projednávat jako odvolání u vyššího soudu, to ale nemusí mít účinek na vykonavatelnosti.

Exekutor jen vykoná úřadem daný úkon a k tomu se navýší poplatek za exekuci a vymáhání…..opět platíte Vy a není jasné kdy, jak a jestli vůbec tyto peníze získáte zpět. Nemluvě o záznamech v bankovních i nebankovních registrech, které Vám do budoucna podstatně ztíží přístupy k půjčkám a úvěrům.

Uvědomte si, že stát a jeho úředníci se již během posledních let poučili z jednotlivých postupů a obstrukcí, které neukáznění řidiči při správním řízení předváděli. Proto došlo i k úpravám vyhlášek a procesů, aby se dalším průtahům co nejvíce zamezilo a to je z mého pohledu jen dobře. Pojištění na pokuty prostě ztrácí smysl. Tedy ono ho ani nikdy nemělo.

Pojištění proti pokutám by se mi hodně moc nevyplatilo

Já osobně jezdím autem již více než 19 let a to celkem pravidelně. Nebylo nezvyklé, když jsem měsíčně najezdil v osobním autě kolem 4.000 km. Za těchto 19 let jsem dostal pokuty celkem 3 a pokaždé jsem plně uznal svoje pochybení a vinu. Ať už se jednalo o způsobení drobné dopravní nehody nebo o přehlédnutí dopravního značení.

Proč tak málo pokut? Protože jako řidič jasně znám před dané podmínky provozu a pravidla silničního provozu. Hlavním důvodem je ale jejich dodržování a vzájemný respekt a logické uvažování. Pokud si totiž nějaký nezkušený mladík myslí, že si předplatí službu na pojištění proti pokutám a bude nedotknutelný, tak je dost na omylu. Před jeho vlastní hloupostí ve formě nebezpečné jízdy, nesmyslného parkování a ignorace základních pravidel podle mě ani nemá na žádnou takovou ochranu nárok a naopak si zaslouží ještě vyšší postih.

Pojištění proti pokutám samozřejmě nabízejí i další podnikatelské subjekty. I pro ně ale platí výše uvedené a i zde je třeba zvážit rizika, která Vám zbytečně hrozí.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek