Povinnost přezutí na zimní pneu – aby se Vám zima neprodražila

Silničáře letos zima nejspíše opět překvapí, Vy ale budete na zimu připraveni v předstihu. To platí zejména pro řidiče.  Od roku 2011 mají řidiči na vybraných úsecích povinnost přezutí na zimní pneu v období období od 1.11. do 31.3.

Povinnost přezutí na zimní pneu má smysl

Ano, tato povinnost přezutí na zimní pneu sice platí jen na určitých úsecích, ale zároveň platí vyhláška, že jste povinni mít zimní pneumatiky i mimo tyto úseky, pokud napadne souvislá sněhová pokrývka. Nikde ale není přesně uvedeno, co je a co není souvislá sněhová pokrývka. Povinnost přezutí na zimní pneu je tak hra se slovy. Takové hraní se slovy se Vám ale může zásadně prodražit! Jak? Pojďme se na to podívat v detailu:

Proč musíte využívat zimní pneumatiky

Nejen, že Vám tuto povinnost ukládá vyhláška, ale zároveň je použití zimních pneumatik podmíněno v pojistných podmínkách povinného ručení a havarijního pojištění. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody (i jako poškozený/-á), budou Vám letní pneumatiky přítěží a pojišťovna může krátit / odmítnou pojistné plnění, případně vyplatí Vámi způsobenou škodu a peníze po Vás bude požadovat.

Při dopravní kontrole pak záleží na posouzení Policie ČR, zda pro aktuální počasí je nebo není potřeba zimní pneu. Až přes noc napadne sníh a ráno budete pospíchat do práce, k lékaři, s dětmi do školy, už víte, že je pozdě na přezutí.

Jak a kde nakupovat zimní pneu – nové nebo Protektory?

Pokud chcete tuto povinnost přezutí na zimní pneu splnit, musíte si včas zajistit vhodné pneu pro Váš automobil. Oslovíte místní pneuservis nebo zkusíte ušetřit peníze při nákupu zimních pneumatik?

Protektory – opravdu myslíte, že ušetříte?

Protektory: Na důkladně zkontrolovanou a očištěnou pneumatiku s odstraněným starým dezénem je za pomoci vysokého tlaku a teploty nalisován nový dezén včetně bočnice.

Záměrně vynechávám možnost zakoupení již použitých pneumatiky nebo použitých pneumatik s úpravou povrchu pro další použití – Protektory. Použité pneumatiky nejen, že nemají záruku kvality jako nové zimní pneumatiky, ale nemůžete je používat třeba dvě i více zimní sezóny, jako tomu je u nových zimních pneumatik. Další sezónu tedy budete kupovat další zimní pneu a zaplatíte dohromady stejně nebo i více, než za nové, kvalitní zimní pneumatiky. Další náklady za dopravu, zutí starých a obutí nových pneumatik, poplatek za likvidaci starých pneu atd se jistě promítnou do Vašeho rodinného rozpočtu.

V některých případech nemusíte platit poplatek za likvidaci starých pneumatik. Zeptejte se v pneuservisech ve Vašem okolí, zda bezplatně odebírají staré pneu. Ušetříte.

[button color=“blue“ size=“big“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/nejlevnejsi-pneumatiky/“]CHCI POROVNAT CENY ZIMNÍCH PNEUMATIK[/button]

Levnější varianta – nakupujte zimní pneu přes Internet a ušetříte. Spousta e-shopů má v nabídce akční ceny, dopravu zdarma atd. Ve velkém technickém průkazu Vašeho automobilu máte základní parametry/rozměry pro použití pneumatik. Při výběru se musíte řídit tímto kriteriem. Pokud máte např. velikost kol 15, nemůžete používat velikost kol 16. To se opět prodraží, pokud budete účastníkem dopravní nehody.

I jako poškozený odpovídáte za stav svého vozidla a Policie může vyhodnotit Vaše vozidlo jako nevhodné pro použití na pozemní komunikacích, protože neodpovídá podmínkám pro užití (viz rozměr kol, různé neschválené doplňky atd.) Ve velkém technickém průkazu máte nejen základní informaci o rozměru kol, ale v poznámkách na zadní straně dole nejspíše najdete i další rozměry pneumatik, které můžete používat. Pro povinnost přezutí na zimní pneu máte pak více možností.

Co znamenají jednotlivá čísla v parametru nejen pro zimní pneumatiky

Tabulka parametrů pneumatik

 

[button color=“blue“ size=“big“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/nejlevnejsi-pneumatiky/“]CHCI POROVNAT CENY ZIMNÍCH PNEUMATIK[/button]

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek