Nenechte si pokazit Váš cyklovýlet – nehoda cyklisty a úhrady škody

K oblíbeným letním aktivitám patří jízda na kole. Ať už jde o krátkou cestu na koupaliště a zpět nebo delší trasy, vždy může nastat nehoda cyklisty. S tím je spojeno nejen zdravotní riziko pro cyklistu a další účastníky silničního provozu, ale také nárok na případnou úhradu vzniklé majetkové škody nebo psychické újmy. To vše již umožňuje Nový občanský zákoník.

Povinné ručení se v vztahuje pouze na motorová vozidla a přívěsy. Na kola neplatí a nejspíše dlouho platit nebude. Jak se tedy ochránit, aby se nehoda cyklisty neprodražila a jak je to s Vaší ochranou v případě zavinění dopravní nehody a vzniku škody na zdraví či majetku.

Nehoda cyklisty a vzniklé škody

Pokud jste způsobili dopravní nehodu nebo škodu, je určitě potřeba se uklidnit, v případě potřeby poskytnout první pomoc a potřebná ošetření a až poté začít řešit nehodu. Pokud při nehodě došlo ke zranění či úmrtí nebo byla způsobena škoda třetí osobě, je Vaše povinnost přivolat Policii ČR. To platí i u škody nad 100.000,- Kč včetně přepravovaných věcí. Škodou třetí osobě se rozumí třeba poškození dalšího zaparkovaného vozidla, poškození dopravního značení atd. Policii volejte i v případě, že se nejste schopni dohodnout, kdo je viníkem nehody.

Samozřejmě si zajistěte i dokumentaci z místa nehody. Každý u sebe nosí mobil, takže fotografie nebudou problém. Také se hodí mít k dispozici tužku a EU formulář k dopravní nehodě. Samozřejmě postačí i obyčejný papír. Proč to všechno dokumentovat? Protože na místě nehody se poškozená osoba může chovat, že je vše v pořádku, nic se nestalo atd, ale poté, ať už na doporučení právního zástupce nebo známých, může svůj postoj přehodnotit.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/wp-content/uploads/Zaznam_o_nehode.pdf“]ZDE si můžete stáhnout Záznam o dopravní nehodě[/button]

V základních případech vzniklých škod po Vás, jako po viníkovi nehody, může poškozený požadovat náhradu vzniklé majetkové škody, úhradu ušlého příjmu v případě pracovní neschopnosti a také zdravotní pojišťovny mohou požadovat úhradu léčebných nákladů. Lehce vypadající nehoda cyklisty se pak může doopravdy prodražit. Nemluvě o pokutě od Policie ČR, pokud bude na místě vyžadována.

Proti tomuto riziku můžete připojistit sebe i své blízké pomocí pojištění odpovědnosti za újmu z občanského života. Toto pojištění se vztahuje také na rekreační sporty, a zahrnuje tak i cyklistiku. Dopředu je tak potřeba počítat, že pojištění nekryje všechna rizika a podle toho také postupovat. Chcete získat ochranu proti těmto rizikům? Kontaktujte mne a já se postarám o vše potřebné, včetně výhodné nabídky a obchodní slevy, kterou mám k dispozici. Pojištění se totiž hodí nejen pokud nastane nehoda cyklisty, ale i při dalších případech.

 

Sjednejte si online pojištění odpovědnosti za újmu z občanského života

[fc id=’11‘][/fc]

 

 

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek