Vaše nejčastější dotazy: Kolik dostanu hypotéku, a za jakých podmínek?

Váš nejčastější dotaz na první schůzce bývá: „Kolik dostanu hypotéku, a za jakých podmínek?“. V posledním roce se totiž zásadně změnili podmínky pro získání hypotéky. Hlavním důvodem je regulace ČNB a také růst cen nemovitostí. Banky proto nyní musí hodnotit uchazeče o hypotéky přísněji, než tomu bylo dříve.

Nyní již tedy není vhodným řešením jít do banky a nechat si udělat nabídku. Banka bude hodnotit vaši aktuální situaci, kterou si ale správným způsobem můžete vylepšit a získat tak lepší pozici pro vyjednávání. Banka vám také nabídne jen to, co má ve své nabídce produktů. Ne vždy se tak trefíte zrovna do té banky, která vám umožní financovat právě váš záměr a zároveň nabídne i vhodné podmínky. Navíc nebudete moci hned posoudit vhodné kombinování dalších služeb a produktů, pokud nemáte přehled o aktuálních možnostech a nabídkách. Právě proto je vhodnější objednat si konzultaci s externím hypotečním poradcem, který není omezen nabídkou jedné banky.

Co je tedy důležité vědět, a s čím počítat pro přípravu na hypotéku a sběru podkladů, a podle čeho vás banka posuzuje pro získání hypotéky?

Jak zjistím, kolik dostanu hypotéku?

U každého zájemce o úvěr na bydlení záleží hned na několika parametrech, podle kterých bude banka posuzovat udělení hypotéky:

    1. Bonita – Příjmy a výdaje žadatelů – Celkové příjmy a samozřejmě i výdaje domácnosti žadatelů banka posuzuje jako jednu z hlavních podmínek. Příjmy musí být dostatečné na to, abyste měli dost financí na splácení plánované hypotéky, ale zároveň i na splátky předchozích půjček, úvěrů a na provoz domácnosti. Na všechny splátky půjček a úvěrů podle nových pravidel nesmíte platit více než 45% z čistých příjmů domácnosti.
    2. Vlastní zdroje – Kolik máte vlastních peněz na pořízení nového bydlení? Zájemci o hypotéku jsou často v omylu, že musí mít naspořeno 20% kupní ceny. To ale není pravda. Dá se totiž zajistit financování celé kupní ceny, a získat i peníze na daň z nabytí nemovité věci. Dopředu ale musíte počítat s úhradou daně z nabytí nemovité věci. Tato daň je dalším znatelným nákladem u vlastního bydlení. Také na složení rezervačního poplatku (od 5 do 10% z kupní ceny) musíte mít připravené peníze, protože se většinou hradí do 5 dnů od podpisu rezervační smlouvy.
    3. Bankovní a nebankovní registry – Banky mají povinnost kontrolovat potřebné registry. Zde si ověří vaše závazky, jak a kolik splácíte a samozřejmě jestli nemáte nějaké prohřešky s pozdní platbou atd. Tyto negativní záznamy mají samozřejmě vliv na udělení úvěru a případně i na zvýšení úrokové sazby u přijatelných opožděních se splácením (tzv. šedá zóna)
    4. Vhodnost nemovitosti k zástavě – Zde je pro banku podstatný typ a účel užívání nemovitosti, a samozřejmě výsledek bankovního odhadu, ve kterém se stanoví cena obvyklá (u výstavby nebo koupě + rekonstrukce se stanoví cena obvyklá budoucí). Z té pak banka poskytne podle LTV úvěru 80% až 90% financování. Nemovitost se musí také pojistit, protože s ní bance ručíte. Pokud je ale nemovitost v záplavové zóně a tím pádem není pojistitelná proti vodním škodám, musíte mít do zástavy jinou nemovitost. Je zde ale i řešení pro nemovitost v povodňové zóně

Kolik dostanu hypotéku v mém případě?

Nejjednodušší a nejlevnější řešení je nechat si spočítat hypotéku a zjistit vaše možnosti dopředu. K tomu se vám hodí tento kontaktní formulář. Odešlete svůj požadavek a já, nebo moji zkušení kolegové se vám ozveme co nejdříve a probereme spolu vše potřebné. Jaká je cena za tuto službu? Je zdarma, tedy přesněji naopak od nás můžete dostávat peníze jako odměnu, a to klidně každý měsíc. Už teď víme, jaké další informace si od vás zajistit a také jak vás připravit, až se zeptáte: Kolik dostanu hypotéku?

[fc id=’2′ align=’center‘][/fc]

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek