Jaké je nejlepší stavební spoření pro děti a nejen pro ně?

Klienti a návštěvníci webu se mne často ptají, jaké je nejlepší stavební spoření, a jak nejlépe zhodnotit svoje peníze, které potom mohou sami využít, nebo je dají svým dětem. „Stavebko“, jak se spoření častokrát říká, má v České republice silnou pozici a důvěru. Důvodem je nejen předchozí historie, kdy bylo v nabídce pouze omezené množství takových produktů, ale také možnost využití státní podpory. Ta už sice není tak vysoká, jak tomu bylo dříve, ale i tak se dá v některých případech výhodně využít.

Proč si vlastně chcete spořit? To je totiž základní otázka, kterou si na začátku musíte položit. Také si zvolte, na jak dlouhou dobu chcete své peníze odkládat. Častokrát je k dispozici lepší varianta, než stavebko.

Nehledejte nejlepší stavební spoření, ale důvod, na co vlastně spoříte

Ano, není totiž dobré, hledat uplatnění pro tento způsob zhodnocení peněz, ale spíše hledejte vhodný produkt pro dosažení vašich potřeb a cílů. Stavební spoření totiž není univerzální nástroj na jakékoliv spoření. Také se ne vždy vyplatí k pořízení vlastního bydlení, protože pokud nejste ve fázi přiděleného řádného úvěru a vezmete si překlenovací úvěr, zbytečně přeplácíte.

Porovnávat jednotlivé nabídky stavebního spoření nepřinese až tak velké rozdíly v dosaženém výsledku. Samozřejmě je výhodnější hledat a využívat akční nabídky. Největším nákladem u stavebního spoření je poplatek za založení. Většinou jde o 1% z cílové částky. Tento poplatek má samozřejmě i svojí maximální hranici do 15.000 Kč.

Doporučené maximum pro odkládání do stavebního spoření je maximálně 20.000 Kč / rok. Důvodem je limit státní podpory 10% z vložených peněz, maximálně 2.000 Kč. Tento limit je ale na rodné číslo. Nic vám ale nebrání v tom, abyste si odkládali více. V tomto případě je ale výhodnější založit si stavební spoření na další členy rodiny a držet se v limitu 20.000 Kč/rok. Vždyť i reklamní sdělení jednotlivých stavebních spořitelen uvádějí zhodnocení právě při využití tohoto maximálního limitu. Když si totiž odložíte více, nebude celkové zhodnocení v očekávaných procentech, ale nižší. Státní podpora se totiž více rozředí do vložených peněz.

Nejlepší stavební spoření se hodí i na rekonstrukce

Využívejte svoje stavebko k tomu, k čemu bylo vlastně jako služba určeno. Správně nastavený úvěr je totiž jednou z nejvhodnějších variant na drobné rekonstrukce, nebo když si chcete pořídit rekreační objekt nebo pozemek na výstavbu. Samozřejmě je potřeba posoudit s dalším úvěrem, kterým je hypotéka. Právě proto je ideální nechat si spočítat hypotéku a porovnat výsledek s nákladem u úvěru ze stavebka. V některých variantách se tak i to nejlepší stavební spoření ukáže jako zbytečně drahý produkt.

Tím opět narážím zejména na překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Jedna nejmenovaná společnost třeba právě na jaře 2019 lákala na úvěr s úrokovou sazbou od 2,29%. Když jste se ale pozorně podívali do výpočtu kalkulace onoho úvěru, tak jste zjistili, že nákladovost tohoto úvěru (RPSN) je ve skutečnosti přes 3,3%. To je v době, kdy jsou úrokové sazby hypoték na hladině 2,89% RPSN opravdu plýtvání penězi.

Řešíte, jaký je vhodný způsob zhodnocení vašich peněz, nebo jak ušetřit na plánovaném i spláceném úvěru? V tom případě jsem vám k dispozici nejen ke konzultaci, ale i ke zprostředkování porovnání aktuálních řešení, jednotlivých nabídek a samozřejmě i zajištění zvolené varianty, včetně obchodních slev.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek