Jak bezpečně koupit byt – Vaše práva kupujícího a prověření nemovitosti

Plánujete koupit byt nebo dům a přemýšlíte, na co si dávat pozor? S klienty při koupi bytu dodržujeme bezpečné a jisté kroky, které nám už nejednou zachránili čas, ale hlavně peníze. Je pravda, že každá koupě nemovitosti je individuální proces, vždy je ale potřeba dodržet Základní seznam bezpečné koupě nemovitosti.

Na co tedy máte nárok a co si připravit, pokud chcete koupit byt a vyhnout se komplikacím

[sociallocker]Děkuji za Vaši podporu nasdílením mého odkazu na sociální sítě. Nyní máte k dispozici celý text článku. Pokud budete mít nějaké dotazy nebo řešíte hypotéku, neváhejte se na mne obrátit v sekci „Kontakty“

 1. Výběr vhodného způsobu financování – Ne vždy je potřeba řešit úvěr pouze hypotékou a občas se hodí využít hypotéku i na Vaše další závazky, které splácíte nebo si chcete pořídit v budoucnu
 2. Zajištění financování – Již dopředu víme, jaká je naše horní hranice maximální výše hypotečního úvěru, kam až můžeme s klienty zajít při výběru vhodné nemovitosti.
 3. Nezapomeňte na povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti – po změně zákona tato povinnost přechází na kupujícího, proto mějte k dispozici 4% z ceny nemovitosti na úhradu této daně, která musí proběhnout do 3 měsíců od podání změn na Katastr nemovitostí
 4. Prověření kupované nemovitosti – Je dobré si zjistit právní vady nemovitosti. Nejde jen o zástavní práva, majetkové podíly, ale také o věcná břemena, práva dožití atd. Stejně tak je dobré nechat si zkontrolovat technický stav nemovitosti a nutné opravy, včetně jejich vyčíslení. Není na škodu zajistit si informace a územní plán s dalším rozvojem vašeho okolí. Kdo chce bydlet vedle plánované dálnice nebo obchvatu.
 5. Kontrola aktuálního úplného výpisu z Listu vlastnictví (LV) všech kupovaných nemovitostí
 6. Podklady k zástavním právům, a věcným břemenům uvedeným na LV – Je na nemovitosti věcné břemeno? Bude ho banka akceptovat? Je na nemovitosti zástavní právo smluvní a případně zákaz zatížení? Bude banka souhlasit s vkladem zástavního práva Vaší banky při financování hypotékou?
  Jak se dělí zástavní práva? Jde buď o smluvní nebo soudní. Smluvní zástavy jsou spojené s hypotečním či jiným úvěrem, kterým je zajištěna kupovaná nemovitost. Soudní zástavní právo bývá výkon exekuce nebo státní správy. V tomto případě si zjistěte o co jde a další kroky spojíme s vyjednáváním i pro vykonavatele, tj. exekutorem. Na hypotéku se dají kupovat i nemovitosti v exekuci. Sice jde o zdlouhavější a nákladnější proces, ale to se dá vyřešit slevou na kupní ceně.
 7. Průkaz energetické náročnosti nebo vyúčtování energií za poslední 3 roky – to už je dáno ze zákona. Dopředu tak víte, kolik Vás asi tak budou stát i energie
 8. Vyčíslení poplatků do fondu SVJ – kolik se měsíčně platí poplatky na společné prostory a do fondu oprav? Plánuje se nějaká rekonstrukce a jak bude financována?
 9. Potvrzení SVJ o aktuálních dluzích člena – vlastníka bytu, a pokud nějaké dluhy jsou, tak jejich způsob úhrady. Neradi byste kupovali byt a s tím na sebe přebrali i závazky se splacením dluhu za energie, služby atd.
 10. Kopie OP všech prodávajících – jde o ověření totožnosti a jejich osobní data máte stejně k dispozici v rezervační / kupní smlouvě. Stejně tak ale očekávejte, že si prodávající vyžádají Vaše doklady
 11. Smlouvu o zprostředkování mezi RK a prodávajícím, kde si ověříte, že má RK skutečně právo jednat za klienta a jak velká je pravomoc RK
 12. Prostudování rezervační smlouvy a stanovených termínů plnění. Nechcete přece narychlo číst a hodnotit podmínky až na místě. V klidu si doma pročtete vše potřebné a na místě pak můžete požadovat dohodu pro různé úpravy. Realitní kanceláře vyplňují rezervační smlouvy do svého formuláře, který mají předpřipravený, takže Vám mohou poslat pracovní verzi bez označení nemovitosti i prodávajícího.
 13. Vyplacení peněz pouze do bankovní / notářské úschovy – Nikdy neposílejte peníze přímo na účet prodávajícího, pokud už na Vás nejsou převedeny všechny vlastnická práva a dokud to není potvrzeno zápisem do Katastru nemovitostí. Vždy využívejte bankovní úschovu nebo notářskou úschovu. Úschova peněz u realitní kanceláře není bezpečná varianta. Nikdy nevíte, jak na tom je daná kancelář, kdo má přístup k financím atd. Vyhnete se nepříjemnému překvapení, kdy někdo zmizí s penězi nebo firmu postihne exekuce a jiný výkon rozhodnutí (Finanční úřad…)

 

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU A KOMPLETNÍ SERVIS[/button]

 

Koupit byt nebo nemovitost bez realitky?

Můj názor na tuto variantu? Koupit byt nebo dům bez realitky je v současné době opravdu velký risk. Jde přeci jen o zásadní krok, který je potřeba mít správně a právně zajištěn. V provizích pro realitní kanceláře totiž není jen provize pro realitní makléře, ale zejména potřebná administrativa a právní servis, který má předcházet rizikům a kryje jak prodávající, tak i kupující.

Jak rychle se dá koupit byt pomocí hypotéky?

Jde spíše o orientační informaci, protože, jak jsem již uvedl, každý případ je individuální a mohou se vyskytnout komplikace s dokládáním podkladů nebo s průtahem u státní správy. Pokud jde o běžné případy a využívá se online odhad, dá se zajistit financování do 5 až 7 dnů od podání kompletních podkladů do banky, včetně splnění podmínek čerpání. Nejrychlejší řešení jsme pro klienty zvládl do 4 dnů, ale to byla ojedinělá akce a zjednodušené refinancování.

Pro Vaši jistotu a klid prodávajícího ale doporučuji, stanovit si termíny pro zaplacení kupní ceny do 30 dnů od podpisu rezervační smlouvy. Nikdo neříká, že zaplatíte až za 30 dnů. Pokud vše půjde tak, jak má, bude určitě uhrazeno dříve. Jak se ale říká: „Čert nikdy nespí“ a proto je dobrá delší lhůta pro řešení.

[/sociallocker]

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek