ČNB chystá další omezení pro žadatele o hypotéky. Týká se to i Vás?

Jak ČNB bude omezovat hypotéky a jak se připravit a získat hypotéku ještě podle původních podmínek a pravidel? Přesně to řeším v dnešním článku. Nejdříve se podíváme na to, co vlastně ČNB plánuje a potom i na to, jak se připravit a získat hypotéku ještě podle původních podmínek, bez omezení od ČNB.

V roce 2016  začala ČNB vydávat k hypotékám doporučení, ta však nejsou pro banky nijak právně závazná. Od října 2016 by banky neměly poskytovat hypotéky na 100% hodnoty zajištěné nemovitosti. Od dubna 2017 doporučili maximální limit pro výši hypotéky na 90 procent LTV.

V roce 2017 ale Česká národní banka (ČNB) zřejmě dostane zákonnou pravomoc výrazně omezovat hypotéky a další úvěry na bydlení. To pak zásadně omezí žadatele o úvěr. Novinka se dotkne zejména klientů s příjmem těsně nad hranici přidělení úvěru, plánované konsolidace úvěrů a refinancování již splácených hypoték.

Co bude ČNB všechno kontrolovat?

Kromě ukazatele LTV (loan-to-value), tj. poměru mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti, bude zohledňováno i DTI (debt-to-income) tedy objem všech dluhů , včetně již splácených a také včetně kreditních karet a debetu na bankovních účtech žadatele, to vše v poměru k příjmům žadatele o hypotéku.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_self“ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI RYCHLE ZÍSKAT HYPOTÉKU[/button]

Dalším důležitým ukazatelem pro banky má být DSTI (debt service-to-income), tj. poměr všech výdajů na dluhy (tedy splátky včetně úroků a poplatků) vůči příjmům klienta.

ČNB jako rozhodující úřad pro hypotéky?

ČNB tak bude moci rozhodovat o tom, kdo na hypotéku dosáhne a kdo už ne. Mnozí lidé by tak v budoucnosti nemuseli hypotéku od banky dostat, shodují se odborníci. Novelu zákona o ČNB nyní projednává Sněmovna.

Jak se připravit a vyhnout se omezení od ČNB?

Jednoduše. Pokud se Vám blíží refinancování hypotéky nebo plánujete do 1 roka koupi nemovitosti, lze si nechat zajistit vše potřebné a pak čerpat hypotéku až dle Vašich původních plánů. Jako bonus získáte obchodní slevy, lepší podmínky, kompletní hypoteční servis a slevy na poplatku na Katastru nemovitostí.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek