Hypotéky 2017: Změny podmínek, které začínají banky uplatňovat v tomto roce

Proč jsme spustili projekt hypotéky 2017? Jistě jste si všimli změn, které se v poslední době dějí kolem poskytování hypoték a úvěrů. Nejde jen o změnu zákona o spotřebitelských úvěrech, ale také o hypotéky a zpřísnění podmínek pro poskytnutí. Zároveň se do hypoték promítne i změna při platbě daní. Tyto změny jsou ve většině případů ku prospěchu a ochraně žadatelů. Někdy ale dokáží zkomplikovat a ztížit poskytnutí hypotéky. Jaké změny lze tedy očekávat a jak se připravit na lepší možnosti a nabídky od banky? To vše je součástí dnešního článku. Článek je k dispozici zdarma, stačí jen nasdílet odkaz na Vašem Facebooku, Google+ profilu nebo na LinkedIn.

Hypotéky 2017 – základní, ale zásadní změny

[sociallocker]Děkuji za Vaši podporu a nasdílení odkazu na Vašem profilu sociální sítě. Nyní máte k dispozici kompletní obsah nejen tohoto článku, ale i ostatních uzamčených článků na mém blogu.

Seznam změn pro hypotéky 2017 je postupně doplňován na základě prováděných změn v metodikách bank. Banky jsou samozřejmě soukromé společnosti, které poskytují své služby za účelem zisku. Ve většině případů se ale musí držet stanovami a doporučením ČNB. I když jde jen o doporučení a banky jej nemusí dodržovat, je v jejich zájmu, aby vycházeli v dobrém s Českou národní bankou (ČNB).

Maximální výše LTV pro hypotéky v roce 2017 bude do 80%LTV

Již od začátku roku 2017 není u většiny bank možné financovat nemovitost 100% hypotékou. Potřebujete proto vlastní peníze. Ještě do července lze toto oficiálně řešit jiným úvěrem. Po červenci 2017 lze ale očekávat omezení, kdy budete dokládat zdroj vlastních prostředků na hypotéku a jiné úvěry nebudou brány jako akceptovatelné, nebo Vám zhorší vyjednávací pozici s bankou.

Navýšení kupní ceny nemovitosti o daň z nabytí nemovitosti – nyní platí daň z nabytí nemovitosti vždy kupující. Stát si touto změnou zajistil, že opravdu dostane včas platbu za tuto daň a nemusí jí následně vymáhat po prodávajícím nebo kupujícím. Nyní tedy musíte při koupi nemovitostí (neplatí pro novostavby) platit daň Vy, jako kupující. Daň platíte z vlastních peněz nebo navýšením hypotečního úvěru.

Výpisy z bankovního účtu pro hypotéky 2017

Některé banky již nyní vyžadují podklady, které dříve nebylo potřeba předkládat. Jde třeba o výpisy z bankovních účtů až za posledních 6 měsíců – banky totiž zkoumají nejen Vaše příjmy, které mají být pokud možno směrovány na Váš bankovní účet, ale nově také Vaše výdaje. K tomu jim poslouží náhled na odchozí platby z bankovního účtu.

Zákaz vázaného prodeje dalších služeb – Banky si nyní nemohou dát podmínku, kdy pro poskytnutí hypotečního úvěru musíte využívat další jejich službu (pojištění, investice atd.) Nyní je to jen dobrovolná možnost, která Vám umožní získat slevu na úrokové sazbě. Ne vždy se ale taková služba musí vyplatit a ne vždy pojištění kryje potřebná rizika.

Součástí změn zákona o spotřebitelských úvěrech jsou také výhody ve prospěch dlužníka. Ne vždy se ale vyplatí je využívat. Zejména mimořádná splátka hypotéky až 25% ze zbývající dlužné částky není v současné době výhodou. Kdo by se zbavoval výhodného úvěru, když lze volné peníze zhodnotit výhodněji, než je současný úrok hypotéky.

[/sociallocker]

Máte nějaké další dotazy pro změny u hypoték v roce 2017? Využijte Kontaktní formulář a získejte zdarma odpověď a služby k získání lepších podmínek.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek