Finanční nezávislost krok za krokem: jak spořit a plánovat své finance

Co je to vlastně finanční nezávislost, a jak se k ní dostat? Jde o nastavení hospodaření domácnosti, kdy máte dostatek příjmů a majetku, abyste mohli žít život, který chcete, bez ohledu na to, kolik peněz si v daném roce vyděláte, protože máte i další příjmy a zhodnocování úspor. Vybudovat takový stav je dlouhodobá cesta, během které je potřeba nastavit strategii, finanční plán, a dodržovat zásadní pravidla. Abyste dosáhli finanční nezávislosti, je nutné spustit několik prvních kroků.

Při budování finanční nezávislosti je důležité si uvědomit, že každá finanční situace domácnosti  je jiná, takže to, co funguje pro jednoho člověka, nemusí nutně fungovat pro vás. Stejně tak si uvědomte, které cíle jsou nebo nejsou reálné a také jestli jsou opravdu důležité. Určitě asi dáte přednost spokojenému odchodu do důchodu třeba v 55 letech, než koupi drahého sportovního auta, které bude stát i něco za údržbu.

Prvních 8 kroků pro finanční nezávislost

  1. Stanovení cíle/cílů – Nejprve je nutné stanovit si, co pro vás finanční nezávislost znamená a jakého cíle chcete dosáhnout. Jak se říká: „Pokud nemáte cíl/terč, nemáte kam mířit“. Proto si dopředu sepište, čeho konkrétně chcete dosáhnout. Jestli je to vlastní bydlení, odchod do důchodu v 55 letech, zajištění pro děti atd. Ke každé položce v takto vypracovaném seznamu si doplníte kdy, kolik/v jaké ceně, za jak dlouho a na jak dlouho. Zbytek společně probereme podrobněji.
  2. Správa příjmů a výdajů – Důležité je začít sledovat své příjmy a výdaje, abyste věděli, kam peníze jdou. Mám zkušenost, že přibližně 79% domácností nemá přehled o svých financích. Tím myslím jaké mají skutečné výdaje, které výdaje jsou zbytečné a které se dají snížit nebo zrušit.
  3. Snížení výdajů – Dále je nutné snížit už uváděné zbytečné a neefektivní výdaje, a tím najít způsoby, jak ušetřit peníze. Sami uvidíte, jak se hned najdou další peníze, které tímto získáte navíc.
  4. Zvýšení příjmů – Zvyšte své příjmy tím, že zlepšíte své znalosti, zkušenosti a zvýšíte svou hodnotu na trhu práce. Takto si zajistíte, že vám v zaměstnání přidají, nebo si snadněji najdete lépe placenou práci.
  5. Finanční rezerva domácnosti – to je základ každé spokojené domácnosti. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu, bude potřeba jí spolu s odkládáním postupně vybudovat. K tomu stačí posílat na spořící účet každý měsíc poměrnou část peněz.
  6. Dlouhodobá investice – Investujte své peníze do akcií, dluhopisů, nemovitostí atd. Základem stabilního investování je pravidelnost,  rozložení možných rizik (diverzifikace) a také správné načasování odkládání. Právě rozložení rizik řeší
  7. Dodržte dlouhodobý plán a strategii – Vytvořte si dlouhodobý finanční plán, který vás bude vést k vašemu cíli finanční svobody.
  8. Naučte se osvědčené finanční návyky: Zvykněte si na osvědčené finanční návyky, jako je ukládání peněz a správné plánování finančních záležitostí. Když máte nečekaný příjem, tak nepřemýšlejte o tom, za co ho utratit, ale jak co nejlépe peníze použít. Hledejte další možnosti úspor v každodenním životě a hledání dalších příjmů.

 

Využijte čas a peníze

Využijte čas pro získání finanční nezávislosti

Na spoření ještě nikdy nikdo nezbohatnul. Pro dosažení finanční nezávislosti je nezbytné využít pravidelnou investici. Investování hned neznamená kupování akcií. To by bylo nezodpovědné. Můžete si jednoduše nastavit akceptovatelné riziko, a podle toho pak budeme vibírat i vhodné postupy a produkty.

Proč se držet investic? Mám k tomu hned tři nejčastější důvody, proč je potřeba začít investovat co nejdříve a pravidelně.

  1. Kompoundní efekt: Čím dříve začnete investovat, tím více času máte na to, aby se vám zhodnotily investice a generovaly další zisky, které mohou být opět investovány. Každý rok odkládání vás pak stojí více peněz, které bude potřeba posílat navíc pro dosažení cílů. O tom, kolik je takový rozdíl, jsem psal ve článku „Jaký budu mít důchod a kolik si odkládat na spokojené stáří?
  2. Dosažení finančního cíle: Pokud máte dlouhodobý finanční cíl, jako je důchod nebo koupě nemovitosti, čas je klíčovým faktorem pro úspěšné dosažení tohoto cíle.
  3. Ochrana před inflací: Investováním vám umožňuje udržet hodnotu vašeho kapitálu v souladu s růstem cen v průběhu času, což je důležité zejména v obdobích vysoké inflace. Při pravidelném odkládání je vhodné zohlednit právě inflaci, a dostatečně o ní navyšovat odkládanou částku.

 

Pamatujte, že dosáhnout finanční svobody není snadný proces a vyžaduje trpělivost a disciplínu. S odhodláním a správným plánováním můžete dosáhnout finanční svobody a žít život, který si přejete, a to bez obav před výpadkem příjmů, nečekaný výdaje.

 

Rizikové životní pojištění je při budování finanční nezávislosti nezbytné

Rizikové životní pojištění je základní část pro budování finanční nezávislosti, protože vám poskytuje finanční ochranu v případě, že byste se ocitli v situaci, kdy byste byli náhle postiženi nějakým závažným zdravotním problémem, jako je například invalidita, infarkt, mozková příhoda nebo rakovina. Tyto situace výrazně ovlivní vaše finanční zdroje, jelikož vás mohou donutit pracovní činnost a tím pádem přijímat nižší příjem.

Rizikové životní pojištění vám umožňuje zajistit finanční prostředky pro vás a vaši rodinu, kdybyste se ocitli v těchto situacích, a tím zachovat vaši finanční nezávislost. Tyto finanční prostředky mohou být použity na pokrytí nákladů na léčbu, ale také na pokrytí výdajů spojených s běžnými životními náklady, jako je například nájem, jídlo a ostatní výdaje.

Zkrátka, rizikové životní pojištění vám umožňuje vybudovat si finanční rezervu, kterou můžete využít v případě, že budete potřebovat finanční podporu v důsledku zdravotního problému. Tím vám umožňuje udržet si finanční nezávislost i v případě, že se ocitnete v těžké životní situaci.

 

Myslíte si, že nemáte dost peněz? Omyl

Pokud si sestavíte kompletní soupisku všech vašich výdajů, tak sami uvidíte, že některé výdaje jsou jen na požitky, a v klidu se bez nich obejdete. Stejně tak je osvědčený postup, kdy si nejdříve odložíte peníze k dosažení cílů, potom peníze na nezbytné náklady a zbytek už si můžete nechat na požitky.

I když nemáte mnoho peněz, správný finanční plán může pomoci zajistit, aby byly tyto peníze využity efektivně, a aby byla vaše domácnost dobře zabezpečena.

 

Jak začít řešit finanční nezávislost

Jak začít? Nejdříve si podrobně sepište vaše veškeré měsíční výdaje a příjmy, a to jak pravidelné, tak i nepravidelné. Potom mi napište přes kontaktní formulář nebo na e-mail: info@petrparizek.cz a domluvíme si termín a místo vstupní konzultace. Tam společně probereme vaše plány, představy a aktuální možnosti.

Po této schůzce vám připravím finanční plán, kde budou uvedeny možnosti a pravděpodobnost dosažení vašich cílů. Není ale potřeba se trápit, pokud nebude dosažení cílů reálné. Jsme přece na začátku, a můžeme buď upravit cíle, nebo začneme hledat správnou cestu, jak se dostat k cíli.

 

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek