Taxi vs. UBER – nářek umírajících dinosaurů a podvodníků

Tentokrát se vydáme mimo téma financí, i když ne přímo. I tady se totiž točí velké peníze. Pokud v zahraničí řeknete slovo Praha, můžete většinou očekávat tři základní reakce: „Karlův most“ (Pražský hrad), někteří reagují „Václav Havel“ a nebo dojde také na „okrádající taxikáři“. Pražský taxikář je legendou skoro po celém světě a ještě stále platí to, že zahraničním turistům hrozí okradení při využití taxislužby. Ať už jde o TURBO tlačítko, vysokou sazbu nebo záměrně dlouze zvolenou trasu. Ta nejhorší varianta je kombinace všeho dohromady. Ano, i ve službách taxi jsou poctiví a slušní provozovatelé. Ti ale nemusejí mít strach, protože pokud poskytují své služby poctivě a kvalitně, vždy si najdou své zákazníky. Příchod jiného poskytovatele nemusí hned znamenat zánik původního. Na druhou stranu ale právě automobily a taxislužba je příčinou zániku dročkařů v Praze i kdekoliv jinde. Trh, poptávka a nabídka se prostě vyvíjí.

Vrcholem arogance některých taxikářů byla jejich akce na letišti, kde slovně i fyzicky napadali řidiče přijíždějících vozidel, lepili na jejich auta samolepky „Ilegalní přeprava“ a bránili jim v odjezdu. Došlo i na poškození vozidel a krádež mobilního telefonu. Hloupost těchto taxikářů byla až tak veliká, že napadali v podstat kohokoliv, tedy i toho, kdo vezl někoho ze své rodiny či přátele na letiště. Dalším krokem těchto jedinců má být blokáda Prahy, kdy chtějí protestovat pomalou jízdou. Tito taxikáři dokonce ani nemluví za všechny taxikáře, hřejí si jen vlastní píseček a výnosná místa pro poskytování předražené služby.

UBER přichází do České republiky

Není tedy divu, že i v Praze se setkala s kladnou odezvou služba UBER. Nechci zde řešit, zda jde nebo nejde o sdílenou ekonomiku nebo taxi službu. To, co zde chci řešit, je dopad poskytování této alternativní služby na nepoctivé taxikáře. Ti samozřejmě pocítili tuto službu dost citlivě. Zahraniční turisté mají s UBER zkušenosti ze své vlastní země nebo ze svých cest po světě. Proto pro ně není problém spolehnout se na jistotu a objednají si odvoz z letiště mnohdy i za 1/10 ceny, za kterou by jeli s nějakým taxikářem. Populární je i mezi mládeží, která využívá UBER třeba i k levnějšímu odvozu pozdě v noci.

Jak vlastně funguje UBER?

Stačí si totiž jen stáhnout aplikaci do mobilního telefonu, založit si zdarma vlastní účet, vložit informace o sobě a informace o platební kartě. Pak už si jen vyberete řidiče z nabídky, kterou si filtrujete podle řidiče, vozidla, času atd. Objednáte si čas a místo vyzvednutí, cílovou destinaci a řidiče. Aplikace Vám spočítá přibližnou cenu a ta se po dokončení jízdy strhne z Vaší platební karty. Řidiči tak neplatíte žádné peníze, dopředu víte, kolik vyjde cena a kdo pro Vás přijede.

Hlavně v Praze službu UBER cizinci využívají i nabízejí. Proto není divu, že je v nabídce i několik cizinců. Pro turistu ideální varianta, protože se s řidičem domluví. Řidič ani nemusí znát dokonale Prahu, jezdí totiž podle navigace a postupně se stejně naučí různé pražské zkratky atd. Je potřeba vědět, že UBER ceny v průběhu dne upravuje v závislosti na počtu aktuálně volných řidičů a zájmu zákazníků.

Alternativou pro UBER je Liftago. Liftago liší zejména tím, že zde jezdí jen autorizovaní taxikáři, kteří plní veškeré zákonné povinnosti pro Taxi (taxametr, vlastnictví taxikářských licencí a žluté majáčky s nápisem taxi na střeše). Před každou jízdou se navíc u Liftaga o poptávku, kterou zadáte do aplikace, přetahuje hned několik taxikářů. Sami nabízejí podle nich vhodnou cenu a zákazník si z nich jednoduše vybere tu nejnižší.

Taxi vs Uber vs Janek Rubeš

Pokud se pohybujete na Stream nebo Youtube, jistě jste narazili na Janka Rubeše. Ten se před pár lety zaměřil na zahraniční dokument, kde se rozebíraly nejčastější podvody, které jsou páchány na turisty v Praze. Některé z nich vyvrátil a potvrdil, že byly nainscenované, některé podvody ale zasadily vážnou ránu Praze a zejména Magistrátu města Prahy, který se zmiňovaným dokumentem nesouhlasil a zásadně se proti němu ohradil i když některá tvrzení v dokumentu byla a stále jsou pravdivá.

Již několik let provozuji také travel weby v angličtině a mým koníčkem je nejen tvorba www stránek, ale i jejich moneytizace, tj. zpeněžení obsahu a poskytovaných služeb. Jedním z provozovaných webu je i www.scamsinprague.com kde řeším některá rizika spojená s Taxi, směnárnami a podvody v Praze. Pomocí anglických článků mají návštěvníci webu získat potřebné informace i varování před podvodníky v Praze. Mezi ně počítám i některé taxikáře.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek