Spoření na důchod: Vyzkoušejte si zdarma kalkulačku

Řešíte, jak si správně nastavit spoření na důchod? Přemýšlíte, kolik si odkládat a kdy začít? To jsou nejčastější otázky, které mi klienti pokládají a společně je potom řešíme. Jak si vlastně plánujete svoje finance, a to nejen na důchod? Pokud jste dosud nepřemýšleli nad tímto tématem celkově, je na čase začít. S touto kalkulačkou na výpočet potřebné částky k odkládání na důchod si můžete snadno spočítat, kolik byste měli spořit každý měsíc, aby pak vaše příjmy z vyplácené renty stačily k pokrytí výdajů, a zároveň si uvědomíte, kdy je potřeba začít. Přesně tak. V podstatě začít máte ihned.

Nejlepší spoření na důchod je to, které začnete řešit bez odkládání, a pravidelně ho dodržujete. Každý měsíc navíc při odkládání vás totiž bude stát více peněz, protože pak bude třeba odkládat si větší částku. Správně nastavené finanční plánování totiž zajistí mnohem lepší výsledky, než když si začnete odkládat nahodile a jen na základě emocí nebo okolí.

 

Online kalkulačka pro spoření na důchod

Připravil jsem pro vás ke spoření na důchod kalkulačku pro vaši lepší představu. Kalkulačka je snadno ovladatelná a intuitivní. Stačí zadat pár informací a vaše představy o výdajích v důchodu. Na základě těchto údajů vám kalkulačka spočítá, kolik byste měli spořit měsíčně, aby vaše příjmy v důchodu pokryly vaše výdaje.

Kalkulaci berte tak, že od státu nejspíše budete dostávat nějaké peníze jako důchod. Aktuálně bych to spíš bral jako bonus navíc, nebo berme reálnou částku kolem 8.000 Kč, kterou můžete zohlednit v požadované měsíční rentě (bod č.1 v seznamu).

 

Jen si dopředu nastavíte pár základních informací

  1. Požadovaná měsíční renta – vycházejte z aktuální situace. Kolik byste zítra potřebovali, pokud byste šli do důchodu? Vycházím z toho, že už máte zaplacenou hypotéku a děti už si sami vydělávají
  2. Počáteční vklad – Pokud máte už nyní nějaké vlastní úspory, lze je i tady zahrnout do výpočtu
  3. Doba čerpání renty – jak dlouho chcete rentu pobírat? Zatímco v roce 1970 se pobíral starobní důchod v průměru 11 let, dnes už jde o 24 let.
  4. Za jak dlouho chcete peníze čerpat – Jednoduše si spočítejte, kolik let vám zbývá do důchodu. Ve výpočtu zatím postačí do 65 let.

 

Co tedy kalkulačka umí?

Už při zadávání parametrů uvidíte první výsledky, a to nejen, kolik je nyní potřeba si odkládat při očekávaném úročení pravidelných vkladů, ale také to, o kolik více si musíte začít odkládat, jestli se rozhodnete řešit situaci třeba až za 5 let. Potom už jen přes další krok odešlete vaše kontaktní informace, a přesnější nastavení, možnosti a vhodné řešení probereme podrobněji.

V podstatě tak dostanete odpověď na to kolik si odkládat, kolik bude potřeba a o kolik více budete muset začít odkládat, pokud začnete až za 5 let. Chápu, že někteří z vás nyní řeší, že není nejvhodnější situace, abyste řešili odkládání. Z dlouhodobého hlediska je ale ověřeno, že i teď ve svém finančním rozpočtu přibližně 76% domácností nalezne úspory na výdajích. To je také jeden z hlavních důvodů, proč s klienty řeším vše kompletně, a nalezneme tak nejen úspory, ale i vhodnější řešení a nastavení na již využívané služby.

 

Spočítejte si, kolik potřebujete na pravidelnou rentu

Nyní si schválně sami spočítejte, kolik je potřeba si odkládat. Potom odešlete vaše kontaktní údaje, a dostanete podrobnější informace nejen k tomu, jak se výhodněji a lépe připravit na důchod, ale i na to, jak, kdy, kolik a kam odkládat. Také probereme, jak si zajistit různá rizika, vyhnout se ohrožení ztráty příjmů a hlavně nastavíme finanční stabilitu vaší domácnosti.

 

Online kalkulačka pro odkládání na důchod

Kdy si začít spořit na důchod, a jaké jsou nejčastější chyby?

Sami vidíte, že čekat s odkládáním se nevyplatí. Spoření na důchod se nevyplácí, pokud si odkládáte pouze náhodně nebo do produktů, které nejsou k tomuto cíli nastavené. Právě proto je potřeba si dopředu probrat a vybrat vhodnou strategii. K dosažení ideálního, stabilního a bezpečného zhodnocení, pak využijeme nejen kombinace různých produktů, jako je doplňkové penzijní spoření s využitím státních příspěvků a daňových úlev, ale také další nástroje s odlišnou dobou odkládání a strategií zhodnocování. Může třeba jít o investování do nemovitostí. Jednou z možností je koupit nemovitost. Ne každý ale má tu možnost, a proto i zde je alternativa, kde využijeme realitní fondy.

Nejčastější chyby:

Nechám to na později: Často se stává, že lidé odloží spoření na důchod na později, což může mít za následek nedostatečnou výši úspor pro spokojený důchodový život. Je důležité začít spořit co nejdříve a pravidelně si ukládat částku na svůj důchodový účet.

Zkusím nejdříve tohle, a po čase zase tohle: Spoření na důchod je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Čím dříve začnete, tím snadněji dosáhnete svého cíle. Pokud si totiž stanovíte jasný cíl a začnete spořit co nejdříve, budete mít více času na to, abyste si nashromáždili dostatečnou částku pro spokojený důchodový život.

Myslím, že 500 Kč / měsíčně bude stačit: Teď už díky kalkulačce vidíte, že nestačí. Tady jde o vaše peníze a vaše zajištění nejen k důchodu. Proto si odkládejte pokud možno co nejvíce peněz. Do budoucna si tak zajistíte nejen peníze na stáří, ale i prostředky na nečekané situace.

 

Spoření na důchod je investicí do vaší budoucnosti

Sami jistě pozorujete, jak se v posledních měsících řešila valorizace důchodů a její snižování. Stejně tak se do budoucna, a už po několikáté, bude upravovat důchodová reforma a spoření na důchod. Jak jsem už tedy uváděl, na stát bych se v budoucnu moc nespoléhal, a pokud přece jen poskytne nějaký příspěvek jako starobní důchod, berte to jako bonus navíc. Raději ale doporučuji moc s ním nepočítat.

Důchodový systém se může v budoucnu změnit. Ať už se bude jednat o věkovou hranici pro odchod do důchodu nebo o výši důchodů, není vždy možné spoléhat se na to, že stát vám zajistí dostatečné příjmy v důchodovém věku. Proto je důležité zajistit si finanční nezávislost prostřednictvím vlastního spoření.

Pokud máte rodinu, je důležité myslet i na jejich finanční budoucnost. Spoření na důchod vám pomůže zajistit si dostatečné příjmy, ale také může být zdrojem finanční stability pro vaši rodinu v případě, že se vám něco stane. Může se jednat o úraz, nemoc nebo jinou situaci, která by mohla ohrozit vaše příjmy v důchodovém věku. Proto je důležité myslet na spoření na důchod jako na způsob zabezpečení nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu.

Kde začít se spořením na důchod?

Pro spoření na důchod neexistuje univerzální návod. Existuje ale osvědčený postup, který s klienty používám. Díky tomu se dá nastavit vše potřebné tak, abyste si postupně vybudovali nejen finanční stabilitu, ale zároveň si splnili vaše plány během života.

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek