Nová splátka hypotéky po fixaci bude vysoká? Vím, co dělat.

Děsí vás nová splátka hypotéky, kterou nabízí banka na další fixaci? Vzhledem k aktuální situaci na hypotečním trhu, inflaci a očekávanému vývoji v dalších 2 až 3 letech, došlo k zásadnímu navýšení úrokových sazeb. To se dotklo nejen nových hypotéky, ale také již splácených hypoték, kdy si klienti brali úvěry na bydlení s úrokovou sazbou kolem 1,99%. Nyní jim postupně končí doba fixace a dostávají nové nabídky hypotéky na další fixační období. Splátka hypotéky je ale nyní znatelně vyšší, než při u končící fixace.

To pro mnoho domácností zcela určitě bude zásadní problém, a někdo bude muset situaci řešit třeba i prodejem nemovitosti. I na to mám řešení, které spolu s klienty nyní využíváme, a společně tak snížíme náklady i vaší domácnosti. Napište mi, s získejte řešení přesně pro vás. A mám tu i další informace, které se vám hodí.

Nečekejte nějaké zásadní snížení úrokové sazby v následujícím roce

Proč? Protože než se srovná inflace a ekonomika obecně, tak to potrvá minimálně jeden až dva roky. Během této doby raději počítejte s tím, že se vaše splátka hypotéky prostě zvýší, a je důležité připravit se na tuto změnu a zajistit si finanční stabilitu. Refinancování hypotéky kalkulačka nevyřeší. Pouze v ní získáte přibližnou představu o budoucí nabídce. Ta ale nemusí odpovídat skutečnosti.

Jak se připravit před refinancováním hypotéky

Určitě nespoléhejte na banku, než se ozve. Podle zákona o spotřebitelských úvěrech má poslat nabídku a ž 3 měsíce před koncem fixace. Někdy vám sice zvolají z banky s nabídkou na refinancování, ale ani tady zachovejte chladnou hlavu, protože nejde hned o tu nejlepší variantu. Vím totiž, jak se dostat na ještě lepší řešení.

Průměrná splátka hypotéky nyní a v budoucnu

Jak vypadá splátka hypotéky na 3 miliony? V tabulce porovnávám situaci, kdy si klienti brali úvěr ve výši 3.000.000 Kč se splatností 30 let. Nyní už 5 let splácí svou hypotéku a přišla jim nabídka banky na novou fixaci. Z původní úrokové sazby 1,99% se dostali na 5,59%.

Po 5 letech splácení je aktuální zůstatek hypotéky 2.615.596 Kč. Měsíční splátka hypotéky vycházela na 11.074 Kč. Nyní ale máte nabídku banky, kdy se dostanete nejníže na 5,59%. V takovém případě bude splátka na dalších 5 let ve výši 16.203 Kč. To je nárůst měsíčního nákladu o 5.129 Kč.

Není to jen o výši splátky

Nejde ale jen o navýšení měsíční splátky. Vyšší úroková sazba má za příčinu pomalejší splácení dluhu, protože jde na úroky vyšší část splátky, než odcházelo dříve. Po dalších 5 letech splácení bude zůstatek hypotéky 2.338.152 Kč. To je celkový rozdíl 386.666 Kč během fixace.

 

porovnání splátek hypotéky
Splátka hypotéky kalkulačka

 

Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci:

  1. Přehodnoťte svůj rozpočet: Zkuste se podívat na své příjmy a výdaje a zjistěte, kde můžete ušetřit. Zvažte, zda můžete snížit některé náklady nebo najít nové zdroje příjmů.
  2. Zvažte refinancování hypotéky: Pokud je to možné a máte dostatečnou kreditní hodnocení, můžete refinancovat svou hypotéku za nižší úrokovou sazbu a snížit tak celkovou výši splátek.
  3. Spočítejte si, jak se vaše nová splátka promítne do vašeho rozpočtu: Použijte kalkulačku hypoték, abyste zjistili, jak se vaše nová splátka promítne do vašeho rozpočtu a zjistili, zda jste schopni si ji nadále plnit.
  4. Pomůže vám i finanční rezerva domácnosti: Mějte k dispozici dostatečnou finanční rezervu pro nečekané události. Pokud se něco stane, jako je například ztráta zaměstnání nebo zdravotní problémy, budete mít na vybranou a nebudete muset se spoléhat na půjčky.
  5. Zvažte další zdroje financování: Pokud potřebujete další finanční prostředky, zvažte možnosti jako jsou osobní půjčky, kreditní karty nebo úvěry na auto. Ale pamatujte si, že tyto možnosti mohou mít vyšší úrokové sazby, než hypotéky.
  6. Nezapomeňte na plánování do budoucna: Pokud plánujete v budoucnu změnit svůj životní styl nebo investovat do dalších věcí, zvažte tyto plány v souvislosti s vaším novým rozpočtem a zvažte, zda můžete dál pokračovat v plánovaných aktivitách. Nestačí jen základní spoření na důchod, využijte i další odkládání pro levnější zaplacení hypotéky.

Je důležité, abyste se připravili, protože nová splátka hypotéky může zásadně narušit váš měsíční finanční rozpočet.. Pokud nejste si jisti, jak nejlépe postupovat, obraťte se na mě v rámci vstupní konzultace, kterou klientům neúčtuji. Díky tomu se dozvíte podstatné informace a možnosti.

Získejte výhody oproti ostatním

Nemusíte sedět dlouhé hodiny u internetu, a hledat různé informace, které jsou stejně častokrát už neplatné, nepřesné, nebo neúplné. Stačí si se mnou sjednat online schůzku nebo osobní setkání, a probereme vše potřebné přesně podle vaší situace, možností a plánů. Zároveň dostanete informace o dalších možnostech, výhodách či nevýhodách různých variant a také kalkulace, jak jsou na tom jednotlivé hypotéky a úvěry, které budou vhodné k řešení. Pokud vás děsí budoucí splátka hypotéky, mám pro vás řešení, jak jí snížit co nejvíce to půjde.

Hypotéka pro mladé je výhodnější a méně náročná na bonitu

Česká národní banka má při posuzování bonity (schopnosti splácet své úvěry), nastavené 3 limity:

LTV: Hodnota úvěru oproti zástavě. Je udávaná v procentech. Zájemci o hypotéku mají možnost získat až 90% odhadní ceny nemovitosti. Tj. až 900.000 Kč za každý milion ceny nemovitosti. Oproti tomu žadatelé starší 36 let dostanou pouze 80% odhadní ceny.

DTI: Limit maximálního zadlužení, které lze díky čistému příjmu domácnosti zaplatit do určité doby. Pro mladší 36 let je to 9x roční příjem žadatelů. U starších žadatelů pak maximálně 8,5 násobek ročního příjmu.

DSTI: Tady se jedná o limit měsíčních nákladů na splácení hypoték, půjček, kreditních karet a dalších úvěrů. Pro mladší 35 let je limit 50% čistého měsíčního příjmu žadatelů. Pro starší 36 let je limit 45%.

 

Nečekejte, až přijde čas na refinancování. Připravte se se mnou dopředu

Stačí jen odeslat formulář pod článkem a domluvíme si termín vstupní konzultace. Díky tomu dostanete potřebné informace, včetně upozornění. Tato varianta je již několik let osvědčená, a to i když jen plánujete hypotéku, nebo si chcete doplnit nějaké informace. Splátka hypotéky je jednou z nejvyšších položek rodinného rozpočtu. Pojďme jí co nejvíce snížit. Moji klienti vám to rádi potvrdí, protože tímto způsobem jsem jim ušetřil čas, starosti a hlavně peníze.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek