Rady na cestu na vaší dovolenou nejen u moře

Tentokrát se podíváme na jednoduché rady na cestu pro vaší dovolenou. Je sice již polovina prázdnin, ale článek se vám bude hodit nejen na zbytek sezóny, ale také na zimní dovolenou.

Nejen pro dovolenou platí základní pravidlo: „Pokud na to nemám, radši si naspořím“. V žádném případě není dobrý nápad si na dovolenou půjčovat. Úvěry by si měl brát člověk především na věci, jejichž hodnota v čase vytrvá minimálně po dobu splácení úvěru, ne na krátkodobé požitky, jako je dovolená. Proto je lepší najít si nějaké rezervy ve finančním rozpočtu domácnosti a z našetřených peněz si zaplatit dovolenou.

Tipy na cestu: Před odjezdem

Cestovní pojištění – Vaše jistota

Ještě před odjezdem si musíte zajistit odpovídající cestovní pojištění. Jde o podstatnou věc, na které se určitě nevyplatí šetřit. Pás ušetřených stokorun se vám totiž může stonásobně prodražit. Ročně se totiž v zahraničí musí nechat ošetřit až 70.000 českých turistů a náklady na zdravotní ošetření se mohou vyšplhat i do statisíců. V zahraničí se nemůžete spolehnout na Vaší kartičku zdravotního pojištění. Ta umožní pouze ošetření ve veřejných zařízeních, ne v privátních. Někdy i s kartičkou musíte zaplatit a poté si nechat vrátit peníze od pojišťovny.

[button color=“blue“ size=“medium“ type=““ target=“_blank“ link=“http://goo.gl/pDRG87″]Kolik stojí cestovní pojištění do Vaší destinace?[/button]

Dejte si také pozor na výluky z cestovního pojištění. Jde hlavně o situace, kdy škodě na zdraví dojde úmyslně, po požití alkoholu nebo při extrémních sportech, na které se pojištění nevztahuje.

Levnější letenky a ubytování

Využíváte služeb cestovních kanceláří? Již dávno neplatí, že s cestovní kanceláří máte levnější zájezd. Stačí si jen porovnat ceny letenek a ceny ubytování v České republice nebo levné ubytování v zahraničí. Stejně tak můžete využít ubytování v soukromí. Pronajmout si lze pokoj, byt nebo i celý dům. K dispozici totiž máte hodnocení předchozích návštěvníků. Ušetřené peníze Vám poté zpříjemní pobyt na dovolené.

Kolik hotovosti s sebou a jakou měnu? 

Pokud cestujete do zemí, kde se platí Eurem, vyplatí se vyměnit si peníze v České republice. Hlavně v bankách nejsou kurzy moc příznivé, proto je lepší obejít v Praze několik směnáren. Určitě ale zachovejte chladnou hlavu a automaticky se ptejte na lepší kurz. Je lepší vyhnout se centru Prahy (Staroměstské náměstí a Václavské náměstí). Osobně využívám směnárnu v obchodním centru Palladium na Náměstí republiky – venku, nalevo od hlavního vchodu nebo v -2 patře v cestovní agentuře. Některé měny, jako Kuny, si můžete pořídit levněji v Moneta bank (dříve GE Money bank), kde mají letní akci. Určitě s sebou na výměnu nevozte České koruny. Místní kurz bude dost nevýhodný.

Určitě si nenechávejte vše v hotovosti, ale vezměte si s sebou i platební kartu. Zjistěte si také poplatky za výběr hotovosti v zahraničí a ceny za platbu. Někdy je lepší platit v restauraci kartou. Vždy ale mějte svojí kartu na dohled. Nedojde tak k jejímu zkopírování.

Sledujte také své výdaje. Nejlepší variantou je mobilní aplikace. Jednoduše si výdaje rozložíte do kategorií a víte, kolik a za co jste utráceli.

Před odjezdem zkontrolujte Vaší domácnost. Klidně odpojte i elektrospotřebiče, které není třeba mít zapnuté. Zajistěte si také odběr novin ze schránky, aby se schránka nezaplnila a bytoví zloději tak neměli jednoduchý tip.

Tipy na cestu: Bezpečně do cíle nebo zpět domů

Pokud cestujete vlastním autem, předem si prostudujte trasu cesty a informace o opravách a vytíženosti silnic. Během cesty určitě dělejte zastávky na odpočinek. Také si poznamenejte jednotlivé rozdíly v pravidlech silničního provozu (náhradní bezpečnostní vesta, hasící přístroj atd.) Během zastávek mějte nejen své osobní věci, ale i své auto stále pod dozorem.

Tipy na cestu: Jak si užít pobyt

  • Kupujete si ovoce na pláži? Jen několik metrů od Vás je jistě otevřený supermarket, kde prodávají to samé ovoce za polovinu a možná i levněji
  • Dejte si pozor na speciální nabídky, omezené akce při prodeji zboží na ulici atd. Již spousta takových nákupů skončila jako opravdu jednoduché podvody.

Jsem si jistý, že Vám moje tipy a triky přijdou vhod. Pokud máte vlastní informace, o které se chcete podělit, stačí jen zaslat e-mail na info@petrparizek.cz

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek