Proč neřešit spoření pro děti třeba s ČMSS? Protože to jde výhodněji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Každý rodič časem řeší, jak by se daly naspořit nějaké peníze pro děti. Zajisté se jim hodí nějaké ty peníze, až budou studovat nebo se vrhnou do svého vlastního života. Nevím, jestli ze zvyku, ale spousta rodičů pro tento účel zvolí stavební spoření třeba od ČMSS. Možná je jejich rozhodování ovlivněno argumenty prodejců stavebního spoření a hlavně státní podporou a “výhodný úrok”.

Státní podpora není v budoucnu nijak garantována. Proč na ní tedy spoléhat?

Jak jsem již uvedl, státní podpora ke stavebnímu spoření je jedním z hlavních důvodů, proč se rodiče rozhodnou pro stavební spoření. Státní podpora činí 10% z částky, kterou jste si v daném roce odložili. Samozřejmě je omezena částkou 2.000,- Kč. Aby jste tedy ve stavebním spoření třeba od ČMSS využili státní podporu naplno, musíte si každý rok odložit 20.000,- Kč. tj. 1.666,- Kč každý měsíc. Zaokrouhlíme to tedy na 1.700,- Kč.

ČMSS a jiné stavební spořitelny

Rodiče ale při zařizování stavebního spoření nemají možnost jakéhokoliv porovnání s jiným řešením. Většinou jdou rovnou do nejbližší pobočky, sjednají si smlouvu přes internet. Pak už jen obdrží smlouvu s výhodným řešením spoření pro děti. Prodejci stavebního spoření totiž jiné produkty nemají a urputně nabízí jen ten svůj produkt. Maximálně jim poskytnou porovnání s jinou stavební spořitelnou, aby podpořili právě tu svojí živitelku. Prodejci kolikrát ani nezjišťují aktuální situaci, plány a možnosti rodičů atd. To pak může mít dopad na klienty během platnosti smlouvy. Jak? Třeba když budete nutně neúčelově potřebovat využít naspořené peníze a nebude jiné řešení. Pokud totiž vyberete naspořené peníze, ztrácíte automaticky státní podporu.

ČMSS a její kalkulace

Výhoda nebo nevýhoda?

Například na stránkách ČMSS máte k dispozici jednoduchou kalkulačku pro výpočet zhodnocení stavebního spoření. Jednoduše si tak spočítáte “výhodnost” takového spoření. Zní to jednoduše: Odkládejte si každý měsíc 1.700,- Kč a po 6 letech máte podle kalkulačky naspořeno 153.339,- Kč. V kalkulaci ale zjistíte, že si navíc musíte předem zaplatit vstupní poplatek. Samozřejmě platíte i za vedení účtu a jako zásadní vidím zdanění výnosu ze spoření.

Jak řeším spoření pro děti bez ČMSS já?

Jednoduše. Investuji s klienty třeba do otevřených podílových fondů. Nejste nijak zavázáni státu, s penězi můžete kdykoliv disponovat a vzhledem k délce investice a zvolené strategii dosáhnete vyššího výnosu který oproti stavebnímu spoření nedaníte. Investovat můžete na libovolném počtu smluv. Nehrozí tedy, že se Váš potomek poté, co dosáhne plnoletosti, rozhodne vybrat všechny peníze a použít je na cokoliv dle jeho uvážení.

ČMSS a další společnosti pro Stavební spoření občas mají smysl

Stavební spoření není špatný produkt. Jen se musí vhodně využít. Jak? Jednoduše. Návod je přece v názvu produktu – Spoříte si na stavbu nebo rekonstrukci. V porovnání s hypotékou je stavební spoření vhodnější způsob řešení pro drobné rekonstrukce do 400.000,- Kč a pro úvěr, kde není potřeba zástavního práva. Vždy je ale lepší čerpat až řádný úvěr, kde využijete již naspořené peníze a neplatíte zbytečně navíc za překlenovací úvěr.

Veškeré kalkulace v článku jsou aktuální k datu vydání článku: 17.3.2016

Získejte výhodnější investice nebo spoření pro děti i pro sebe

[]
1 Step 1
Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Váš dotaz nebo připomínka
0 /

Informace odeslané tímto formulářem podléhají ochraně osobních dat na základě Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění účinném od 1. ledna 2015. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení. 

Previous
Next

 

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next