Koupě bytu krok za krokem: Pan Penízek a rezervační smlouva

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pan Penízek již delší dobu hledá vhodný byt, kde by se společně s manželkou konečně mohli usadit. Mají už uspořené nějaké peníze přesně pro tento účel a tak se začali poohlížet.

S přístupem k internetu se dostali k nabídkám realitních kanceláří a přes Realitní pátrací službu si dokonce našli svojí nemovitost přesně podle požadovaných podmínek. Nemovitost již byla ověřená a v rámci poskytovaných služeb od makléře Realitní pátrací služby Penízkovi dopředu věděli, že s hypotékou dosáhnou na vybranou nemovitost.

Rezervační smlouva hned při první prohlídce?

Penízkovi si s realitním makléřem dohodli termín prohlídky. Dokonce si přizvali i makléře z RPS (Realitní pátrací služby). Ten již ověřil nemovitost a Penizkovi doprovázel jako poradce na jejich straně. V čem spočívalo ověření nemovitosti? Zejména v tom, že je prodávající opravdu majitelem nemovitosti, nemovitost není zatížena exekucí a nejsou zde nějaké právní nesrovnalosti.

Rezervační smlouva – jistota i riziko

Pan Penízek byl s bytem spokojený. Jednalo se o klidnou lokalitu a poradce z RPS potvrdil, že podle územního plánu zde v budoucnu nehrozí žádné nákupní centrum nebo městský obchvat. Paní Penízková si už v duchu rozmisťovala nábytek a oba byli pro.

Realitní makléř tedy Penízkovým navrhl podpis rezervační smlouvy na nemovitost. Má prý totiž další zájemce a majitel chce mít jistotu, že o byt mají opravdu zájem. Není to tak neobvyklé, ale pro kupujícího může být rezervační smlouva jistým rizikem.

Rezervační smlouva a její následky

Penízkovi od makléře již dopředu věděli, že mají k dispozici hypoteční úvěr na určenou výši, podle toho také vybírali nemovitost. Ověřením nemovitosti byla potvrzena i cena, která nebyla nijak navýšena. Nic jim tedy nebránilo v podpisu rezervační smlouvy se zástupcem realitní kanceláře. Penízkovi tedy mohli podepsat rezervační smlouvu

Co hrozí u rezervační smlouvy

Hrajte na jistotu, jde o Vaše peníze

Pokud hledáte byt a s realitním makléřem jdete na prohlídku nabízených nemovitostí, může pro Vás rezervační smlouva představovat určité riziko. Jedním z největších je neposkytnutí hypotečního úvěru. V online kalkulačce na stránkách banky Vám sice vyjde, že příjmy jsou dostačující a na splátku vystačíte. Nikdo v ní ale neřeší Vaše další závazky a finanční historii v registrech.

Při návštěvě banky tak můžete být nepříjemně překvapeni, že úvěr nedostanete a pokud ano, tak ne v potřebné výši atd. Proto je vždy lepší nechat si připravit nezávaznou a nezávislou nabídku přesně pro Vaší situaci:

[button color=”” size=”large” type=”square” target=”_blank” link=”https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/”]CHCI ZÍSKAT NEZÁVAZNOU VARIANTU PRO ŘEŠENÍ FINANCOVÁNÍ[/button]

Rezervační smlouva obsahuje závazek ve formě rezervačního poplatku, který musíte zaplatit do předem smluveného termínu. I pokud rezervační poplatek nezaplatíte a od rezervační smlouvy ustoupíte, Váš závazek trvá a o své peníze tak zbytečně přijdete. Při hledání nemovitosti proto počítejte i s tímto nákladem. Není to žádná platba navíc, rezervační poplatek je totiž součástí kupní ceny nemovitosti (neplatí, pokud jde o poplatek / provizi mimo kupní cenu, vyplácený pro realitní kancelář)

Chcete mít jistotu u Vaší hypotéky a zvolit to správné řešení? Kontaktujte mne:

[]
1 Step 1
Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Váš dotaz nebo připomínka
0 /

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení a zpráv.

Previous
Next

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next