Proč jsou byty tak drahé? 6 hlavních důvodů, proč ceny stále tolik rostou

Proč jsou byty tak drahé?

Proč jsou byty tak drahé? Na to je hned několik odpovědí, které si postupně probereme. Postupný růst cen nemovitostí má samozřejmě i vliv na ceny pronájmů. Nechci tady rozebírat, jestli se jedná nebo nejedná o „realitní bublinu“, ale spíše se podíváme na hlavní důvody. Ne vždy jde totiž o vypočítavost majitelů, kteří při prodeji nastavují vyšší ceny nemovitostí a spoléhají, že někdo za tuto cenu koupí nebo plány spekulantů na zhodnocení nemovitosti v budoucnu. Třeba v Praze je roční zhodnocení nemovitosti od 4 % do 12 %. To se pak prodávajícímu vyplatí počkat.

Základním důvodem, proč jsou byty tak drahé je samozřejmě klasická situace, kdy poptávka mnohonásobně převyšuje poptávku. Se svým majetkem můžete nakládat dle vlastního uvážení a nikdo vám nediktuje, za kolik smíte nebo nesmíte prodávat. Právě proto začíná kupní cena nemovitostí o dost výš, než je třeba cena stanovená bankovním odhadem. V takovém případě pak kupující musí zaplatit ze svého na vzniklý rozdíl víc peněz. Jak se ale říká: „Každá věc má svého kupce“ a na to prodávající spoléhají.

Proč jsou byty tak drahé? Základní důvody

[sociallocker id=“3087″]Veliká poptávka po nemovitostech – Hlavně v Praze a jejím okolí je opravdu vysoká poptávka po vlastním bydlení. To platí i pro další krajská města, kde je zajištěn vyšší příjem v zaměstnání. Právě proto se sem stahují zájemci o lepší životní úroveň, kteří samozřejmě potřebují i bydlet. To má pak následný vliv na růst ceny nemovitostí nejen k prodeji, ale i k pronájmu.

Lepší ekonomická situace společnosti – Ekonomický růst samozřejmě nahrává k tomu, aby si lidé začali kupovat vlastní bydlení

Spekulace developerů a investorů – Již zmiňovaní developeři a investoři si záměrně drží nemovitosti v zajímavé lokalitě s tím, že jejich cena s poptávkou stále poroste. Uvidíme, co s realitním trhem udělá říjnová regulace ČNB, ale právě v zajímavých lokalitách bude poptávka jen o něco nižší. Tím pádem ceny těchto nemovitostí nejsou ohroženy.

Regulace ČNB – V říjnu 2018 začnou platit celkem 3 zásadní doporučení. Jejich vliv je ale  znát už nyní. Zájemci o vlastní bydlení totiž chtějí využít poslední reálnou situaci k získání hypotéky a proto akceptují i vyšší ceny nemovitostí. Po říjnu by si totiž museli hledat nájem a tím pádem nespláceli vlastní bydlení, ale platili nájem.

V současné době opravdu začíná boj o nemovitosti a není výjimkovou, že se pořádají i aukce nabízených nemovitostí. Spousta nemovitostí se ani nedostane do veřejné nabídky. Já osobně mám pro své klienty skryté nabídky nemovitostí a spolupracujícím makléřům posílám již prověřené klienty, kterým jsem zajistil hypotéku nebo pohotovostní úvěr. Chcete také získat výhodu? Nechte si výhodněji spočítat hypotéku a já se postarám o vše ostatní.

Dá se tak předpokládat nejen opravdový nedostatek bytů k prodeji, ale i následný nedostatek bytů k pronájmu. Mám teď na mysli byty v zajímavých lokalitách a ne třeba někde v zapomenuté části pohraničí, kde bohužel nejsou takové příležitosti na zajímavé zaměstnání.

Singles – Čím dále ekonomicky silnější skupina, která si kupuje byty „pro sebe“ a nejsou tak na nikom závislí, nemusí se dělit atd. O cenu jim ani tak nejde, protože jsou na tom s příjmy dobře a proto i část příjmů používají pro splátku hypotéky na vlastní bydlení.

Investice do budoucna – Ti, kdo myslí na svojí budoucnost v důchodě nebo chtějí zajistit své děti, si pořídili další byt na hypotéku, který se jim splácí z pronájmu. Nechávají si tak splácet závazek někým jiným a po uplynutí potřebné doby budou mít už jen čistý příjem z pronájmu nebo takto zaplacený byt přenechají svým dětem, jako podporu pro vlastní bydlení.[/sociallocker]

 

Jistě se najdou i další důvody, proč jsou byty tak drahé. V seznamu jsem uvedl jen ty základní. Víte o dalších? Podělte se o ně. Zašlete mi svoje zkušenosti a já je přidám do seznamu pro ostatní.

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next