Proč jsou byty tak drahé? Na to je hned několik odpovědí, které si postupně probereme. Postupný růst cen nemovitostí má samozřejmě i vliv na ceny pronájmů. Nechci tady rozebírat, jestli se jedná nebo nejedná o „realitní bublinu“, ale spíše se podíváme na hlavní důvody. Ne vždy jde totiž o vypočítavost majitelů, kteří při prodeji nastavují vyšší ceny nemovitostí a spoléhají, že někdo za tuto cenu koupí nebo plány spekulantů na zhodnocení nemovitosti v budoucnu. Třeba v Praze je roční zhodnocení nemovitosti od 4 % do 12 %. To se pak prodávajícímu vyplatí počkat.

Základním důvodem, proč jsou byty tak drahé je samozřejmě klasická situace, kdy poptávka mnohonásobně převyšuje poptávku. Se svým majetkem můžete nakládat dle vlastního uvážení a nikdo vám nediktuje, za kolik smíte nebo nesmíte prodávat. Právě proto začíná kupní cena nemovitostí o dost výš, než je třeba cena stanovená bankovním odhadem. V takovém případě pak kupující musí zaplatit ze svého na vzniklý rozdíl víc peněz. Jak se ale říká: „Každá věc má svého kupce“ a na to prodávající spoléhají.

Proč jsou byty tak drahé? Základní důvody

 

Jistě se najdou i další důvody, proč jsou byty tak drahé. V seznamu jsem uvedl jen ty základní. Víte o dalších? Podělte se o ně. Zašlete mi svoje zkušenosti a já je přidám do seznamu pro ostatní.

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.