Proč jsou byty tak drahé? 6 hlavních důvodů, proč ceny stále tolik rostou

Proč jsou byty tak drahé? Na to je hned několik odpovědí, které si postupně probereme. Postupný růst cen nemovitostí má samozřejmě i vliv na ceny pronájmů. Nechci tady rozebírat, jestli se jedná nebo nejedná o „realitní bublinu“, ale spíše se podíváme na hlavní důvody. Ne vždy jde totiž o vypočítavost majitelů, kteří při prodeji nastavují vyšší ceny nemovitostí a spoléhají, že někdo za tuto cenu koupí nebo plány spekulantů na zhodnocení nemovitosti v budoucnu. Třeba v Praze je roční zhodnocení nemovitosti od 4 % do 12 %. To se pak prodávajícímu vyplatí počkat.

Základním důvodem, proč jsou byty tak drahé je samozřejmě klasická situace, kdy poptávka mnohonásobně převyšuje poptávku. Se svým majetkem můžete nakládat dle vlastního uvážení a nikdo vám nediktuje, za kolik smíte nebo nesmíte prodávat. Právě proto začíná kupní cena nemovitostí o dost výš, než je třeba cena stanovená bankovním odhadem. V takovém případě pak kupující musí zaplatit ze svého na vzniklý rozdíl víc peněz. Jak se ale říká: „Každá věc má svého kupce“ a na to prodávající spoléhají.

Proč jsou byty tak drahé? Základní důvody

[sociallocker id=“3087″]Veliká poptávka po nemovitostech – Hlavně v Praze a jejím okolí je opravdu vysoká poptávka po vlastním bydlení. To platí i pro další krajská města, kde je zajištěn vyšší příjem v zaměstnání. Právě proto se sem stahují zájemci o lepší životní úroveň, kteří samozřejmě potřebují i bydlet. To má pak následný vliv na růst ceny nemovitostí nejen k prodeji, ale i k pronájmu.

Lepší ekonomická situace společnosti – Ekonomický růst samozřejmě nahrává k tomu, aby si lidé začali kupovat vlastní bydlení

Spekulace developerů a investorů – Již zmiňovaní developeři a investoři si záměrně drží nemovitosti v zajímavé lokalitě s tím, že jejich cena s poptávkou stále poroste. Uvidíme, co s realitním trhem udělá říjnová regulace ČNB, ale právě v zajímavých lokalitách bude poptávka jen o něco nižší. Tím pádem ceny těchto nemovitostí nejsou ohroženy.

Regulace ČNB – V říjnu 2018 začnou platit celkem 3 zásadní doporučení. Jejich vliv je ale  znát už nyní. Zájemci o vlastní bydlení totiž chtějí využít poslední reálnou situaci k získání hypotéky a proto akceptují i vyšší ceny nemovitostí. Po říjnu by si totiž museli hledat nájem a tím pádem nespláceli vlastní bydlení, ale platili nájem.

V současné době opravdu začíná boj o nemovitosti a není výjimkovou, že se pořádají i aukce nabízených nemovitostí. Spousta nemovitostí se ani nedostane do veřejné nabídky. Já osobně mám pro své klienty skryté nabídky nemovitostí a spolupracujícím makléřům posílám již prověřené klienty, kterým jsem zajistil hypotéku nebo pohotovostní úvěr. Chcete také získat výhodu? Nechte si výhodněji spočítat hypotéku a já se postarám o vše ostatní.

Dá se tak předpokládat nejen opravdový nedostatek bytů k prodeji, ale i následný nedostatek bytů k pronájmu. Mám teď na mysli byty v zajímavých lokalitách a ne třeba někde v zapomenuté části pohraničí, kde bohužel nejsou takové příležitosti na zajímavé zaměstnání.

Singles – Čím dále ekonomicky silnější skupina, která si kupuje byty „pro sebe“ a nejsou tak na nikom závislí, nemusí se dělit atd. O cenu jim ani tak nejde, protože jsou na tom s příjmy dobře a proto i část příjmů používají pro splátku hypotéky na vlastní bydlení.

Investice do budoucna – Ti, kdo myslí na svojí budoucnost v důchodě nebo chtějí zajistit své děti, si pořídili další byt na hypotéku, který se jim splácí z pronájmu. Nechávají si tak splácet závazek někým jiným a po uplynutí potřebné doby budou mít už jen čistý příjem z pronájmu nebo takto zaplacený byt přenechají svým dětem, jako podporu pro vlastní bydlení.[/sociallocker]

 

Jistě se najdou i další důvody, proč jsou byty tak drahé. V seznamu jsem uvedl jen ty základní. Víte o dalších? Podělte se o ně. Zašlete mi svoje zkušenosti a já je přidám do seznamu pro ostatní.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek